Reklamı Kapat

Ekrem Doğanay Hoca ve görüşleri

Son devrin önemli Ehl-i Sünnet âlimlerinden Ekrem Doğanay hoca, 1938 yılında Bolu ili Gerede ilçesinin Mircekiraz köyünde doğdu. Küçük yaşta ilim öğrenmeye başladı. Önce köyünün İmam Hatibi Cafer hocadan ders aldı. Babası İhsan Efendi’nin isteği ve yönlendirmesiyle ilimle meşgul olmaya başladı.

Gerede’de hafızlığını tamamladıktan sonra Debbağhane müderrisi Geredevi Hacı Emin Efendi’nin oğlu Gerede eski Müftüsü A. Kemalettin Üstün hocaefendiden ders aldı. Ehl-i Sünnet âlimi olan Kemalettin Üstün hocanın bilindiği gibi 54 Farz Şerhi adıyla meşhur eseri Bedir Yayınevi tarafından basıldı. Bu eser, İslâm dininin farzlarını öğrenmek isteyen her Müslüman’ın başucu kitabı olmalıdır. Zira gerek konuların anlatımı, gerekse verilen örneklerle son derece müfit bir kitap.

Doğanay hoca, Kemalettin Efendi’den sonra Hacı Ömer Cevahircioğlu hocadan da sarf, nahiv, tefsir, hadis, fıkıh ve mantık vb. ilimleri tahsil etti. İlmi kabiliyeti, zekâsı, edebi, ahlâkı ve kişiliğiyle maruf hocaefendi, askerlik sonrası önce Yeniçağa Yukarı Camii İmam Hatipliği görevini ifa etti. Bir taraftan görevini icra ederken diğer yandan Kur’an kursu öğretimine ağırlık verdi. Çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen yüzlerce talebeyle ilgilendi, onlara Kur’an öğretti. Bir ara Bolu Diyanet Eğitim Merkezi’nde fıkıh öğretti. Uzunca bir süre Bolu ili ve civarında fahri vaizlik yaptı.

Görüşleri:

Ekrem Doğanay hoca, iyi bir hafız, iyi yetişmiş bir âlim, Ehl-i Sünnet çizgisini muhafaza ve müdafaa eden, bu yolda yüzlerce talebeye rehberlik eden mümtaz bir şahsiyettir. Gerek Kur’an-ı Kerim öğretmedeki gayreti, gerek İslâmî ilimlere vukufiyeti, gerek köy köy, kasaba kasaba gezerek her yaştan insana ilim öğretme çabası önemlidir.

Talebelerinden İbrahim Sezginler, hocaefendinin Ehl-i Sünnet hassasiyeti hakkında şunları söylemektedir: “Ehl-i Sünnet akidesine sahip olan hocamızın İmam-ı Azam Hazretlerinin hayranı bulunduğunu söylemek sanırım hiç de mübalağa olmayacaktır. Kendisine bir takım yollarla intikal eden aykırı görüşler onu bu hususta daha da hassas hale getirmiş, sürekli talebeleri ve gelecek adına endişeleri artarak devam etmiştir. Ancak bütün bunlara rağmen ümitsizlik onun gündemine asla girmemiştir.

Kendisine tevcih edilen soruları cevaplarken Ehl-i Sünnet çizgisi içinde kalmayı ve Hanefi ulemasının görüşlerine saygılı olmayı kendisine prensip kabul ederek cevaplar vermeye özen gösterirdi. Bu çizgiye aykırı düşen yaklaşımlara, düşüncelere, fetva ve içtihatlara iltifat etmez buna yeltenenlere olumlu bakmazdı.

Yine aynı şekilde geçmişteki ilim sahibi büyük sofilerin tasavvufuna son derece hürmetkâr olan hocamız günümüzde olduğu gibi, ilim ve irfandan yoksun, istikamet fakiri, keramet sevdalısı, şov ve şöhret hastası bazı tarikat ehlinin hallerini asla tasvip etmez onların bu yönlerini yeri geldikçe incitmeden uygun bir üslupla sohbetlerinde ve kitaplarında tenkit ederdi.”

Hocaefendinin yeğeni Çetin Doğanay hoca da, onun güzel giyindiğinden, talebelerle evladı gibi ilgilenişinden, misafirlere ikram konusundaki hassasiyetinden bahsetmektedir. Torunu Ahmet Doğanay ise hocaefendinin cömertliğini anlatırken: “Küçükken evine gittiğimizde bizimle tek tek ilgilenir, cebindeki son kuruşa kadar bize harçlık verirdi” demektedir.

Rahmetli Ali Nar hocamız, İslâmî İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı’nda (İSEV) gerek edebiyatçıları gerekse İslâm âlimlerini unutturmamak için anma toplantıları düzenlerdi. Hocamızın anma programı düzenlediği âlimlerden birisi de Ekrem Doğanay hocaydı.

Eserleri:

Hayatını İslâm’a hizmete adayan Ekrem Doğanay hocanın sohbetleri kadar yazdığı eserler de önemlidir. Bizce en önemli eserlerinden birisi Yaşar Nuri Öztürk’ün Kur’an’daki İslâm Anlayışına Reddiye kitabıdır. Ayrıca Selef Müdafaası, İki Mesele (Telfik-i Mezahib ve Sabah Namazının Fazileti Hakkında), İslâm’ın Şiarı Cuma Namazı ve Hükümleri, İslâm’da Talakın Hükmü ve Hikmetleri, Misafirin Namazı ve Seferle İlgili Fıkhi Hükümler, En Büyük Saadet Kaynağımız Namazın Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Olumlu Tesirleri, İslâm’da Tesettür ve Zinanın Hükmü, Her Müslüman’ın Günlük Duaları ve Zikirleri, Çok Mühim Mevzularda 105 Hadis-i Şerif, Çok Mühim Mevzular Hakkında Geniş İzahlı Hadis-i Şerifler, Huzur Saadetin Yegâne Kaynağı İslâm I-II gibi önemli eserler vermiştir.

Ekrem Doğanay hoca, 22 Ekim 2002 tarihinde rahmet-i Rahman’a kavuştu ve Yeniçağa’da toprağa verildi. Allah-u Teâlâ rahmet etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?