Liderler ve kadroları

Bismillahirrahmanirrahim; Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Türkiye’de ve dünyada yaşanmakta olan krizin gerçek sebebi; sosyal ve iktisadi hayatın İslam’ın getirdiği hak ve adalet ölçülerine göre değil, faiz, haksız vergi, üretime dayanmayan tüketim, borca dayalı para sistemi, materyalist eğitim üzerine bina edilmesidir. Bunun görülmesi gerekir. Fert ve toplum, bu krizi böyle okuyor mu? Hayır, fert ve toplum, İslam’ca düşünerek ölçüp değerlendirmiyor ki bu krizi böyle okusun… Bir yönetimin adil olması ve fert ve toplumun saadetini sağlayabilmesi için hakkı üstün tutan bir zihniyete ve adil bir sosyal ve ekonomik düzene dayanması şarttır.

Liderler ve yardımcı kadroları iktidar olduklarında hakkı üstün tutar ve adil bir düzeni benimserler ise fert ve tolum saadet bulur. Şayet bunlar; kuvveti ve çıkarı üstün tutar ve faizci kapitalizmi benimserlerse bu takdirde de fert ve toplum zulme uğrar ve sonunda yok olup gider. Peygamberimiz Ebu Davud’un rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyurur: “Allah bir devlet başkanı hakkında hayır dilediği zaman ona doğru konuşan ve doğru iş yapan bir yardımcı verir. Eğer o başkan, yapılması gereken bir işi unutursa bu yardımcı, unutulan işi ona ha¬tırlatır.

Eğer başkan bu işi kendisi hatırlarsa, o zaman da bu yardımcı o işin yapılması hususunda başkana yardımcı olur. Eğer Allah onun hakkında başka bir şey dilemişse, ona kötü huy¬lu bir yardımcı verir. Eğer yapılması gereken bir işi unutursa, bu yardımcı bu işi ona hatırlatmaz. Eğer başkan bu işi kendiliğinden hatırlarsa, o zaman da bu yardımcı o işin yapılmasında ona yardımcı olmaz.” Ashaptan Ka’b İbnu Ucre anlatıyor, Allah Resulü bana şunu söyledi: “Ey Ka’b İbnu Ucre, seni, benden sonra gelecek ümeraya karşı Allah’a sığındırırım. Kim onların kapılarına gider ve onları, yalanlarında tasdik eder, zulümlerinde onlara yardımcı olursa, o benden değildir, ben de ondan değilim, ahirette havzın başında yanıma da gelemez. Kim onların kapısına gitmez, yalanlarında onları tasdik etmez, zulümlerinde yardımcı olmazsa o bendendir, ben de ondanım; o kimse, havzın başında yanıma gelecektir…” Bir millet nasıl ise öyle idare edilir ve öyle diriltilir.

BİR LİDER

Bir lider hakikaten fert ve topluma hizmet etmek istiyorsa, bunun bir takım esasları vardır. Bu esasları bilmek gerekir. 1-Hakkı üstün tutmak: Bir lider hakkı üstün tutmuyorsa zalim olur. 2-Nefis terbiyesini esas almak. Çıkar ve menfaat için çalışmayı önlemek ancak nefis terbiyesi ile olur. 3-Önce ahlâk ve maneviyat: Ahlâk ve maneviyat olmadan hiçbir saadete ulaşılamaz. 4-Milli Görüş zihniyetini benimsemek: Bu; “insanların hayırlısı insanlara faydalı olan insandır” esası ile hareket etmektir. 5-Adil Düzen’i tercih etmek: Emek, ancak Adil Düzen ile korunur, üretim ve sanayileşme Adil Düzen ile gerçekleşir. 6-Helale ve harama dikkat etmek: Bu emanetleri ve kamu malını muhafazayı sağlar. Faiz, haksız vergiler ve israf yıkar ve yok eder. 7-Emaneti ehline vermek: Bu, otura¬cağı makamın hakkını her yönden ve en münasip bir şekilde yerine geti¬rebilecek kişileri seçmektir. 8-Liyakate önem vermek: Liyakat, ilim, ahlâk, çalışma aşkı ve ihtisas ister. 9-Hesap gününü unutmamak: Bu ölçü ve tartıyı korumayı sağlar. Kul hakkını gözetmeyi temin eder. Zulmü ortadan kaldırır. 10-İşleri istişare ile görmek: İşleri istişare ile gören lider ve kadrosu pişman olmaz, kazanır. 11-Kin ve nefretten uzak olmak: Bir lider sevgi ve şefkati, merhameti elden bırakmamalıdır. 12-Denetim: Lider ve kadrosu, denetime açık olmalıdır ki hatalı uygulamalardan korunabilsin. 13-Allah’ın rızasını gözeterek çalışmak: Bir lider ve kadrosu işlerinde Allah’ın rızasını gözetirlerse başarılı olurlar, Allah’ın yardımı her daim onlarla beraber olur. Böyle bir lider ve kadronun yönettiği ülkede kriz olmaz, barış ve kardeşlik, insan hakları ve hürriyet, adalet, refah, izzet ve onur olur.

SAĞIRLIK VE KÖRLÜK

Başımıza gelenler, biline ki ellerimizle yaptıklarımız yüzündendir. Şeytan; günahı, faizi, haram geliri, israfı, içkiyi, kumarı telkin edebilir. Bizleri yoktan var eden Allah Teâlâ ise bizleri, helale, iyiye ve güzele, faydalıya, adalete, üretmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Şeytanın adımlarını takip etmememizi bizden istiyor. Şeytan ve adamlarının bizim için çetin bir düşman olduğunu haber veriyor. Dış güçlerin varlığı; faizci kapitalist düzeni yürüterek milletin maddi ve manevi imkânlarını gasp etme günahını işlemeye meşruiyet kazandırmaz. Karşılaşılan sonuç; Türkiye’yi yöneten lider ve kadroların yanlış ve yok eden icraatlarının eseridir. Özelleştirme adı altında, Türkiye’nin üretim alt yapısının çökertilmesi eylemi, dış güçlerin silah zoruyla yaptığı ve yaptırdığı bir şey değil ki… Son olarak şeker fabrikaları özelleştirildi… Şimdi şeker sıkıntısı çekiliyor. Çarşamba Şeker Fabrikası hâlâ kapalı tutuluyor. AB’nin muteber medeniyet olarak görülmesi, sosyal hayatın AB müktesebatına uyumlu hale getirilmesi, faizci kapitalist düzenin tercih edilip yürütülmesi, Türkiye’nin ağır borç yükünün altına sokulması, sermayenin üretime değil toprağa, yani ölü yatırımlara gömülmesi, iktidarda olanların şuurla yaptığı icraatlar değil midir? Duymak ve görmek için sağır ve kör olmamak gerekir. Sağırlık ve körlük bir taassup hastalığıdır. Bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu, olayları Milli Görüş ile ele alıp okuyabilmek ve gerçek illeti gerebilmektir. Hakikati söyleyeni, düşman olarak görmek, basitliktir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?