Reklamı Kapat

Günahlar ile

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

İnsan; Allah’ın yarattığı bir beşerdir. Bir insan, yaratılışındaki hikmeti kavradığı ölçüde Allah’ı tanır, emir ve yasaklarına uyar, sorumluluklarını yerine getirir. İnsan ve toplum, günahlar ile Allah’tan ve fıtratından uzaklaşır. İnsanlığa bir açıklama ve müminler için bir hidayet kitabı olan Kur’an, günahları tanıtmak için kullandığı her bir kavram ile insanın yaptığı her bir hatanın türünü, hatanın yapılış mantığını, ya da günahın arkasında yatan niyeti ifade eder. Kur’an’da günahlar; “ism, seyyie, münker, isyan, fahşa, fısk, zenb, cürm, fücur, vizr, şekavet, rics, habis, zulm, şikak ve cünah” kavramları ile ifade edilir. Bunlardan “cünah, ism, zenb ve vizr” kelimeleri sadece günah anlamında kullanılır. Günah; Allah’ın emrine karşı gelme, yasaklarını bilerek çiğneme, İslâm'ın ilkelerinden sapma, ihmal etme, sürçme ve karşı gelme gibi kulun hatalı fiilleridir. Kur’an’da günahı anlatmak için kullanılan kelimelerin ortak noktası; nefse, şeytana, karanlık ve kötü işlere yenik düşmeyi, sıkıntıyı ve ıstırabı, toplumsal huzursuzluk ve bunalımı, çirkin ve bayağı davranışları, dengeyi bozmayı ve haddi aşmayı ifade etmeleridir. İsm; kişiyi sevaptan alıkoyan, geri bıraktıran ve yapılmasıyla hayırdan uzaklaştıran ameldir. Kur’an; haram etleri yemeyi, içki içmeyi, kumar oynamayı, adam öldürmeyi, düşmanlık yapmak üzere yardımlaşmayı, başkalarının malını haram yoldan yemeyi, iftira atmayı, Allah’a şirk koşmayı, Allah’tan gelen vahye değil de kendi hevasına yani beşeri din ve düzenlere uymayı ve benzeri hataları “ism” diye nitelendirmekte ve haram saymaktadır. Zenb; hoş olmayan sonuçlar doğuran bütün fiiller hakkında kullanılır ve meydana getirdiği sonuca göre değerlendirilen işler demektir. Vizr; günah, borç, yük ve bazen de sorumluluk anlamına gelmektedir. İslam’da herkes kendi yaptığından sorumludur. Hiç kimse bir başkasının işlediği suçtan dolayı ceza çekmez. Habis; pis, pislik, temiz olmayan demektir. Habis, bir anlamda; inkârcı, inat ve isyancı, günah işlemekten çekinmeyen, böylece nefsini günah pisliğine bulaştırandır. Küfre düşenler Allah’ın katında murdardırlar. Şikak; bütünden ayrılıp muhalefete geçmek, bütüne ters düşmektir. Tevhit, bir bütündür. İnkârcılık, şirk ve nifak tevhidin bütünlüğünü bozar. Kur’an, aile birliğini parçalamaya da ‘şikak’ demektedir.

GÜNAH DÜZENİ

Günah; kendisine takvası, fısk ve fücuru öğretilen insanın yanılması, unutması, dengesizliği, sapması; bir anlamda İslam’ın, yani Allah’ın çizdiği çizginin dışına çıkması, Kur’an nizamını ihlal etmesidir. İslam; insanların dünya ve ahiret hayatlarını düzenlemek için Allah Teâlâ tarafından gönderilen adil düzenin adıdır. İslam düzeninin insana yüklediği görevler yanında, yapmamasını istediği bazı yasaklar da bulunmaktadır. İslam düzeninde aslolan; iyilikleri, insan ve topluma faydalı olan şeyleri emretmek, kötülükleri, insan ve topluma zararı dokunan şeyleri de yasaklamaktır. Emredilen iyilikleri yerine getirmek, yasaklanan kötülüklerden uzak durmak; insanın maddi ve manevi varlığını korur ve toplumda barış düzenini sağlar ve de yaşanılan evrenin bozulmasını önler. Günahlar yalnızca işleyene zarar vermez, çoğu zaman başkalarına ve yaşanılan ortama da zarar verir. Günahlardan ve düzeninden kurtulmanın yolu, bir kimsenin zihnen Müslüman olmasıdır. Zihnen Müslüman olmayanların kendilerini haramlardan ve düzeninden koruması, adil düzene teslim olması mümkün olmaz. Zihnen Müslüman olmanın üç alameti vardır. Bular; hakkı üstün tutmak, nefis terbiyesini esas almak ve maneviyatçı olmak yani ahirete ve hesap gününe inanmaktır. Zihnen Müslüman olanlara Allah; hakkı batıldan ayırdıktan sonra adil düzene yönlendiren bir hidayet, günahı sevabı fark ettirecek bir feraset, daima helaller ile yaşamasını sağlayacak bir dirayeti ihsan eder. Zihnen Müslüman olmayanların da üç alameti vardır. Bunlar; kuvveti üstün tutmak, nefse esir olup arzuları ilah edinmek, materyalist olup ahiret ve hesap gününü unutup yok saymak. Bu yola sapanların ise; hidayetleri kararır, hakkı batıldan ayıramazlar ve şerre ve haramlara hizmet ederler ve sonunda yok olup giderler.

İKİ YOL

Necip Fazıl, “Oluklar cift, birinden nur akar, diğerinden kir” demiş. Yol da ikidir. Birinci yol; karanlıktan aydınlığa çıkarır. İkinci yol; aydınlıktan karanlığa çıkarır. Günümüzde bu iki yolu temsil eden zihniyetler ve kadrolar vardır. Karanlıktan aydınlığa çıkaran yolu Milli Görüş temsil etmektedir. Milli Görüş’ün tek temsilcisi ise Saadet Partisi’dir. Aydınlıktan karanlığa çıkaran yolu ise ırkçı ve emperyalist Batı temsil etmektedir. Ülkemizde bu görüşü kendilerini, muhafazakâr demokrat ve sosyal demokrat olarak tanımlayan AK Parti ve CHP birlikte temsil etmektedir. Diğer patiler de Batı zihniyetine bağlıdırlar. Milletimiz, bu gerçeği görünceye kadar kendisine dayatılan günah düzeninden kurtulamaz.

GÜNAH AHLAKI

Kur’an’da günahı ifade eden kavramlar incelendiği zaman görülür ki, bunların tamamı inkârcı ve müşrik Batı’nın ahlakı, tutumu ve inandıkları değerlerdir. Günah, öncelikle inkârcılıktır, Allah’a karşı gelmedir. Batı, günahları ve bilinen bütün ahlaksızlıkları savunan, bunu bir hayat tarzı olarak benimseyen bir karanlıktır. Biz bu karanlığa koşanlardan olmayacağımız gibi, karanlığa koşanların arkasına da takılamayız. İman ve itaat, Allah ve Resulünün yönetimine tabi olmayı, sağladığı güvenlik ortamını tercih etmeyi gerektirir. Okuyacağımız ve fıkhını idrak edeceğimiz tek kitap Kur’an’dır ve bizim ahlakımız Kur’an ahlakı olmak zorundadır. Peygamberimizin tamamlamaya çalıştığı güzel ahlak, Kur’an ahlakıdır. Üreten, emeğin hakkını alın teri kurumadan veren bir toplum olmak, Kur’an ahlakının önemli hedeflerindendir. Doğumdan ölüme kadar bir imtihan yolculuğunda olan insan; bu imtihan yolculuğunda güçlüklerle, mücadele şartlarıyla, nimetlerle, zafer ve yenilgilerle, hüsran ve başarılarla karşılaşır. Kişi ve toplum haklarını zedeleyen günahları işleyenler hak ettikleri cezayı görürler. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?