Bırakalım da bari tuz kokmasın!

Bir dernekte, vakıfta, dergâhta, yardım kuruluşunda yönetici veya gönüllü olmak, hoca olmak, imam olmak, müftü olmak, başkan olmak, hatip veya hatibe olmak, yazar olmak, İslami kimliği ile tanınan bir siyasetçi olmak hep içinde yaşadığı topluma tuz olmaya yani örnek ve ıslah edici olmaya talip olmak demektir. Bu talep, çok büyük bir nimet olduğu gibi çok büyük de bir vebaldir.

Çünkü bir toplumda İslami çalışma yapanlar da örnek olamazlarsa, sözlerinde durmazlarsa, randevularına dikkat etmezlerse, kendilerini arayanların telefonlarına dönmezlerse, borçlarını ödemezlerse, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirirlerse, küfürlü ve müstehcen konuşmaktan çekinmezlerse, gıybet etmeyi bir hayat tarzı haline getirirlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da namazlarına dikkat etmezlerse, toplantı salonlarını, miting alanlarını, konferansları doldurdukları halde camileri boş bırakıp cemaati terk ederlerse, sabah namazlarına kalkmazlarsa, Allah’ın zikrini, istiğfarı ve günlük Kur’an okumayı önemsemezlerse, sünnet hassasiyetlerini kaybederlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir. 

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da helal gıda hassasiyetlerini kaybederlerse, evlerine haram katkılı gıda maddeleri ve haram lokma sokarlarsa, yolculukta, tatilde, kaldıkları otellerde, toplantılarda, uçaklarda, yurt dışı seyahatlerinde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmezlerse, nereden alışveriş yaptıklarına önem vermezlerse, faize karşı ciddiyetlerini gevşetirlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da kamu malı hassasiyetlerini kaybederlerse, lüks ve israfa düşerlerse, konformist bir dindarlığı benimserlerse, bilmem kaç asgari ücretlinin maaşını bir çantaya, bir ayakkabıya, bir elbiseye, bir yemeğe, bir serpme kahvaltıya, bir tatile harcarlarsa, bu yaptıklarını da elektrik parasını bile ödeyemeyen garibanın gözüne sokarlarsa, gösteriş budalası olurlarsa, elitleşip toplumdan koparlarsa o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da kul hakkı hassasiyetlerini kaybederlerse, görev yaptıkları derneğin, vakfın, dergâhın, yardım kuruluşunun, partinin imkânlarını şahsi çıkarları için kullanırlarsa, kamuya veya ümmete ait arabaları, yakıtı ve imkânları kendileri ve aileleri için kullanırlarsa, derneklerde ve öğrenci yurtlarında yedikleri ve içtikleri hakkında acaba zekât mıdır, sadaka mıdır diye hiç düşünmezlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da temel İslami prensipleri ihlal ederlerse, Müslüman erkekler İslami faaliyetlerde kadın-erkek münasebetlerine dair ölçüleri aşarlarsa, Müslüman kadınlar İslami çalışma, toplantı, faaliyet ve cihat adı altında boy boy resimlerini sosyal medyaya bırakırlarsa, İslami çalışma yapan kadın ve erkekler de ailelerini, evlerini, mahremlerini, özellerini TikTok ve Instagram’a servis ederlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da eşlerine zulmederlerse, birbirlerine karşı saygısızca davranırlarsa, evlerini dizilere ve internete teslim ederlerse, ana-babalarına hürmet etmezlerse, kaynana ve kayınbabalarıyla küs kalırlarsa, akrabalarıyla ilişkilerini keserlerse, çocuklarını İslam’a göre yetiştirmezlerse, Müslüman’ca bir yuva kurma ideallerini kaybederlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da birbirleriyle uğraşılarsa, hocalar tebliği bırakıp birbirine reddiye yaparlarsa, cemaatler daveti bırakıp birbirine düşerlerse, Müslüman bürokratlar birbirinin ayağını kaydırmaya, Müslüman siyasetçiler birbirini rezil etmeye çalışırlarsa, Müslüman gençler trolleşip kendi kardeşlerini linç etmeye heveslenirlerse ortada birlik, beraberlik ve kardeşlik adına hiçbir şey bırakmazlarsa o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da haksızlıklara, adaletsizliklere ve zulümlere sessiz kalırlarsa, yapılan yanlışlar karşısında vardır bir bildikleri derlerse, kendilerinden olanların ahlâksızlıklarını savunurlarsa, dünyevi kazanımlarını, mallarını ve makamlarını kaybetmemek için ahiret kazanımlarını heba ederlerse, bedel ödemekten, riske girmekten, linç edilmekten çekinip de susarlarsa o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar da bağlantılarını ve yüksek makamlardaki tanıdıklarını kullanıp torpil yaparlarsa, iltimas geçerlerse, ihaleye fesat karıştırırlarsa, rüşvete göz yumarlarsa, ehliyet ve liyakate değil kendi partilerinden, kendi tarikatlarından, kendi cemaatlerinden olanlara öncelik verirlerse o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Unutmayalım! Eğer İslami çalışma yapanlar da tüm bu hataları yapıyorsa yaptıkları İslami çalışmalar kendilerine bile etki etmiyor demektir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

Atabey - Eğer bir toplumda İslami çalışma yapanlar Ebu Cehil torunlarını destekler onlarla birlikte hareket eder Ve onlarla birlikte kanka olur ittifak kurarlarsa o toplumda tuz da kokmuş demektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 15:22
07

Köyün Deli̇si̇ - Kanaatimce sayın yazar. Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen, adaletsizlik, kanun-

suzluk, yolsuzluk ve dini suiistimallere tepki olarak. Ülkedeki bütün yöneticilere yapılan ve

yapılmakta olan her türlü gayri meşru olayları teker teker sıralayıp hükümete anlatarak,

halkı aydınlatmak için, İslami kesimi temsil ettiği yazarlık görevinde, üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirerek geniş ve detaylı bir açıklamada bulunmuştur. Yine bana

göre bu yazı tarihi bir MANİFESTO hükmündedir, İsteyen okur kabul eder, isteyen okur

kabul etmez eleştirir. Ama görünen o ki. Yazar kibarca ve açıkça söylemese bile,

dolaylı yoldan TUZUN KOKTUĞUNU, HATTA KURTLANDIĞINI Beyan etmektedir. Bunu islami

kesimin diğer yazarları olan, Abdurrahman DİLİPAK ve Ahmet TAŞGETİREN ve diğer bazı yazarlarda zaman zaman dile getirmekte ise de şimdilik öyle görünüyor ki bu hakikatleri

pek tınlayıp dikkatte alan görünmüyor. GÖRELİM MEVLAM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL

EYLER.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 08:19
06

Garip Vatandaş - Doğru Söze Ne Denir Artık Sevgi Saygı İlği Eller Arasında Ükala Davranmak Paran Varmış Bol Para Verirsen Herşey Güzel Biraz Arpayı Azalttınmı Kıyamet Kopuyor Artık Herşey Paraya Bakıyor Varmış Yokmuş Sorulmuyor Helede Emekli’sen İşin Daha Zor Rabbim Helal Rızk Kazanç Versin Askari Geçim İle Geçin Geçine Bilirseniz İşimiz Zor Bu Yaşam Koşullarında Hükümet Gözden Geçirmeli Vatandaşın Durumunu Bilmiyorum 2023 Seçimi Kolay Kolay Alamazzzz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 21:31
05

Köyün Deli̇si̇ - Hocam. Ülkemizin mevcut halini. Açık seçik bir şekilde bir ilkokul öğrencisinin

anlaya bileceği bir dilde anlattığın ve mazlumların sessi ve nefesi olduğun için

sizleri bütün kalbi duygularımla kutlar, sevgi, saygı, selam ve hürmetlerimi

arz ederim.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 14:53
04

Fatih Özkan - Herkesin altına imzasını atabileceği bir yazı. Bir nevi ahlaklı olmanın manifestosu olmuş. Sayın yazarı tebrik ederim. Laik düzenden yanayım ama böyle ahlaklı müslümanların çoğalması, ülkenin huzuru ve barışı için elzemdir.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 14:43
03

Omosay - Muhterem '' İktidara zarar verecekse doğruları söylemek caiz değildir'' de tuz kokmuştur, değil mi ?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 12:35
02

Okuyan Genç - islami çalışma yapanlar Allah rızasını merkeze almıyorsa zaten samimiyetsizlik paçalardan akıyor demektir. ee göz kör kulak sağır vicdan intihar etmiş bir kişilikte islami çalışma ve islami tavir bir yapmacık rolden ileri gidemez.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 10:24
01

Mevlüt Hoca - Allah razı olsun hocam Gerçek gündemi yazmışsınız

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Eylül 08:05


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?