Utanmadıktan sonra…

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Hayâ; yani utanmak çok kıymetli bir meziyettir. Bunun için Peygamberimiz: “İlk peygamberlerden itibaren halkın hatırında kalan bir söz vardır: Utanmadıktan sonra dilediğini yap” buyurmuştur. Allah’tan, Peygamberinden, Kur’an’dan hayâ edenler bilerek günah işlemez, kötülük yapmaz, zalimlerin yoluna sapmaz ve ahireti, hesap gününü unutan cahillerden olmaz. Şu ilahi gerçekleri unutmayalım. Her kim bir kötülük eder, bu kötülük kendisini kuşatırsa, o kimseler cehennemliktir. Hayâ eden müminler; kötü bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp anarlar ve günahlarından tövbe ve istiğfar edip bağışlanmayı dilerler. O hayâ edenler, yaptıkları kötülüklerde bile bile ısrar etmezler. Allah’ın kabul edeceği tövbe, bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tövbe edenlerin tövbesidir. Yoksa inatla günah işleyen, kötülük yapan, kendisine ölüm gelip çatınca da; “Ben şimdi tövbe ettim” diyen inkârcı, müşrik ve münafıklar için kabul edilecek bir tövbe yoktur. İnsanlar, yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsa, onların işlediği küçük günahları örtülür. Ne gafillerin; “bize bir şey olmaz” kuruntusu, ne de kitap ehlinin; “bize azap birkaç gün dokunur” kuruntusu doğru değildir. Günahkârların görmesi gereken gerçek; onlardan önce yeryüzünde yaşamış, onlardan daha çok imkân ve servet sahibi olan, gökten üzerlerine bol bol yağmurlar yağdırılan, evlerinin altından ırmaklar akan inkârcı ve günahkâr nice nesilleri Allah, helâk etmiştir. Allah onları, günahları sebebiyle helâk etmiştir ve onların peşinden başka nesiller yaratmıştır. Bu gerçek görülmeli ve unutulmamalıdır.

YALANLAYANLAR

Hesap gününde, Allah’ın huzuruna çıkmayı yalanlayanlar, gerçekten ziyana uğramışlardır. Onlara, kıyamet ansızın gelip çatınca; günahlarını sırtlarına yüklenmiş olarak: “Hayatta İslam’ca, iyi ve faydalı iş ve davranışları terk etmemizden dolayı yazıklar olsun bize” diyecekler. Allah’ın rızası olan İslam’ı, bir oyuncak ve bir eğlence konusu edinen, böylece kendilerini dünya hayatı ile aldatmış olan kimseler, bu halleriyle oyalanıp dururlar. Müminler böylesi kimselere, işledikleri günahlar sebebiyle helak olmamaları için Kur’an’la nasihat etmelidirler. Ki bunlar, Allah’ın adil yönetimine tabi olsunlar. AB’yi kuran, kitap ehli Yahudi ve Hıristiyanların idaresine ve himayesine sığınanlar, faizci kapitalist düzeni benimseyip yürütenler, istişarelerini İslam düşmanlarıyla yapıp iktidarını korumaya çalışanlar, yalanladıkları, oyun ve eğlence edindikleri İslam’dan dolayı dünyada zelil, ahirette rezil olurlar. Müslüman’a yakışan; günahın açığını da gizlisini de bırakmaktır. Allah’ın azabı çetindir.

Akıllı bir kimse, Allah’ın huzuruna; kendi günah yüküyle, haktan batıla çevirerek saptırdığı kimselerin günah yükünü yüklenmiş olarak çıkmak için çalışmaz. Bu bakımdan insanın yaptığı seçim çok önemlidir. Kim, İslam Birliği, Adil Düzen yolunu seçerse, bunu ancak kendi iyiliği için seçmiş olur. Kim de, AB sapıklığını, faizci kapitalist düzeni seçer, doğruluktan, hak ve adaletten saparsa, kendi zararına sapmış olur. Din ve düzen olarak İslam’dan yüz çevirenler için, yalanladıkları veya unuttukları hesap günü, derin bir pişmanlık günü olacaktır. Onların; “Rabbimiz bizi dünya hayatına geri gönder. Boşa geçirdiğimiz dünyada iman ve cihat şuuruyla yaşayalım, bütün insanlığın saadeti için, barış ve kardeşliğe yönelik faydalı işler yapalım, adil bir düzen kuralım” diyecek olmaları da boşuna olacaktır.

HAYÂ EDENLER

Hayâ edenler; Allah ile beraber başka bir ilahı rab edinip hükmüne rıza göstermezler, yalvarıp yakarmazlar. Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, faiz alıp vermezler, içki içmezler, kumar oynamazlar, adaletten ayrılmazlar, emek hırsızlığı yapmazlar, zina etmezler, yalan konuşmazlar. Onlar; malıyla canıyla, yeryüzünde bütün insanların barış içinde yaşayacağı adil bir dünya kurmak için cihat ederler. Onlar; Allah’ın rahmetinden asla ümitlerini kesmezler. Hakkı batıla karıştırmazlar. Onlar; Allah’ın rızasını, basit dünyalıklara heba etmezler. Hiçbir dünyalık için davalarından dönmezler. İşte bunlar; Milli Görüşçülerdir. Hayâ edenlere Allah, imanı ve cihadı sevdirmiştir. Küfrü, şirki, nifakı, batı taklitçiliğini, şeytan ve adamlarının kölesi olmayı, günahlar ile yaşamayı ve isyanı da çirkin göstermiştir. İşte bunlar; yolu doğru olanlardır.

ŞÜPHELİ ŞEYLER

Hayâ edenler; helali ve haramı bilirler, helale ve iyiye yönelirler, haramlardan ve kötülüklerden kaçınırlar. Hayâ edenler; şüpheli şeylerden de sakınırlar. Çünkü şüpheli şeyler sonunda insanı günaha götürür. Doğruluk gönül rahatlığı, yalan ise kuşkudur. İyilik; ahlakın güzelliğidir. Günah ise; kalbi öldüren hastalıktır. İyilik; ruha huzur veren şeydir. Kötülük ise;  ruhu karartan şeydir. Mümin günahı; üstüne yıkılmasından korktuğu bir dağ gibi görür. Münafık ise günahını; burnuna konup da oradan uçurduğu bir sinek gibi önemsiz görür. Kul bir günah işlediğinde, kalbinde siyah bir leke belirir. Eğer bu günahtan tövbe ederse kalbi temizlenir ve parlar. Tövbe ve istiğfar etmez, günah işlemeye devam ederse bu leke çoğalır ve kalbi tamamen kaplar. Kimi, yaptığı günah rahatsız eder ve iyilik de sevindirirse, o kimse mümindir. Bir kul; şüpheli olan şeye düşmekten çekinerek iyi ve güzel olan şeylere yönelmedikçe hayâlı ve takvalı kimse olamaz. Bir Müslüman, insanlık yararlansın diye güzel ve faydalı fikirler ortaya koyarak İslâm’da güzel bir çığır açarsa, o çığırın sevabına ilaveten, kendisinden sonra, bu müspet fikirlerden yararlananların sevabından bir eksilme olmaksızın, ona da sevap yazılır. Bu bir sevap ortaklığıdır. Ve bir kimse insanların zararına fikirler ortaya koyarak İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o çığırın günahı ile kendisinden sonra onunla amel edenlerin günahı kadar, ona da günah yazılır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Milli Görüş Hg - Allah cc sizden razı olsun muhterem hocam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 00:22


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Sedat Peker'in Veyis Ateş ve Sezgin Baran Korkmaz iddiaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?