Hadislerde kadın

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Müslümanlar, Batı galaksisinden kurtulmadan, dünya hayatında kadın ve erkeğin konumunu İslam’ca karara bağlamaları hayal olur. Çünkü Batı ve cahili düzenler, kadını, yürüttükleri fesat çalışmalarının aracı ve silahı olarak kullanıyorlar. Batı, kadına değer vermekten ziyade onu istismar ediyor. Allah, kadını ve erkeği niçin yarattığını biliyor, ancak biz bunu anlamak istemiyoruz. Anlamak için de bir çabanın içinde miyiz? Bunun cevabını herkes kendisi vermeye çalışır sanırım... Kadın da erkek de insandır, insan olarak müşterek haklara sahiptir. Bu hakları kadın ve erkek hakları olarak ayırmak yanlış olur. Kadının yaşama hakkı vardır, erkeğin de yaşama hakkı vardır. Ayrışan haklar aile içi haklardır. Nikâh bağı ile bir aile kurmuş kadın ve erkeğin birbirine karşı hakları vardır. Bu haklar tadat edilmiştir. Aile; erkeğin eksiklerinin kadınla; kadının eksiklerinin de erkekle tamamlandığı bir kurumdur. Erkek ailenin reisi, kadın ise terbiyecisidir. Aile yuvası; okuldur, mescittir, huzur yuvasıdır. Evlilik, insan hayatını derinden etkileyen bir inkılâptır. Ailede, itikat ve düzen olarak İslam’ı hâkim kılmayanlar; sokaklarına, işyerlerine, toplum ve devletlerine “adil düzeni” hâkim kılmaları beklenemez. Aile içinde, erkek, kadınının üzerindeki haklarını gözeteceği gibi, kadının da kocasının kendisi üzerindeki haklarını gözetmek zorundadır. Aile saadeti başka türlü sağlanamaz. Kur’an; sosyal birliğin en üstün ve sağlam şekliyle sevgi, bağlılık, merhamet, iyilik, müsamaha, yardımlaşma, doğruluk, insaf ve Allah korkusunu gözeterek aile kurumuyla ayakta tutulmasını hedef alır. Huzur, barış, sevgi ve mutluluk evde yaşanmayınca, toplumda hiç yaşanmaz. Güçlü ve sağlam toplumlar ancak, fertleri inanç, fikir ve gaye birliği içinde kaynaşmış mutlu ailelerden oluşabilir. Rum 21: “İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp, aranızda sevgi ve rahmet var etmesi, Allah’ın varlığının belgelerindendir. Bunlarda düşünen topluluk için ibretler vardır.” İbni Mace Nikâh 1: “Nikâh, benim sünnetimdir. Sünnetimi yapmayan benden değildir. Evlenin, çocuk sahibi olun; ben kıyamet gününde ümmetimin çokluğu ile iftihar edeceğim.” Evlilik fıtridir, temel bir görev ve ibadettir.

HADİSLER

Peygamberimiz buyuruyor: “Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan, iyi davranandır. Ben aileme en iyi olanınızım. Müminlerin iman bakımından en kâmil olanı; ahlâkı güzel olan ve ailesine nazik davranandır. Uğursuzluk yoktur. Ancak üç şeyde uğur olabilir; kadında, atta, evde. Kadınlara ancak kerim olanlar ikram ederler, onlara kötülük edenler ise leim; mayası bozuk ve kötü kişilerdir. ...Erkek, ailede yöneticidir ve yönetiminden sorumludur. Kadın da kocasının evinde yöneticidir ve elinin altındakilerden sorumludur. En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı; zikreden dil, şükreden kalp ve insanın iman doğrultusunda İslam’ca yaşamasına yardımcı olan kadındır. Dünya bir metadır. Dünya metaının en hayırlısı saliha kadındır. Bir mümin erkek, bir mümin kadına gazaplanmasın. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir. Kadın, beş vakit namazını kılar, bir aylık orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse ona; hangi kapıdan dilersen oradan cennete gir, denilir.” Peygamberimiz Veda Hutbesi’nde şöyle buyurmuştur: “Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz. Çünkü siz onları Allah’ın emaneti diye aldınız. Allah’ın sözü uyarınca ırzlarını kendinize helal kıldınız. Onların, sizin yataklarınıza bir adamı almamaları ve iffetlerini korumaları, sizin onlar üzerindeki haklarınızdandır. Eğer böyle bir şey yaparlarsa hafifçe onları dövünüz. Sizin de onların geçimlerini ve giyimlerini sağlamanız, onların sizin üzerinizdeki haklarındandır.” Peygamberimiz buyuruyor: “Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözümün bebeği kılınan namaz. Üç kişi vardır, cennete girmeyecektir: Anne babasının hukukuna riayet etmeyen kimse; içki düşkünü olan kimse; verdiğini başa kakan kimse. Kimin üç kızı yahut üç kız kardeşi veya iki kızı, ya da iki kız kardeşi olur da onlara güzel bakar, onlar hakkında Allah’tan korkar onlara haksızlık etmezse, onun için cennet vardır. Sakın bir erkek, yanında mahremi olmadıkça yabancı bir kadınla yalnız kalmasın. Kadını olmayan erkek fakirdir.” Yanındakiler; “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Allah Resulü: “Evet, çokça malı olsa da” buyurdu. Sözlerine devamla: “Kocası olmayan kadın da fakirdir” buyurdular. Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı” dediler. Peygamberimiz, “Evet kadının çok malı olsa da” buyurdu.

KADININ KOCASINA İTAATİ

Müslüman kadının maruf ölçüler içerisinde kocasına itaat etmesi gerekir. Allah; “Saliha kadınlar itaatkârdır” buyuruyor. Peygamberimiz ise şöyle buyuruyor: “Kadın beş vakit namazını kılar, namusunu korur, kocasına itaat ederse cennete istediği kapıdan girer. Nefsim elinde olana yemin ederim ki, bir erkek hanımını yatağına davet ettiği halde kadın onun bu davetini kabul etmeyecek olursa, mutlaka semada bulunan (Allah), kocası ondan razı oluncaya kadar ona gazap eder.” Kadının, kocasının evini koruyup gözetmesi ve onun izni olmaksızın dışarıya oradan bir şey çıkarmaması esastır. Evli kadının; kocasının evinde oturması, mutat ev işlerini yapması ve çocuklarının eğitim ve bakımıyla uğraşması, itaat kapsamına girer. Kadın önemli bir özrü bulunmadıkça, kocasının cinsel isteklerini geri çeviremez. Bir kadın Allah’ın elçisine gelerek; “Ey Allah’ın Resulü, kocanın karısı üzerindeki hakkı nedir” diye sordu. O da; “Kadının, kocasının evinden ondan izinsiz çıkmamasıdır” dedi. “Çıkarsa ne olur?” sorusuna Peygamberimiz; “Allah, rahmet ve gazap melekleri, bu kadına tövbe edinceye veya evine dönünceye kadar lanet eder” dedi. Kadının kocasına maruf olan işlerde itaat etmesi, aile birliğinin korunması için gereklidir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?