İslâm dünyasının ilk ütopik romanı: Arılar Ülkesi

İslâmî Edebiyat’ın üstadı Ali Nar hocamız, edebiyatın her alanında eser vermiş mümtaz bir şahsiyetti. Hikâye, roman, deneme, piyes, tiyatro, şiir, gezi notları, mizahi hikâye, çocuk hikâyesi vb. her alanda eser vermiştir. 1974 yılında ilk basılan piyesi Fetih, 1978’de Koro ya da Devrimci Öğretmen, 1979’da Muhtar Kafası, 1985’te Nasreddin Hoca’dan Öğüt, S. bin Müseyyeb’in Hayır Dediği Gün ve 1991’de yazdığı Ruh Paraziti ya da Porselen Dişli Bürokrat ve Hortlaklar piyesleri Müslüman gençliğin yetişmesine katkı sağlamış ve büyük bir boşluğu doldurmuştur.

İslâmî camianın yeni yeni ortaya çıkan tiyatro gruplarının bu tür eserleri bulmakta zorluk çektiği bir ortamda Ali Nar hoca yazdığı piyeslerle bir nesli etkilemiştir. Muhtar Kafası adlı tiyatro eseri, Türkiye’nin değişik yerlerinde yüzlerce kez sahnelenmiştir.

Ali Nar hocanın hikâyeciliği romancılığı kadar yalındır. 1989 yılında yayınladığı Muhtarnâme de mizahi hikâyeciliği denemiş, 1990’da hikâyelerini topladığı Kan Denizi (daha sonra Dağ Pınarı adıyla yayınladık) kitabını neşretmiştir. 1991’de Bir Demet Yasemin adıyla çocuk hikâyelerinden oluşan kitabını neşretmiştir. 2005’te Çağdaş Arap Hikâyesinden Seçmeler adıyla Arapça hikâyeleri tercüme ederek Türkçeye kazandırmıştır.

Eğitim ve araştırma maksadıyla burslu olarak Irak’a gitmiş; bu seyahatini Musul, Bağdat, Kerbela, Necef, Halep, Şam, Beyrut, Amman, Mekke, Medine, Hayber ve Cidde’yle tamamlamış; gördüklerini ve hac sırasında tanıyıp dinlediklerini, oraların tabanından derlediklerini Ortadoğu Günlüğü adıyla bir seyahatname veya günlük olarak yazıp neşretmiştir. 1986 yılında Hindistan, Singapur, Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Malezya, Avustralya, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Fas ziyaretlerindeki intibalarını konu edindiği gezi notlarını 2005’te Yedi İklim Dört Kıta 1 (Uzakdoğu-Avrupa), Yedi İklim Dört Kıta-2 (Ortadoğu-Afrika) adıyla yayınlanmıştır.

Bize göre, gerek içerik gerekse üslup bakımından en seçme yazılarını topladığı Bir Çağ Sonrasına (İki Sonsuzda Gerilim) deneme kitabı özellikle gençliğe yol gösterici bir kaynaktır.

Ali Nar hocanın nesir türündeki eserleri ağırlıklı olsa da nazım türünde de eser vermiştir. 1989 yılında şiir kitabı Ezan Donanması’nı neşretmiş, 2003 yılında aynı eseri bazı eklemelerle Sığamadığım Dünya adıyla tekrar yayınladık. Sığamadığım Dünya adlı şiir kitabında inançlı nesil yetiştirmeyi kendine dert edinen Ali Nar hoca, Yeni İslâm Gençliğine Mesaj şiirinde o nesle, “Ben İslâm destanını yazmak dilerim, / Sen de söyleyecek dil olur musun?” sorusunu sormaktadır. Aynı şiirin devamında, “Ve bir gün vurulup, şerefle ölsem, / Sen beni örtecek tül olur musun? / Beni yıkayamaz büyük denizler, / Örtüp saklayacak göl olur musun?” demektedir.

ARILAR ÜLKESİ

Ali Nar hocamız, İslâm dünyasının ilk ütopik romanı Arılar Ülkesi’ni 1980 yılında yayınlamıştır. Eser, sosyal-siyasal içerikli bir ütopik romandır. Arılar sembolüyle Türk milletinin ve özgürlük savaşı veren toplumların son asırdaki macerasını anlatmaktadır. Eser, Fransızca, İngilizce ve Arapçaya çevrilmiş, Dünya İslâmî Edebiyat Birliği yarışmasında 1’incilik ödülü almıştır. Ütopik romanlara örnek olarak Guliver’in Macerası, Utopia ve Güneş Ülkesi romanları örnek verilir. Ancak bunların tümü yabancı romanlardır. Arılar Ülkesi, bu yönüyle Türkiye’de ve İslâm ülkelerinde türünün ilk örneğidir.

Ali Nar hoca, Arılar Ülkesi kitabını “ahlaki telkin” metoduyla yazdığına işaret ederek şunları söyler:

“İnkılâp Kitabevi’nde bir tabiple kelam ediyoruz:

—Hocam, beni hatırladınız mı? Sizinle 1982’lerde burada tanışmıştık, ben talebeydim. Arılar Ülkesi yeni çıkmıştı. Bir kız gelirdi yayınevine, İslâm’a yönelmişti ama bir türlü başını örtmeye razı olmuyordu. Çok anlattık, kitap verdik. Sonunda sizin bu romanınızı hediye ettik. Bir iki gün sonra kızcağız başı örtülü geldi. Hayretimizi bir kat daha arttırdı. Arılar Ülkesi’ni okuyunca lüzum görmüş! Hâlbuki kitapta bunu tebliğ eden bir kelime yok!

—Evet, dedim. Uzaktan ve derinden telkin almış olacak!”

Cahit Zarifoğlu, Arılar Ülkesi romanı hakkında şunları söyler:

“Çocuklar da dâhil herkesin rahatlıkla, zevkle ve ibretle okuyacağı bir romandan söz açalım bugün. Yazarını gazetelerdeki yazılarından da tanıyorsunuz. Bu defa bir romanıyla karşımıza çıkıyor. Zannederim Ali Nar’ın bu ilk romanı. Çok yönlü bir kitap: İsterseniz çocuklar için bir masal kitabı, dilerseniz bir edebiyat eseri, dilerseniz bir siyaset analizi deyin. Hepsini de karşılayabilecek birçok yönlülüğe sahip. Konusu üç cümle ile şöyle: Çalışkan ve dürüst bir arı cemaatinin yaşadığı bir küçük ülkeyi, civar ülkelerden birinde yaşayan yılanlar istila ediyor. Nice ızdıraplardan ve maceralardan sonra arılar akıllarını başlarına topluyor ve ülkelerini kurtarıyorlar.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?