Davanın hocası olmak

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Peygamberimiz kendisini; “Ben muallim olarak gönderildim” sözüyle tanımlıyor. Yine Peygamberimiz; “Toplumun seyyidi; büyüğü ve efendisi onlara hizmet edendir” buyuruyor. Peygamberimizin önemli sözlerinden birisi de; “İmam kalkandır” beyanıdır. Rabbimiz Allah; Peygamberimizi, bize kitabı ve hikmeti öğreten bir muallim ve hoca olarak göndermiştir. Al-i İmran 164: “Allah, müminlere içlerinden, kendilerine ayetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle lütufta bulunmuştur. Oysa daha önce açık bir sapıklık içinde idiler.” Allah’ın ayetlerini okuyan peygamber; Hz. Muhammet’tir. Öğretilen kitap; Kur’an, hikmet ise İslam bilgisidir. Bunun böyle olması, bizler için ilahi bir lütuftur. İslam, Allah’ın bize telkin ve teklif ettiği tek saadet dini ve düzenidir. Âlimlerin ve emir sahiplerinin görevi, İslam’ı bilen, yaşayan ve hâkim olması için mücadele eden şuurlu nesiller ve kadrolar yetiştirmektir. Âlimler ve emir sahipleri bu sorumluluklarını ihmal ederler ise görevlerini yapmamış olurlar. Bizim davamız ve düzenimiz İslam’dır. Bu gerçeğe iman ediyor isek, bizim âlimlerimiz ve emir sahiplerimiz, bize İslam davasını öğreten hocalar olmak zorundadırlar. Bu emredilmiş bir görevdir. Tahrim 6: “Ey iman edenler, kendinizi ve ehlinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun…” Burada emredilen korumanın terbiye etmek, hak ve batılı, adalet ile zulmü, helal ve haramı, güzel ahlakı öğretmek olduğunun bilinmesi gerekir. Terbiye; fert ve toplumda şahsiyet inşa etme ve de her şart altında inandığı dava için mücadele eden şuurlu kadrolar yetiştirmektir. Zafer, iyi eğitilmiş, ordular eliyle kazanılır.

LOKMAN ÖRNEĞİ

İnsanın imtihan olduğu yeryüzünde, dünya ve ahiret saadetine nail olması, onun iki cihan saadetini elde edebilecek şekilde terbiye edilmesine bağlıdır. Fert ve toplumun terbiyesinde Rabbimizin Kur’an’da bize verdiği örneklerden birisi de Lokman’ın örneğidir. Lokman 13: “Lokman, oğluna öğüt vererek: Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma. Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür, demişti.” Surenin 16–19. ayetlerinde ise, Hz. Lokman nasihatlerine şöyle devam etmektedir: “Lokman oğluna; yavrucuğum, yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu senin karşına getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir. Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” Burada Hz. Lokman’ın oğlunu cihada hazırlamak için eğittiğini görmekteyiz. Rabbimizin isim sıfatlarından birisi de “El Rab” sıfatıdır. Allah; âlemlerin rabbidir. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Beni Rabbim terbiye etti. Ne güzel terbiye etti.” Allah, Peygamberimizi terbiye etmiştir. Peygamberimiz de, ashab-ı kiramı terbiye etmiştir. Her nesil sonraki nesli terbiye ederek cihada hazırlamıştır.

Erbakan Hoca’mızın başlattığı Milli Görüş hareketi de terbiye üzerine bina edilmiş bir harekettir. Erbakan’a, bunun için “hocamız” diyoruz. Erbakan Hoca’mızın “hocalığı” liderliğinin önünde olmuştur. Bu, bütün Milli Görüşçüler için önemli bir ayrıntıdır. Bizler, Erbakan Hoca’mızdan Milli Görüş’ü; “Peygamberimiz nasıl inanmışsa, nasıl yaşamışsa, hak için nasıl mücadele etmişse, öylece inanmak, yaşamak ve cihat etmektir” olarak öğrendik. Peygamberimiz, ashabı için nasıl rahmet ve merhamet muallimi olmuş ise Erbakan Hoca’mız da bize sevgi ve şefkat muallimi olmuştur. Minnettarız.

DAVAMIZ

Davamız Milli Görüş davasıdır. Bu dava; hak davadır ve tek davadır. İnsanlığın saadet bulması ancak Milli Görüş ile mümkündür. Milli Görüş; Adil Düzen’den yana olmaktır. Milli Görüş; “Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya” kurmak için yola koyulmuş bir rahmet ve merhamet hareketidir. Her birimiz bu davayı topluma anlatan tebliğciler, davamızın temel esaslarını öğreten hocalar olmak zorundayız. Yolumuz Allah’ın yoludur. Yolu hak olanlar, birbirlerine Allah’ın ipi ile bağlıdırlar. İnsanları Allah’ın yoluna çağırmak, hikmetle ile tanıtma ile disiplin ve ciddiyetle çalışan bir teşkilat ile olur. Hepimiz, hesaba çekilmeden önce kendi nefislerimizi hesaba çekmeliyiz. Aramızda ki üstünlüğü takvada aramalıyız. Elbette hepimiz İslam’ın çalışma düzenine tabi olacağız. Ama bu düzene hepimiz uyacağız. Önde olmak; istikameti muhafaza etmek, tanzim, disiplin ve ciddiyeti muhafaza içindir. Kavramlarımız, düzenimizin esaslarıdır. Her kavramın bir fıkhı vardır. Bu fıkhı bilmek ve uygulamak, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Sıfatlarımız, cihadımızı düzene koymak içindir. Kim görevini Allah için yapıyorsa kazanan o olacaktır. Hesabımız, Allah’ın bizi hesaba çekeceği şeyler olmalıdır. Müminler kardeştir, kardeşliğin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Selamlaşmak, kardeşliğimizin şiarıdır. Selamlaşmayı bile hesaplı yapar hale geldik. Uyulacak esaslar bellidir. Bu esaslar tadat edilir ve bunun üzerinden bir ahitleşme olur.

Mücerret ahitleşmelerden hayır gelmez, müşahhas ahitleşmeler, saadet getirir. Hepimiz, davamızın adamı olmak zorundayız. Dava adamı olmayı başarabilirsek hayırda yarışan kardeşler olabiliriz. Bu bir ilimdir, ilmin kıymetini de arif olanlar bilir. Ölüm haktır ve hepimiz öleceğimiz günü hakikaten dikkate alarak hareket etmeliyiz. Bu konudaki ilahi emir şöyledir

Al-i İmran 102: “Ey iman edenler; Allah’tan ona yaraşır şekilde ittika edin, yolunuzu Allah’ın kitabıyla bulun ve kâfir, müşrik ve münafık olarak değil ancak Müslümanlar olarak ölün, can verin.” Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?