Kafamda deli sorular!

* Afganistan’daki ‘doğalgaz yatakları’nın işletilmesinde ABD’li şirketler pay sahibi olmaya devam edecekler mi etmeyecekler mi?

* Afganistan’daki ‘petrol rezervleri’ hangi şirketlerin ortaklığıyla değerlendirilecek? Amerika ortaklığı olacak mı olmayacak mı? Zira petrol nerede Amerika orada! Yoksa binlerce kilometre ötelerden Ortadoğu’ya gelen ABD’nin asıl amacı demokrasi getirmek değil herhalde!

* Afganistan’daki ‘kömür madenleri’ hangi uluslararası konsorsiyumla yeryüzüne çıkarılıp satılacak? ABD ülkeyi terk ediyor gözüküyor ama kömür madenlerini de terk edecek mi? ABD’li şirketler kömür madenlerinin işletmesinde olacak mı olmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘bakır yatakları’ büyük önem arz ediyor. ABD’li şirketler bu ülkedeki bakır yataklarında inisiyatif kullanacak mı kullanmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘gümüş yatakları’ hangi şirketler aracılığıyla işletilecek? Bu şirketler arasında Amerikan şirketleri açık/aleni ya da perde arkasında olacak mı olmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘ altın madenleri’ hangi şirketlere verilecek? ABD Afganistan’ı güya terk ediyor ama altın madenlerinin başına bir “gözcü” koyacak mı koymayacak mı?

* Afganistan’daki ‘kobalt maden yatakları’ nasıl değerlendirilecek? ABD kobalt yataklarıyla ilgili şirketlere elemanlarını yerleştirecek mi yerleştirmeyecek mi?

* Afganistan’daki ‘kükürt madeni yatakları’ bu aşamadan sonra ne şekilde değerlendirilecek? Amerikan şirketleri, Afganistan’daki kükürt yataklarının işletilmesinde rol alacak mı almayacak mı?

* Afganistan’daki ‘kurşun madenleri’ ne olacak? ABD bu alanı boş bırakacak mı bırakmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘çinko madeni yatakları’nı nasıl bir gelecek bekliyor? Dünyanın hangi noktasında bir rant varsa o bölgeye gözlerini diken, emperyalizmin önde gideni ABD acaba bu ülkedeki çinko yataklarına kayıtsız kalacak mı kalmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘demir cevheri’ -hadi diyelim ki kaos ortamı sona erdi- nasıl değerlendirilecek? 20 yıldır Afganistan’ın altını üstüne getiren, yağmalayan ABD, bu ülke topraklarında bulunan demir yataklarına bigane kalacak mı kalmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘tuz rezervleri’ni bu ortamda kim işletecek? ABD’li şirketler bu rezervlere ortak olacak mı olmayacak mı?

* Afganistan’daki ‘nadir toprak elementleri’ bu tarihten itibaren nasıl ne şekilde değerlendirilecek? Amerikalı şirketler ya da -açık, gizli- vasileri bu az bulunan toprak elementlerine göz dikmeye devam edecek mi etmeyecek mi?

* Afganistan’daki ‘değerli ve yarı değerli taş yatakları’yla dünyanın en zengin mineral rezervlerinin akıbeti ne olacak? ABD’li şirketler bu değerli rezervlere ortak olacak mı olmayacak mı?

***

Bu deli soruları farklı alanlar için artırmak elbette mümkün…

LİTYUM DEYİP GEÇMEYİN!

* Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu raporuna göre ‘lityum madenleri’ Afganistan’daki en önemli yeraltı kaynaklarından. 

Tespitlere göre, Afganistan’ın Nuristan ilinde önemli lityum rezervi yer alıyor.

Lityum deyip hemen geçmemek gerekiyor. İklim değişikliğiyle mücadelede büyük önem taşıyan şarj edilebilir bataryalar ve benzeri teknolojilerde kullanılan lityumun 21’inci yüzyıl ekonomisi için vazgeçilmez olduğuna dikkat çekiliyor.

Geleceğin petrolü veya beyaz altını olarak bilinen lityumun önemi gelişen teknolojilerle birlikte artmaya başladı. Elektrikli otomobil ve otonom robotlara olan ilginin artması, bu makinelerin ihtiyaç duyduğu enerjinin depolama birimlerinin temel maddesi olarak lityumu ön plana çıkarıyor.

ABD’li şirketler ya da vasileri Afganistan’daki lityum rezervlerine ortak olacak mı olmayacak mı?

EMPERYALİZMİN ÖNDE GİDENİ!

Bulgulara göre Afganistan’da maden yataklarının değeri, yaklaşık 1 trilyon doların üzerinde… Kimi çevrelere göre bu değer daha da yukarılarda…

Soru şudur; emperyalizmin önde gideni Amerika ve vasileri bu değeri ortada bırakacak mı bırakmayacak mı? 20 yıldır Afganistan’da taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmayan, bu ülkenin yeraltı, yerüstü demeden tüm değerlerini yağmalayan, sömüren ABD böyle bir alanı boş bırakır mı?  Sizce…

BİR FOTOĞRAFIN HATIRLATTIKLARI!

Hangi fotoğraf, bu! Hani, Afganistan’dan çekilirken ABD uçağının Kabil Havaalanı’ndan kalkarken yansıyan o fotoğrafı…

Hangi yazı vardı bu uçağın ön kısmında; ‘1109’. Yani, 11 Eylül. Yani, İkiz Kuleler’e yapılan saldırı tarihi…

ABD Ortadoğu’ya çökmek, Afganistan’ı işgal etmek için 11 Eylül (1109) senaryosunu yazdı… “El Kaide projesi”yle mükemmel bir şekilde uyguladı, bunu…

Peki, 11 Eylül senaryosu gerçekten kusursuz muydu? Acaba!

* Chicago borsasında saldırıdan 3 gün önce şüpheli yatırımlarda neden artış oldu? (Bu arada, yatırımcıların kimlikleri hâlâ belirlen(e)medi!)

* Başkan Reagan’ın, Ladin ve arkadaşlarını Beyaz Saray’da konuk ettiği doğru muydu?

* Dünya üzerinde saldırı düzenlemenin en zor olduğu noktalardan birisi Pentagon binasıdır. 11 Eylül’de Pentagon’a uçak nasıl ulaştı ve çarptı? Ama ne rastlantı ki bina boştu!

* Düşen uçağın bazı önemli enkaz parçaları neden araştırmacılar enkaza ulaşmadan kaldırıldı?

* Uçaklar neden durdurulmadı? Önemli iddialardan biri de uçakların bilerek engellenmediği ve amaçlarına ulaşmalarının sağlandığıydı!

* Bina 7’de neden 42.000 galonluk benzin vardı?

* İddialardan biri de İkiz Kuleler’in çok hızlı çökmesine yönelikti. Binaların içinde patlayıcı var mıydı, yok muydu?

* El Kaide de, Afganistan da sadece bir hedef şaşırtmacası mıydı? Bush’un asıl planı Irak’ı işgal etmek miydi?

* Çizgi filmlerde 11 Eylül saldırısı gösterildi mi? Jonny Bravo adlı çizgi filme ait bir video var. 1 dakika 14 saniyelik görüntüde “comingsoon” (pek yakında) yazısıyla birlikte İkiz Kuleler’i yanarken gördüğümüz bir film afişi göze çarpıyor. Dikkat çekicidir; bu çizgi film, 11 Eylül’den 5 ay önce yayınlandı!

* Dünya Ticaret Merkezi’nde 4.000 Yahudi çalışıyordu. Mossad’ın uyarısı sonucu 11 Eylül günü Yahudilerin büyük bir bölümünün işe gitmediği ileri sürüldü.

***

Son notum; İslam düşmanlığına zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları, başta ABD olmak üzere, Batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa yol açtı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Hümeyra - İSLAM BİRLİĞİNİ KURMAYAN ENGEL OLAN HER MÜSLÜMAN VEBALDEDİR OA LAR İSE BİNLERCE VEBALDEDİR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 19:12
02

Ömer - Bir de şöyle soralım . Afganistan da birlik sağlanacak mı ? Yoksa birbirlerini yemeye devam mı edecekller . Ne zaman akıllanacaklar ..Taliban başarılı olacak mi ? İslami bir yönetim ki olmalı nasıl olacak .

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 15:31
01

Güllü - Bir fotoğrafın hatırlattıkları diyorsunuz. Da o fotoğraf nerede☺☺☺

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 10:38


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?