İmtihandayız

Bismillahirrahmanirrahim;

âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Bu dünya hayatında hepimiz ve bütün insanlık imtihan oluyor. Bu imtihanın farkında olup hayatını “iman ve cihat” şuuruyla yaşayan, kendisine ve diğerine karşı görevini yerine getiren kim kaldı bu dünyada? Nefis muhasebesi… Herkes başkasının muhasebesini yapıyor, bir gün kendisi ölüp mezara gireceği zaman kendi hesabını vereceğini kimse düşünmüyor. Allah insanları ve cinleri de niçin yarattığını bize Kur’an’da haber vermektedir. Yaratılış maksadını unutan bir fert ve toplumun istikbali karanlık olur. Burada kast edilen istikbal ölümdür. Ölüm, haktır. Ölüm bir düzendir ve bu düzen Allah’ın mutlak tasarrufu altında yürümektedir. Hiçbir varlık ne zaman, nerede ve hangi sebeple öleceğini bilememektedir. İnansa da inanmasa da; Al-i İmran 185: “Her can ölümü tadacaktır. Kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı mutlaka ödenecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, kurtulmuştur. Dünya hayatı aldanma metaından başka bir şey değildir.” O gün insana kendi amelinden başka hiçbir şey fayda vermeyecektir. Hayat ve ölüm insanın Allah tarafından tabi tutulduğu imtihan gerçeğinin en kuvvetli delilerindendir. Mülk 2: “Hanginizin daha güzel amel yapacağını imtihan etmek için ölümü ve hayatı yaratandır (Allah). O, her şeye galip gelendir, bağışlayandır.” Dünya hayatı ile ilgili bundan başka bir gerçek arayanlar, ölümleriyle ahiret gerçeği ile yüzleşeceklerdir.

MALLAR VE CANLAR

Bizi imtihan eden Allah, bu imtihanı nasıl yaptığını Kur’an’da açık bir şekilde bize haber vermektedir. Allah bizi mallar ve canlarla imtihan etmektedir. Al-i İmran 186: “Andolsun ki, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz…” Allah bizi evlatlarla da imtihan etmektedir. Enfal 28: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir...” Hayırla da şerle de imtihan oluyoruz. Allah bizi birbirimizle de imtihan etmektedir. Allah bizi doğrularla yalancıları belirlemek için imtihan etmektedir. Allah bizi verdiği her türlü nimetlerle de imtihan etmektedir. Bu nimetler iktidar ve zenginlik gibi maddi şeyler olabileceği gibi, ilim gibi manevi şeyler de olabilir. Bir kimsenin devlet başkanı, başbakan, bakan olması, trilyonlara hükmeden zengin olması veya milyonların gıpta ettiği âlim bir kimse olması bir ayrıcalık değil bunlar da bir imtihan konusudur. Allah bizi cihat ve sabır ile de imtihan etmektedir. Muhammed 31: “Andolsun ki içinizden cihat edenlerle sabredenleri belirleyinceye ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihan edeceğiz.” Allah bizi korkuyla, açlıkla, varlıkla ve darlıkla imtihan etmektedir. Bakara 155: “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz.” Allah bizi dünya cazibesiyle imtihan etmektedir. Al-i İmran 14: “Nefsanî arzulara, (özellikle) kadınlara, oğullara, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, sağmal hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. Bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. Hâlbuki varılacak güzel yer, Allah’ın katındadır.” Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Biz bu dünya hayatında İslam’a teslim olup hür mü olacağız, yoksa Siyonizm ve işbirlikçi olup şeytan ve adamlarına köle mi olacağız. Biz bununun imtihanı içindeyiz. Enam 32: “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Muttaki olanlar için ahiret yurdu muhakkak ki daha hayırlıdır. Hâlâ akıl erdiremiyor musunuz?” Allah bu dünya hayatında herkese istediğini vererek imtihan etmektedir. Al-i İmran 145: “Hiçbir kimse yok ki, ölümü Allah’ın iznine bağlı olmasın. (Ölüm), belli bir süreye göre yazılmıştır. Her kim, dünya nimetini isterse, kendisine ondan veririz; kim de ahiret sevabını isterse, ona da bundan veririz. Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız.”

HAK-BATIL MÜCADELESİ

Bizim dünya imtihanımız aynı zamanda hak ile batılın bir biriyle mücadelesi şeklinde tanzim edilmiştir. Bugün bu mücadele Milli Görüş ile ırkçı emperyalizm arasında geçmektedir. Batı; bütün kurum ve kuruluşlarıyla bugün İslam’a karşı savaşmaktadır. Bugün hiçbir Müslüman İslam düşmanlığını gizlemeyen ABD, İsrail ve müttefiklerinin yanında yer alamaz, onların yürüttüğü bu kirli savaşın ortağı olamaz. Kim bu savaşta onlarla beraber olursa, onlarla birlikte İslam’a karşı savaşmış ve yeryüzünde öldürdüğü Müslümanların cesetlerinin üzerine işeyen Haçlı askerlerinin suç ortağı olmuş olur. Zira Müslümanlık inanışına sahip olanlar, ancak İslam için mücadele ederler. Nisa 76: “İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tağut (batıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. Öyle ise şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır.” Müslüman, dünyasını ahreti için satmış kimse olduğundan Allah yolunda savaşır. Nisa 74: “O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükâfat vereceğiz.” İnkârcılardan Müslümanlara veli olmaz. Bakara 212: “Kâfir olanlar için dünya hayatı cazip kılındı. (Bu yüzden) onlar, iman edenler ile alay ederler. Oysaki (iman edip) inkârdan sakınanlar kıyamet gününde onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.” Dünya hayatının aldattığı kimselerden olmamalıyız. Lokman 33: “Ey İnsanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Ne babanın evladı, ne evladın babası namına bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah’ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan, Allah’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.”

Şu insanlar, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar da önlerindeki çetin bir günü; ahireti ihmal ediyorlar. Dünya müminin zindanı, kâfirin de cennetidir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2022 ne kadar olmalı?