Reklamı Kapat

Diriliş neslinin amentüsü-2

“Politika insana ve eşyaya imanı nakşetme eylem ve direnişi demektir gözümde.

Düşünce ve sanat boş ruh yarasasının havaya çizdiği anlamsız kavisler, yani havaya savrulan sigara dumanları gibi bin dallı ve dolambaçlı olsa da, anlamadan yoksun görüntüler salgını değil, zaman içinde yavaş yavaş dolan ruhumdan coşarak (ben)i, eşyayı ve tarihi çevreleyip, öbür yaratış hallerine doğru akan dolayısıyla ruhumla onun Yaratıcısı arasında bir geliş gidiş, bir akış, dinamik bir köprü olan bir edebiyat çerçevesidir. Onun içindir ki benim gözümde düşünce, bilim ve sanat mutlak bağımsızlık ya da sadece kendisine bağımlılık iddia edemeyeceği gibi tarihin belli zaman parçasındaki oluşmuş yapısına bağımlılıktan ibaret olan güdümlülüğü de kabul etmez.

Kültür ve medeniyeti yaşatmak sadece geçmişte olanları muhafaza etmek gibi müze işlemi değil, aynı zamanda aynı kültür ve medeniyetin çağ içinde de doğurganlığını korumaya çalışmaktır.

Sadece psikolojik Müslümanlık, sadece sosyolojik Müslümanlık veya sadece tarih içi Müslümanlık yetmez. Her Müslüman önce kendi iç dünyasında Müslüman olmalı, fakat ondan ayrılmaz bir şekilde toplum içinde ve toplum halinde de Müslüman olmayı şart olarak idrak etmeli. Ve nihayet bu psikolojik ve toplumsal muhtevaya mutlaka tarih şuurunu da eklemeli. Ancak bu şartla Müslümanlığı temel anlamda eksiksiz bir bütünlüğe kavuşmuş olur.

Bir başka anlatımla Müslüman kendini Müslüman bilmek veya saymakla Müslüman olamaz. Müslümanlığı bir varoluş haline getirmek borcundadır. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlendirmek, bu varoluşun şuur ve sorumluluğuyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır o.

Cihadı sadece savaşta, cephede silahla çatışmak biçiminde yorumlama gibi bir dar ve sınırlı anlayışa saplanmamalı. Kültür ve medeniyet savaşını da öncelikle borç olan savaşa katmalı. Daha doğrusu bu tür savaşı, o savaşın içinde düşünmeli.

Medeniyetimizin çağımızda bir tekniği, bir sanat ve estetik ifadesi, bir düşünce dinamiği, bir bilim ağı olmalı ki Batı uygarlığı ile savaşabilelim ve benliğimiz koruyalım.

Diriliş bu anlamda Peygamberimizin bütün sünnetlerini ihya amacını gütme demektir. Çünkü peygamber inanmayanların karşısına hem söz ve düşünce, hem ahlâk, hem tanrıya tapınma,  hem de silah ve Müslüman şairlerin şiirleriyle çıkmıştı. 

Peygamber (s.a.v.), çağı içinde bütün düşmanların çağdaş güçlerini dengeleyecek bir manevi ve maddi silahla Müslümanları donatmıştı. 

Çağ içinde maddi ve manevi bütün cephelerde temelden kuruluşlarımızı gerçekleştirmek suretiyle var olmak ve ölüm-kalım savaşımıza girişmek durumundayız. Müslüman olmak demek bunun şuurunda olmak demektir.

Yeni çağın yakasına sarılmak. Çağı sorguya çekmek. Gerekirse sorguya çekmeyi ta gerilere götürmek… Yeni bir insan ve toplum psikolojisini örmek için amansız kültür savaşının öncüsü olmak. İşte diriliş erinin görevi. İşte benim görevim. Ancak bu savaşta hiçbir zaman unutmamam gereken nokta estetik ve kültür problemlerine daldığım her sefer, inançtan hız almaya dikkat etmem gereğidir.

Statik inançlı ve eylemli olmayacaksın. Dinamik olacaksın. Namazın da meşale olacak orucun da. Zekâtın, haccın da dinamik olacak. İslam entelijansiyasını kuracaksın. İslam sana et, kemik, deri gibi; hatta ciğer, ilik, kalp, beyin olacak, hatta zekâ, zihin ve ruh olacaktır.

İslam'dan çıkarılmış nurdan bir heykel gibi dolaşacaksın arzda.

Yeniden doğacaksın. Kıyametini yaşayıp yeniden dirileceksin. Azrail'i, İsrafil'i, Cebrail'i adeta göreceksin. Yardım edecek onlar sana. Domuza karşı aslan, yılana karşı kartal, baykuşa karşı hüthüt, kargaya karşı bülbül, eşeğe karşı at olacaksın. Dünyaya, eşyaya yeniden anlamını getireceksin.”

Her satırında Diriliş ruhunu bizlere aşılayan merhum Sezai Karakoç’a Rabbim rahmet eylesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?