Reklamı Kapat

Hayatın dengesi

Kendi varlığından başlayarak, çevresine, dünyaya, âleme ve evrene baktığında insanın, çeşitli duygular içinde kaldığı, kalacağı üzerinde birbirinden oldukça farklı düşünceler, görüşler, öngörüler ileri sürülmüş, sürülmekte ve sürülecektir de. Sözgelimi bu duyguların başında hayret, şaşkınlık, korku, imrenme, merak ve taklit, yani öykünme duygularının geldiği genellikle vurgulanmıştır. Yerine veya kişilere göre bu ve benzer duygular içinde biri veya birkaçına ağırlık verilerek, düşünce, bilim ve sanat alanlarında iddialarda bulunulmuştur. Hatta sadece iddialarla yetinilmeyip bir tez, bir kuram, bir sistem, bir dünya görüşü ve evren anlayışı oluşturulmaya çalışıldığı da bilinmektedir. Bu konularda yalnızca gözlemler, onlara dayalı tespitler yapılmakla yetinilmemekte yerine göre ve çoğunlukla teşviklerde de bulunulmaktadır. Bütün bunları insana ve insanın varlığına dayandırıp bağlamak, hem bir başlangıç hem de bir sonuç olarak varsayılabilir.

Sözgelimi, ilk nefes almasıyla başladığı hayat yolculuğuna ve serüvenine insan, bir bakıma ağlamasıyla adım atmaktadır. Bir anlamda insanın ağlama olarak tanımlanan eylemi, farklı açılardan ele alınıp açıklanmış, değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Mesela ilk ayrılık, ilk düşüş, ilk kovuluş, ilk varoluş gibi nitelenmiştir. Öyle ki, insana, dünyaya, evrene, kısaca varlığa bakışı bile bu nitelendirmeler ışığında açıklamanın, kavramanın ve yorumlamanın mümkün olduğu, daha doğrusu olması gerektiği, genel bir kabul şeklinde ortaya konulmuştur bile. İnsan doğumla bir dünyadan bir başka yeni dünyaya adım atmaktadır. Böylece, bir anlamda bir kovulma, bir düşme olgusuna göz açmakta ve ona göre yaşamaya başlamakta, bir yönüyle de zorlanmaktadır. Soyut düzlemde insanın doğumu, mesela Hıristiyanlıkta, “düşme” veya “kovulma” şeklinde simgesel bir anlama büründürülmektedir. Doğal olarak, ona göre de, insan, dünya evren kavrayışları, açıklamaları, yorum ve değerlendirmeleri söz konusu olabilmektedir. Diğer dinler, inançlar, dünya görüşleri, ideolojiler bakımından da benzer gözlemler yapılabilir, yapılması da kaçınılmazdır.

Bütün bu açıklamalar ve hatırlatmalar ışığında insanın hayat dengesine farklı yönlerden yaklaşmak, irdelemelerde bulunmak mümkündür. Aslında bu gereklidir de. İnsana, dünyaya, evrene, dolayısıyla hayata, hayata dair olan şeylere yeniden, yeni açılardan, yeni bilgiler ve değerlendirmeler ışığında bakmak gerekmektedir. Bu tür bir yaklaşım, çaba, istek ve karar içinde olmayan insan, toplum için hayat ve onun ilgileri hep aynı kalırlar, öyle görünürler. Oysa bizzat insan varlığı zaman içinde, içinde bulunduğu yer ve konuma, sürekli farklılaşan ve değişim yaşayan çevresine, olaylara, olgulara vb. göre yeni tanımlamalara, değerlendirmelere ve yorumlamalara ihtiyaç duymaktadır. Mecazi anlatıma başvurarak diyebiliriz ki, insan her gün, dahası her an, her dem yeniden doğmaktadır, yeni dünyalara doğmaktadır. Dün ile bugünü aynı geçen, aynı kalan, bir bakıma aldanmakta, kendini aldatmaktadır da denebilir. Mesela yaşadığımız oruç günleri bize bir değişimi, bir yenilenmeyi ihtar etmiyor mu?

Bu vesileyle siz okuyucuları selamlayarak Ramazan’larının bereketli, ecirli ve ruhaniyetli olmasını ve geçmesini diliyorum.

Değerli ve aziz dost, Milli Gazete’nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş Beyefendi’ye baş sağlığı ve sabr-ı cemil, eşlerine rahmet ve mağfiret diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Kıllıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?