Reklamı Kapat

Amerika yıllar önce de ülkemizi işgal etmek istedi!

Ey okur, bu planı sonuna kadar lütfen oku!

Oku da emperyalistlerin, sömürücülerin habis emellerini sonuna kadar nasıl kovaladıklarını, en küçük açıkları bile kendi lehlerine çevirmek için nasıl fırsat kolladıklarını, ‘sadece biz kazanalım, dünya batarsa batsın, hele hele bu bir Müslüman ülkeyse yerin dibine geçsin diye düşündüklerini ve bu düşüncelerini hayata geçirdiklerini açık açık gör!

Bir kere baştan söyleyeyim; bu Amerika’nın bir işgal planı!

Adeta, daha yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz hain ve alçak darbesinin ‘ekonomik’ versiyonu…

Planın adı, “Chester Projesi”…

Adını, Amerikalı emekli Amiral ‘Chester’den alıyor.

Plan, esasen Osmanlı dönemine (1908) kadar uzanıyor.

Bir ayrıcalık planı. Ama ne ayrıcalıklar…

Amerika - Kanada ortaklı şirketin (OADC) Osmanlı Devleti’nin doğusunda demiryolu hatları inşa etmesi karşılığında, bu topraklarda inanılmaz, adeta sınırsız imtiyazlara sahip olmasının projelendirilmiş bir hali!

Şükür ki, araya harpler, savaşlar ve karışıklıklar girdi, Osmanlı döneminde Amerikalıların hevesi kursaklarında kaldı.

Fakat o da ne!

Amerikalı boş durur mu? Su uyur düşman uyumaz! Hele emperyalistler hiç uyumaz. Uyur numarası yapar ama onların uykusu hep ‘tilki’ uykusu gibidir, bir gözü hep açıktır!

1908’den sonra yıllar geçmiş ama sömürü devletinin hevesi bir türlü bitmemiştir…

İstiklal Savaşımızı, topyekûn millet olarak, son neferimize kadar mücadele ederek zaferle sonuçlandırdık, Elhamdülillah.

Lozan’da barış görüşmeleri yapılıyor. Yeni Türkiye Cumhuriyeti henüz ilan edilmedi.

1923 yılı başları…

Yine o Amerikalı emekli Amiral, Colby Mitchell Chester…

Henüz daha resmi kuruluşunu ilan etmeyen devletin kapısını çalar; “Ben geldim!”

- “Hayırdır, bay Chester, neden geldin kapımıza?”

Chester, yıllar önce İstanbul’da gerçekleştirilemeyen, yarıda kalan işgal planını, Ankara’da toplanan Meclis’in gündemine aldırmayı başarmıştır.

Sonrasında neler oldu, dikkatle okumaya devam edelim, lütfen!

AMERİKA SALYALARINI AKITIYOR!

Tarih; 8 Nisan 1923…

Yer; Büyük Millet Meclisi…

Chester Projesi, Büyük Millet Meclisi gündeminde görüşülüyor.

Lehte ve aleyhte görüşlerin gölgesinde 9 Nisan 1923 (bir rivayete göre 10 Nisan) günü oylanıyor ve ezici çoğunlukla (185 kabul, 21 ret) Chester Projesi Meclis’ten geçiyor.

Büyük Millet Meclisi henüz daha cumhuriyeti ilan etmemiş…

Ama Amerika ile son derece tehlikeli bir anlaşma yapmak durumunda kalıyor ve Chester Projesi’ni benimsiyor.

***

Chester Projesi’nin ayrıntılarına gelince;

* Chester Grubu ile Nafia (Bayındırlık) Bakanı Feyzi Bey arasında görüşülüp, Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan anlaşmaya göre; Türkiye’nin doğusunu ve Musul-Kerkük bölgesini Akdeniz ve Karadeniz’e bağlayan 4.400 km’lik bir demiryolu inşası ile üç liman tesisinin yapımı bu şirkete verildi.

* İşte tam da buraya dikkat; demiryolu hattı üzerindeki 40 km’lik şeritler içinde kalan petrol ve diğer değerli madenlerin işletme hakkı 99 yıl için aynı şirkete verildi. Vay be! Şu imtiyaza bakar mısınız!

* Emperyalistler, şehit kanları ile sulanan vatan topraklarının 4.400×40= 176.000 kilometre karelik bölümünde 99 yıllığına söz sahibi oldular.

* Başvekil Rauf Orbay, Nafia Vekili Fethi Bey ve İktisat Vekili Mahmut Esat projenin nimetlerini anlata anlata bitiremediler, o dönem.

* Bir sonraki Nafia Vekilinin şu sözü manidar; “Projenin bir kusuru varsa, o da çok iyi olmasıdır!”

***

Fakat…

Sonradan Avrupalılar bu plana itiraz ettiler.

Amerika ile Avrupalılar bu plan sebebiyle birbirlerine girdiler! Aralarında anlaşamadılar. Musul-Kerkük ülkemiz sınırları dışında kalınca, ABD hükümetinin ve senatonun ‘Chester Projesi’ne ilgisi zaten gittikçe azaldı.

ABD hükümeti anlaşmayı desteklemekten vazgeçti.

Amerikan senatosundan geçmeyen ‘Chester Projesi’ başlamadan bitti.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de yıl sonuna doğru bu anlaşmanın feshedildiğini ilan etti.

10 Nisan 2021 tarihi, Chester Projesi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 99. yıldönümüydü.

Chester Projesi uygulansaydı, ülkemiz emperyalistler tarafından resmen talan edilecekti. 

Allah (C.C.) korudu...

O AMİRAL KİMDİR?

Colby Mitchell Chester…

Türkiye’yi işgal planını hayata geçirmek isteyen Amerikalı emekli Amiral. Meşhur ‘Chester Planı’nın sahibi.

Kimdir bu emekli Amiral?

* New London, Connecticut’de doğdu. Şubat 1844, ve 1863’te ABD Deniz Akademisi’nden mezun oldu.

* 29 Şubat 1844 - 4 Mayıs 1932 tarihlerine ABD Donanması amirali.

* İç Savaş, İspanyol-Amerikan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’nda görev aldı.

* Chester’ın aktif hizmet kaydı, ABD Donanması ile 50 yıllık tam bir hizmet kariyerini tamamlamak için 28 Şubat 1909’a uzatıldı.

* 1917’de, I. Dünya Savaşı sırasında, Yale Üniversitesi ve Brown Üniversitesi’ndeki Donanma ROTC birimlerinin ilk komutanı olarak özel göreve çağrıldı.

* 1923’te Chester imtiyazıyla anıldı.

* 1932’de öldü.

MESAJ PANOSU

* “Dünya genelinde yaklaşık 670 milyonu obez olmak üzere yaklaşık 2 milyar insan aşırı beslenmeden dolayı sağlık sorunları yaşarken, diğer bir yandan da 149 milyon çocuk açlığa bağlı gelişim sorunları yaşıyor.”

* “2 milyar insan güvenli ve besleyici gıdaya erişebilmek için mücadele etmeye ve yaşamaya çalışmaktadır.”

* “Çöpe atılan yiyecekler milyarlarca insanı doyuracaktır.”

Hayırlı Ramazanlar diliyorum.  (Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder

# ABD

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Betül Korkmaz - Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın.”makalenin altına yorum yapan Cemal Hüseyin Çağlar Türkiye bütün dinlere saygı duyan , mazlumun kanını dökmeyen, soykırım yapmayan ve asla iftira atamyan bir devlet olduğu için mi öksüz bunu sakın unutmayın amerika sizin gibi olamayacağız istediğiniz kadar konuşun, istediğiniz kadar düşmanlarımıza yardım edin ama bunu unutmayın TÜRKİYE ASLA DÜŞMANINA BENZEMEZ YOKSA KAYBEDERİZ Kİ BU BİZE HIC YAKIŞMAZ ..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 02:46
02

Cemal Hüseyin Çağlar - Sevgili Öksüz Kardeşim... Ulu vatanımız Türkiye'miz, devletimiz, milletimiz de sizlerin soyadınız gibi öksüz... Bu bilgiyi ben yakın zamanda öğrendim, kendimi de okuyan biri bilmeme rağmen... Bugün de bu büyük ders niteliğindeki yazınızdan bu bilgiyi okudum, daha iyi anladım. Şu Amerika'yı kim/kimler, ne zaman, nasıl ve neden başımıza bela etti!.. Asıl soru da şu, görev de aynı zamanda: Şu Amerika'yı ne zaman ve nasıl başımızdan defedeceğiz!.. Bu Amerika belasından kurtulamadıkça rahat yüzü göremeyeceğiz. Evlatlarımızın, torunlarımızın yüzü gülemeyecek!.. Vatanımız, devletimiz ve milletimiz her zaman tehlikede olacak!.. Gerçek olan bu!.. Demek ki, Amerika'ya ve yavrusu İngiltere'ye karşı büyük zaaf içindeyiz. "Ya istiklal ya ölüm" yolculuğu ile vatanın tamamını değil de başarabildikleri kadarını kurtaranlar bile Amerika'yla iktisadi anlaşma yapabilmişler... Hat boyunca 20 km altından, 20 km üsütünden olmak üzere, sizin de yazdığınız gibi 40 km'lik bir toprak hattını da vermişiz anlaşmayla... Demek ki, sadece mecburiyetler nedeniyle İsrail ve başka devletlerle ikili anlaşmalara imza atan Erbakan milliymiş, durum bunu gösteriyor.Fabrikalar yapmış hocamız, "fabrika yapan fabrika" demiş, "ağır sanayi hamlesi" demiş ve yapmış. Şeker fabrikalarını sattılar hocamızın... İktidara gelir gelmez; Türkiye'nin ne kadar borcu var, bunu merak ediyor ve danışman ettiği iktisatçı (Osman Altuğ) da bilmiyor. Havuz hesabı kurmuştu, tek kuruş borcumuz kalmayacak şekilde dış borcun hepsini ödeyecekti adım adım... Şimdi yoksulluk sarmış mı yurdu baştanbaşa, sarmış!.. Borç da iç olsun, dış olsun gırtlakta mı, gırtlakta!.. Borçlu ülkenin bağımsızlığı olmaz, olsa da tehlikede olur. İktidar aklını başına alacak, muhalefet acaba biliyor mu memleketin halini, biliyorsa gerekeni yapacak. İktidar ve muhalefet Milli Seferberlik Hükümeti kurup, milleti kurbanlık koyun halinden kurtaracak, kurtarmalıdır, kurtarmak zarundalar... İkili anlaşmalar gözden geçirilmelidir, bu şart, bekadır bu...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 18:56
01

Nahit Sazoglu - Amerika ulkemizin en buyuk dusmani butun darbeleri o yaptirmistir cevremizdeki teror orgutlerini destekeyen ulke acilen adana incirlik ussu kapatilmali bm nato imf dunya bankasi unescodan cikalim

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 14:28


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?