Saadet kitabı Kur’an

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Okumak için, insanın önüne konulan üç kitap vardır. Bunlar; kâinat kitabı, indirilen kitap Kur’an ve insan kitabıdır. İndirilen kitap Kur’an; insanlar için bir açıklama, Allah’a karşı gelmekten sakınan muttakiler için de bir hidayet ve bir öğüttür. Kur’an, diğer iki kitabın anlaşılır bir şekilde okunup değerlendirilmesini kolaylaştıran bir nurdur. Kâinat ve insan kitaplarının hikmete uygun bir şekilde okunabilmesi için Allah, Kur’an ile insana ikramda bulunmuştur. Ne indirilen kitap Kur’an; insan ve kâinata ait ilimler olmaksızın çözülebilir, ne de kâinat ve insan, Kur’an bilgisi olmadan layıkıyla anlaşılabilir. Kur’an, Allah’ın kitabının özel adıdır ve neyi ve nasıl okumamız gerektiğini bize gösterip öğretir. Kur’an Allah kelamıdır ve böyle olduğundan da asla şüphe edilemez. Bu kitaba inanan ve onunla hayatını tanzim eden bir kimse ğayba; yani Allah’ın varlığına ve birliğine, meleklere, ahiret gününe, kaza ve kadere iman eder. Dinin direği namazı ikame eder, inandığı davanın başarısı için Allah yolunda infaktan geri durmaz. Kur’an; dünya ve ahiret saadetini talep edenler için, onlara bu saadetin yollarını ve esaslarını gösteren ve hakkı batıldan ayıran bir Furkan’dır.

BU KİTAP

Bu kitabın, Allah’tan geldiği kesindir. Kitabı okuyan kişinin ilk öğrenmesi gereken, onun bir Allah kelamı olduğunu tereddütsüz ve şüphesiz bir şekilde kabul etmesidir. Bu konuda yaşanacak en ufak bir tereddüt, insan ile Kur’an arasındaki irtibatı koparır. Çünkü şüphe ile iman bir arada bulunmaz. Ve bu kitap muttakiler için bir hidayettir. Hidayet; hakkı hak, batılı batıl olarak görüp bildikten sonra hakka girmek, rehberlik yapmak, doğru yola iletmek, sapıklıktan ve batıl yoldan uzaklaşmak, Kur’an ve tevhit gibi anlamlara gelir. Doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, faydalıyı zararlıdan, adaleti zulümden, ayırt edip güzelin, iyinin, faydalının, adil olanın, doğru olanın peşinde koşmak demektir. Muttakiler; Allah’ın yolunda yürüyenlerdir. Allah’ın teklif ettiği yol ise İslam’dır. Kur’an’ın muttakileri ilettiği yoldur İslam… Kimin kastı İslam’ı itikat ve düzen olarak yaşamak ise, Kur’an bu insana faydalı olur. Kur’an; Allah’ın izniyle, insanları karanlıklardan aydınlığa, yüce ve övgüye layık olan Allah’ın yoluna çıkarması için peygamberimize Allah tarafından indirilmiş bir kitaptır. Bu kitap insanlara nasihat eder ve uyarır. Allah; rızasını gözetenleri Kur’an ile saadet ve selamet yollarına eriştirir. Kur’an; kendisiyle hükmedilen bir kitaptır. Maide 49: “Aralarında Allah’ın indirdiğiyle hükmet ve onların hevalarına; yani kanunlarına uyma. Allah’ın sana indirdiklerinin bir kısmından bile seni saptırmamaları için, onlara karşı son derece dikkatli ol. Şayet yüz çevirirlerse, bil ki, Allah bir kısım günahları nedeniyle onları cezalandırmak istiyor. İnsanların çoğu gerçekten yoldan çıkmış fasıklardır.” Kur’an, müminler için bir şifadır. Bu kitaba uymak kurtuluştur. Kur’an’a uymayanlar, ahirette derin bir pişmanlık duyacaklardır. Kur’an’ın insanların saadeti için açıkladığı esasları gizleyenlere Allah lanet eder, hem de bütün lanet edenler lanet ederler. Kur’an bütün bir kitaptır. Bir kısmını kabul edip yaşamak, diğer bir kısmını da yok saymak insana saadet getirmez. Bakara 85: “…Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası dünya hayatında ancak rüsvalık; kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir…” Kur’an ile yaşamak izzet, onsuz yaşamak ise zillettir.

KUR’AN’DA NE VAR?

Kur’an’ın muhtevasını bilmek, bu muhtevayı esas kabul ederek bir hayat düzeni kurmak, bu kitaba inanan her Müslüman’ın temel görevidir. Kur’an’ın muhtevasını beş şey olarak özetlemek mümkündür. 1. Kur’an’da kâinatın yaratılış sır ve hikmetleri anlatılır. 2. Kur’an’da bütün ilimlerin temel kaideleri anlatılır. Bu, inkârı mümkün olmayan bir hakikattir. 3. Kur’an’da insanlara dünya saadetinin temel esasları ve düzeni anlatılır. Bunlar, itikadi, ahlaki, iktisadi, siyasi, hukuki ve idari esaslardır. Uluslararası ilişkiler de bu kapsamın içindedir. 4. Kur’an’da insanlara ahiret saadetinin temel kaideleri ve halleri anlatılır. Cennet ve cehennem anlaşılır bir şekilde tanıtılır. 5. Kur’an’da insanlara hak ve batıl tanıtılır. Hak-batıl mücadelesinde inanların yapacağı görevler, takınacakları tavırlar, inanç ve eylem olarak izah edilir. Allah, mümin kullarına, “Allah uğrunda, hakkını vererek cihat ediniz…” hitabıyla cihadı emretmektedir. Cihadın gayesi, bütün insanlar, saadet ve huzur içinde yaşasınlar diye çalışmaktır. Kur’an’a hak kitap olarak inanan herkes, özet olarak sunulan bu muhtevayı bilmek ve uygulamak durumundadır. Bu konuda Peygamberimiz ve ashab-ı kiram, bizim örneğimizdir. Kur’an’ın telkin ve teklif ettiği itikat ve düzeni insanlara tanıtmak, telkin ve teklif etmek, her mümin kulun üzerine yüklenmiş bir inanç görevidir. Bu görevin ittifak halinde, bir ordu disiplini içinde yapılması gerekir. Günümüzde bu görevi, bir ordu disiplini içinde yapmaya çalışan topluluğa Milli Görüş denmektedir. Bunun için Milli Görüşçüler, fert ve topluma Adil Düzen’i, İslam Birliği’ni teklif ve telkin ediyorlar. Bu bakımdan Milli Görüşçü olmak kolay bir mesele de değildir. İmtihan çetindir. Yeni Bir Saadet Dünyası’nı kurmanın mücadelesini veren Milli Görüşçüler, tıpkı saadet asrı nesli gibi olmak ve onlar gibi davranmak zorundadırlar. Allah nurunu tamamlayacaktır, ancak bu nimete nail olacak olanlar, aralarında birbirlerine karşı merhametli olanlar olacaktır. Kur’an bize, zafere müstahak topluluğun özelliklerini de anlatmaktadır. Görev emanettir ve emaneti ehline vermek iddia ile değil ispat ile olur. Kılıçları düşmana değil, birbirlerine yönelik olan bir topluğun zaferi olmaz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Hangi Si - “milligorüşçü olmak kolay bir mesele değildir”/ başörtüsünü başından çıkarıp atan şahsı öven, teşvik eden, ona cesaret veren ali aktaş müslüman mıdır, yoksa milligorüşçü müdür?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 13:28
01

Buradanöyle Gözükmüyor - Kur’ an beşeriyete inmiştir, yirmi ve yirmibirinci yüzyılların laik düzeninin partisine veya partilerine monte edilemez! Aynı elde hem Kuran ve hem de laiklik bir arada tutulamaz, yakar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 07:31


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?