Reklamı Kapat

Risâle-i Nur camiâsına çağrı!

Bediüzzaman Hazretleri’nin eseri olan Risâle-i Nur eserleri ve bu eserleri okuyan camiâ üzerine oynanan oyunları yazıyorum. Şimdiye kadar 7 yazı oldu. Bu 8. yazı. Bu konuyu burada noktalayacağım. Konunun muhataplarına bu son yazıdan sonra Antep tâbiriyle “ıstafıl olun!” diyeceğim.

Bütün bu yazdıklarım hem bu camiâ için çok mühim, hem de bütün ümmet için. O camiâ için çok mühim, zira âhirette çok ciddi pişmanlıklar mevzubahis olacak. Ümmet için çok mühim, Rabbimizin lütfu olan bu değerli eserlere bütün ümmetin sahip çıkması lazım. Ancak yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere, ümmetin en cevval ve uyanık kesimleri “planlı bir şekilde” küstürülmüş. Ona tekme savrulmuş, buna dirsek vurulmuş, öbürüne laf çakılmış. Bu eserler sanki babalarının malıymış gibi davranmışlar, kimseyi yanına yaklaştırmamışlar. Öte yandan Bediüzzaman gibi mücahid bir İslâm âliminin eserinde diledikleri gibi eklemeler yapmışlar, çıkarmalar yapmışlar. Vicdanları da sızlamamış. Şimdi arkadaşlarımız, yapılan bu tahrifatları belgeleriyle gözler önüne seriyor.

Bu satırların yazarı olan beni o camiânın yüz binlerce müntesibi çok iyi biliyor.  Tahdis-i nimet olarak söyleyeyim; şu ana kadar 120’ye yakın kitabım yayımlandı. 40 küsur yıldan beri de beş bin küsur makale kaleme almışım, yüzlerce habere (pek çoğu manşetlik haberdi) imza atmışım. Bütün bu yazdıklarıma bir tek tekzip gelmedi. Tek kelime ile olsun, “Şurası yanlış!” denilmedi. Rabbime hadsiz hamd olsun. Kitaplarımda, bilhassa fıkhî meselelerde âlim dostlarımla istişare ederim, onların görüşlerini alırım. Tarih ve yakın tarihle ilgili konularda, “hikâyelerden” ziyade sağlam belgeleri esas ölçü alırım. Bunu Risâle-i Nur camiâsından beni yakinen bilenler bilir.

Yarın rûz-u mahşerde, “Niçin îkaz etmediniz!” denilmesin diye son kez uyarıyorum: Kardeşlerim, gelin, Kur’ân-ı Azimüşşân’a ve sünnet-i seniyyeye tâbi olalım. Bediüzzaman Hazretleri de, “Benim müstakilen bir dâvâm yok. Dâvâm, Kur’an’dır” diyordu. Risâle-i Nur’u Kur’an’a âyine olarak görelim, okuyalım, istifade edelim. 60 sene önce oynanan oyunları artık görelim ve bu oyunları bozalım. Neydi, 6 kişiye, “Bunları yaptığınız takdirde sizi bu camiânın başı yapacağız” denilen konular? İşte şunlar: “1) Siz Türk müspet milliyetçilerine karşı muâraza edip ihtilafa gireceksiniz ve Risâle-i Nûr’un eski talebelerini Türkçülükle itham edeceksiniz. 2) Kur’ân’ı, hadisi ve fıkhı Risâle-i Nur medreselerine sokmayacaksınız. 3) Risâle-i Nûr’u tahrif edeceksiniz 4) ‘Üstat Mehdidir’ diyeceksiniz!”

Risâle-i Nur camiası, geçmişte MHP; MSP, hatta CHP camiâsı ile karşı karşıya getirilmedi mi, onlar küstürülmedi mi? Ehl-i tarikatla zıtlaşılmadı mı? Bütün bu yanlışlardan, hatalardan dönülmeli ve ümmetin her kesimi kardeş olarak kucaklanmalıdır.

Risale-i Nur medreselerinde Kur’an’ın mânâsı ve temel esasları da öğretilecek, hadis-i şerifler okutulacak, fıkıh okutulacak ve öğretilecek.

Risâle-i Nurlardaki tahrifatlar tâmir edilecek. Bir heyet teşkil edip Bediüzzaman Hazretleri’nin bütün eserleri “orijinal haliyle” neşredilecek. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ve devletin diğer kuruluşları da yardımcı olabilir.

“Bediüzzaman Mehdidir” demek yanlışlığından vazgeçilmelidir. Bu konu hadis-i şeriflerde belirtildiği gibi doğrudan İslâm’ın hâkimiyetiyle ilgili bir konudur. Öyle bir zamanda ittihad-ı İslâm tam mânâsıyla sağlanmış olur, İslâm düşmanlarının tamamının burnu yerlerde süründürülür. Yakın tarihte böyle bir tablo olmuş mu? Bediüzzaman’ın ömrü hapishanelerde, zindanlarda, sürgünlerde geçti. Bu mübarek sîma için, “İman dairesinin Mehdisidir” denilebilir. Ancak sahih hadislerde haber verilen konu daha başkadır. Bunu açıklamanın yeri de burası değildir.

Bu camiânın eğitimci mensupları, Risâle-i Nur eserlerinden istifade ederek anaokulundan, üniversite son sınıflara kadar, eğitimin her kademesi için “ders kitapları” hazırlayabilirler. Kavga, gürültü, dedikodu, tefrika yerine bu gibi hayırlı işe dört elle sarılsalar iyi olur. Eh, eğitimimiz sittin sene “Fullbright prangasında” kalacak değil herhalde…

Risale-i Nur camiâsındaki bütün kardeşlerime son sözüm budur ki: “Hasbunallah ve ni’me’l vekil” ve “Va’tesimû bihablillâhi cemi’an velâ teferregû” hakikatleri etrafında kenetlenelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder

# CHP, MHP

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Mehmet - Hocam Ellah razı olsun. Bediüzzamanın Risale -i Nur külliyatını hangi yayın evinden temin edebiliriz.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 31 Mayıs 10:34
02

Ahmet - Ayrıca şu siyasi yandaşlıktan vazgeçmeliler. Devletten aldıklari vakıf yerlerini iade etmekliler ki padişahın sofrasında olan alimin sözüne güven olmaz. Zaten siyasete destek çıkmasalar o yerleri kim verecek ki onlara. Müslüman kardeşler ile ilgili bolmunu okuduktan sonra Risale gözümde sıradan bir eser oldu. Zaten öyle olmalıymis. Bence tefsir bile değil ki Kur'an'ın sadece 10 da birini içeriyor. Ama Saidi Nursi'yi seviyorum, alim görüyorum bu kadar. Alah hepimize akıl fikir versin.

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 31 Mayıs 08:41
04

Selahattin - @Ahmet 02 nolu yoruma cevabı: Yanlışlıklar, kasıtlarda olabilir maalesef, herşey mümkün. Muhterem Burhan Hocamın görüşlerine katılıyorum,

fakat belirttiğiniz sıradan bir eser görünüşünüze katılmak mümkün değil. Zira bütün islami eserler değerlidir. Sıradan bir kitap veya romandan bahsetmiyoruz. Selamlarımla

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 31 Mayıs 13:12
01

Hüseyin - Hocam ne güzel bir konuya değinmişsiniz, hiç bir eleştiriyi kabul etmeyip, en ufak fikir beyanında topyekün sadıran ve sizi camiaya yaklaştırmayan bir grup olmuşlar, kesinlikle Kur’an ve meali, tefsiri okutmayıp aşırı karşılar, Allah hidayet versin ve yanlışlarından dönsünler inşallah.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 31 Mayıs 07:37


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?