Reklamı Kapat

Hepimiz göçmeniz!

Dünyada hepimiz misafir hepimiz göçmeniz. Topraktan yaratılmış, cennetten indirilmişiz. Burası konaklama yurdu. Ahirete göre dünya gurbet. Tüm nimetler de emanet... Malik de, Vâris de Allah Teala’dır. Anadolu, insanlığın ikinci “ana rahmi”dir. Ülkemiz; hem coğrafi/tabii, hem de tarihi, kültürel ve siyasi yönlerden çok önemli bir konumdadır. Nice uygarlıklara, kavimlere yurt olmuş, konukluk etmiş... Hz. Nuh’un (A.S.) gemisi de büyük tufandan sonra yeryüzünü dolaşmış sonunda Cudi Dağı’na/”limanına” konmuş, demirlemiş, sığınmıştır. “Cudi” İslamî kaynaklara göre Şırnak civarındadır. Öteki kaynaklara göre de Ararat/Ağrı civarında... Böylece Hz. Adem (A.S.) ile Havva anamızın kavuştuğu “Arafat” nasıl insanlığın yeryüzünde ilk yurdu olmuşsa, tufandan sonra da “Cudi” ikinci ana yurt olmuştur.

Coğrafyamız “Anadolu” diye de anılıyor. “Ana” ve “rahim” sadece cinsiyetle ilgili kelimeler değil, elbette. Daha çok merhamet, şefkat, emniyet/güvenlik de demektir. Merhamet, hem zararı önlemek, hem de yararı sağlamakla olur. Rahmetinin yüzde birini tüm mahlûkata ikram etmiş, Rabbimiz. Allah Teala Kendisini bize Rahman ve Rahim olarak tanıtıyor. Kitabında 113 sure besmeleyle başlıyor. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Ayrıca 57 kez Rahman, 114 kez de Rahim sıfatları zikrediliyor. Rahman Suresi var. Kevnî ve teşri ayetlerinde, yarattığı her şeyde O’nun (C.C.) sonsuz rahmeti var. Dinimizin temeli iman, imanımızın temeli de merhamettir, sevgidir. “İman etmedikçe cennet yok; sevgi yoksa iman yok.” Düşmanlara bile zulmedemeyiz, işkence edemeyiz. Adaletle davranmak farz. “İslam; Allah-u Teala’ya saygı/tazim, mahlûkata/yaratıklara (bitki, hayvan, insan) şefkat ve merhamettir.” “Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.” “Kendi için istediğini/sevdiğini kardeşleri için istemedikçe iyi bir mümin olunamaz” buyurmuş (S.A.V.).

Yaratılışımız gereği erkeğe göre kadın daha çok merhamet ve şefkatle donanımlıdır. “Ana rahmi” doğumdan önce ne kadar koruyucu, güvenli ve besleyici bir barınaktır. Rahimdeki çocuk annesine yük müdür, külfet midir? Olsa da ana şefkati bu yükü görmez, sever... Doğum sonrasında göğsünde, kucağındadır. Büyüyünce de uzakta olsa da kalbindedir. “Ana gibi yâr olmaz; vatan gibi diyar…” Vatan da ana gibidir. Bizi besliyor, büyütüyor, barındırıyor... Döşek, yatak, ev oluyor... Anada, tüm yaratıklarda merhameti, sevgiyi yaratan Rahman ve Rahim olan Allah Teala’dır.

Hz. Nuh (A.S.) gemisine liman/sığınak/güvenli yurt olmuş bir coğrafya, elbette ki, kendi bağrına sığınmak zorunda kalmış -kimlikleri önemli olmayan- “mülteci”, “muhacir” (göçmen) 6 milyon civarında olduğu söylenen yabancı misafirlerine hem coğrafi hem de gönül kapılarını açacaktı. Çünkü gelenler keyiflerinden gelmeyen, zulümden kaçan; Anadolu’ya güvenen misafirlerimizdi. Ve misafir ev sahibinin baş tacıydı. Rızkı ile de gelmişti: Paylaşılan aş eksilmezdi; artar/bereketlenirdi de... “Misafirin duası da makbul” değil miydi? “Misafire ikram, Allah Teala’ya ikram gibi” değil miydi? Misafir evdeki düzene uymalı, huzura, hizmetlere katkıda bulunmalı. Ne yazık ki, mülteci ve göçmenlere ilişkin net bir devlet politikamız yoktur.

Asr-ı Saadet’teki Habeşistan hicretini, Mekke’den Medine’ye hicret gerçeklerini hatırlayalım. İbret alınmayan tarih, tekerrür ediyor. Göç bir gerçek... Çağımızın güvenli Habeşistan’ı olmak az şeref midir? Bize bu umutla gelenlerin hayallerini boşa çıkartmak kimin hakkıdır? Muhacir, Ensar’a başlangıçta mirasçı kılınmıştı. Miras hükümleri sonradan indirildi. Medineliler, muhacirlerle kardeş olup, paylaştılar. Hatta kendi ihtiyaçlarına rağmen, kardeşini nefislerine tercih ettiler (isar). Böyle olunca İslam, tüm coğrafyalara hayat oldu, adalet oldu. Devlet oldu. Çağımızda milyonlarca Müslüman dünyanın her coğrafyasında göçmenlik zilletinde... Tarih gösteriyor ki, izzet, zilletten sonra geliyor. Anadolu’muzdaki bu sancılar belki de yeniden doğuşun müjdecisidir. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder

# ABD

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

H İbrahim Karapınar - Cumhuriyet Türkiyesinin nice yuttaşları an itibariyle dünyanın değişik ülkelerinde iltica etme amacıyla yaşamaktalar Süriyelilerden önce kendi yurttaşlarımizı sorgulamaliyız

Umuyoruz ki belirttiğiniz gibi bu sancılar yeniden doğuşun müjdesi olur

Bu hepimizin arzusudur

Cumanız mübarek olsun efendim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 22:00


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?