Reklamı Kapat

Faniyiz deyip yıkılacak saltanatın esiri olmak

Bismillahirrahmanirrahim;

âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a (C.C.) hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize, âline ve sahabelerine olsun.

FANİ; varlığı sonlu, ölümlü olan demektir. İnsan fanidir, Allah Teâlâ bakidir. Bu kâinatta ne varsa hepsi Allah tarafından yaratılmış fani varlıklardır. Eceli gelen ölüyor. Rahman 26-27: “Yer üzerinde bulunan her canlı fanidir. Fakat azamet ve ikram sahibi olan Rabbinin zatı bakidir.” Kur’an’da bu gerçeğe dikkat çekilerek insanlar uyarılmakta ve sadece Allah Teâlâ’yı ilah edinmeleri emredilmektedir. KASAS 88: “Allah ile beraber başka bir ilâha ibadet etme. O’ndan başka hiç bir ilâh yoktur. O’nun zatından başka her şey yokluğa mahkûmdur. (Geçerli) hüküm ancak O’nundur ve (öldükten sonra) hep O’na döndürüleceksiniz.” Allah Teâlâ’yı ilah edinmek demek, bildirdiği hak ve adalet ölçülerini esas almak ve emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden de kaçınmaktır. 

SALTANAT; devlet, hükümet, hâkimiyet, otorite, ihtişam, tantana, debdebe, bolluk, zenginlik, tek kişinin güçlü iktidarı anlamında kullanılan siyasi bir terimdir. Mutlak hükümranlık, göç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah Teâlâ’dır. BAKARA 107: “Bilmez misin, göklerin ve yerin mülkiyet ve hükümranlığı yalnızca Allah’ındır? Sizin için Allah’tan başka ne bir veli (yönetici ve dost) ne de bir yardımcı vardır.”  İnsana izafe edilen sultanlık, iktidar gibi şeyler Allah’ın kullarından dilediğine verdiği şeylerdendir. Ve kul bununla da imtihan olur. Yani kullarına iktidar nimetini, saltanat kuvvetini vere de alan da Allah’tır. AL-İ İMRAN 26: “De ki: Mülkün gerçek sahibi olan Allah›ım, Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elindedir. Gerçekten sen her şeye kadirsin.” İnsanlar Allah’ın koyduğu hak ve adalet esaslarına, emir ve yasaklara uymanın dışında hareket etmeye, hak ve adalet ölçüsü koymaya yetkili değildirler. Allah insana bir cüz-i irade vermiştir. İnsandan, kâinatta bulunan diğer varlıkların zorunlu olarak uyduğu kanunlara, kendi iradesiyle uyması istenmiştir. İnsan bu esaslara uyarsa saadet bulur, uymaz ise -Allah hepimizi korusun- ilahi azaba muhatap olur.

BAŞKA İLAHLAR EDİNMEK

Başka ilahlar edinmek demek Allah Teâlâ’nın emir ve yasaklarına, koyduğu hak ve adalet ölçülerine uymak yerine şeytan ve yandaşlarının şer maksatlar ile yaptığı batıl telkinlere itibar edip uymaktır. Bir örnek ile bunu açıklayalım. TAHA 116-121: “Bir zaman biz meleklere: Âdem’e secde edin, demiştik. Onlar hemen secde ettiler; yalnız İblis hariç. O, diretti. Bunun üzerine: Ey Âdem dedik, bu, hem senin için hem de eşin için büyük bir düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın. Sonra yorulur, sıkıntı çekersin. Şimdi Cennette senin için ne acıkmak vardır, ne de çıplak kalmak. Yine burada sen, susuzluk çekmeyecek, sıcaktan da bunalmayacaksın. Derken şeytan onun aklını karıştırıp: ‘Ey Âdem, sana ebedilik ağacını ve sonu gelmez bir saltanatı göstereyim mi?’ dedi. Nihayet ondan yediler. Bunun üzerine kendilerine ayıp yerleri göründü. Üstlerini cennet yaprağı ile örtmeye çalıştılar. (Bu suretle) Âdem Rabbine asi olup yolunu şaşırdı.” Bu örnekte İblis kibre kapıldığı, Allah emrine değil, kendi yanlış kabullerine uyduğu için nefsini ilah edinmiştir. Bu ise onun şeytan olarak anılmasına sebep olmuştur. Ve bundan sonra Allah Teâlâ Âdem (a.s)’e şeytanın kendisi ve eşi için büyük bir düşman olduğunu bildirmiş ve telkinlerine itibar etmemesini emreder. Bu ikazlara rağmen şeytanın “Ey Âdem, sana ebedilik ağacını ve sonu gelmez bir saltanatı göstereyim mi?” telkinine uyan Âdem (A.S.)  yasak ağaçtan yemiş ve asilerden olmuştur. Tevbe etmişler ama cennetten olmuşlardır. Tekrar oraya girmesi bir yorulmadan sonra mümkün olacaktır.

HÜKÜM VE HÂKİMİYET 

Hüküm ve hâkimiyet ancak Allah’ındır. Allah’ın bildirdiği hak ve adalet ölçüleri tek üstün ölçülerdir. İnsan, samimi olarak bu hak ve adalet ölçülerine uyarsa kurtulur.

Bunun için Müslüman bir idareci faizci nizamdan yana olamaz, ABD ve İsrail’i stratejik müttefik edinemez. Halkın imkânlarını haksız yollar ile elinden alıp devlete sermaye yapamaz. AB’yi medeniyet projesi görüp Kur’an ahlakı yerine Batı ahlaksızlığını ikame edemez. Materyalist eğitimi benimseyip, ülkenin evlatlarını maneviyatçı eğitimden mahrum bırakamaz. Fani olduğunu ifade eden bir yönetici geçici dünya iktidarı için “din ve düzen” olarak yüzünü İslam’dan çevirmez. Çevirirse fasık ve zalim olur. Allah, fasık ve zalim olanlara hidayet etmez. Gerçek anlamda iman etmiş, dürüst, güvenilir, takva sahibi ve erdemli Müslüman bir idarecinin temel görevi, insanlar arasında adaleti sağlamak, ülke kaynaklarının halkın refahı için kullanılmasını temin etmektir. Faizin ve diğer haramların hâkim olduğu bir ülkede zulüm olur. Adalet, ancak Milli Görüş’ün benimsediği “Adil Düzen” ortamında gerçekleşir. Fani olduğuna, dünya hayatının hesabini hesap gününde Allah’a vereceğine inanan Müslüman bir idareci, yönetimde İslam’ın hem şekline hem de ruhuna uymayı gaye edinir. Öldüğünde geride bırakacağı saltanatını korumak için zalimlerin düzenine meyleden yöneticilerin kazanacağı hiçbir başarı ve saadet yoktur. Şerden hayır çıkmaz. 

İKİ HADİS

TİRMİZİ AHKÂM 4: “Kıyamet gününde insanlar arasında Allah’ın en çok sevdiği ve O’na en yakın olan kimse adil olan idarecidir. En nefret ettiği ve O’na en uzak olan kimse de zalim idarecidir.”

BUHARI AHKÂM 8, MÜSLİ İMARE 21: “Allah bir kula, halkı idare etme vazifesini verir de, o da onlara zulmetmiş olarak ölürse, Allah ona cenneti haram kılar.” Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?