Reklamı Kapat

Ramazan Okulu

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kur’an’ın inmeye başladığı Ramazan ayı, müminler için bir terbiye, eğitim, öğretim ve cihat ayıdır. Kur’an’ı Kerim bizim hidayet rehberimizdir ve hayatımıza ikame edeceğimiz saadet düzeninin temel kitabıdır. Allah, Kur’an’ı Kerim’i; insanlar arasındaki ihtilafları çözmek, insanlara yol göstermek, dünyada devlete, ahirette cennete ulaştırmak, insanların karanlık yollarını, karanlık beyinlerini, karanlık zihniyet ve düzenlerini aydınlatmak ve insanları iki dünyada da saadete kavuşturmak için indirmiştir. Kur’an’ın ilk nazil olan ayetleri Alak Suresi’nin, “Yaratan Rabbinin adıyla oku” ayetidir. Vahiy, “İkra” emri ile inmeye başlamıştır. Kurtuluşumuz; Kur’an’ı ve ilmini okumaktan geçer. Kur’an ve ilmi bizim şakulümüzdür. Kur’an’ın bizi düzeltebilmesi için bizim onu bilmemiz ve ilmine güvenmemiz gerekir. Onun için Rabbimiz; “Yaratan Rabbinin adıyla oku” diyor. Okumaya besmele ile başlamalıyız ve hayatımızı Kur’an’a göre düzenlemeye dikkat etmeliyiz. Kur’an bir eczane gibidir. Allah; yüz on dört surede altı bin küsur ilaç koymuştur. Biz de bir eczacı gibi hangi surede, hangi ayetlerin hangi hastalığın ilacı olduğunu bilmemiz gerekiyor. İnsanlar bunu bizden bekliyor. Hâlihazır yenidünya düzeninden insanlık bunalmıştır. Batı’da ve Doğu’da inanan ve inanmayan insanlar, insanlığa huzur getirecek Yeni Bir Saadet Düzeni’nin arayışına girmişlerdir. Onların bu arayışlarına bizim cevap vermemiz gerekir. Vereceğimiz bu cevap, Kur’an ile mümkündür. Bunun için Kur’an okuyacağız ve kurtuluş ve huzur için sunduğu hüküm ve esasları öğreneceğiz. Ramazan ayı bu okumalar için önemli bir fırsattır. “Allah, insanı bir alak’tan yaratmıştır. Oku. Rabbin en büyük kerem sahibidir. O kalemle öğretendir. İnsana bilmediğini öğretti.” Kâinatı ve insanı yaratan Allah’tır. Zengini, fakiri, lideri ve halkını, beyazı, siyahı, soyluyu soysuzu Allah yaratmıştır. O Allah, insana kalemle yazmayı, bilmediği şeyleri öğretendir. Allah’tan başka emir ve yasak koyacak başka bir ilah yoktur. Allah, ikincisi olmayan tektir. Şayet Allah, ikincisi olan bir ilah olsaydı kâinata düzensizlik hâkim olurdu. Bunun için bizim yolumuz tevhit yoludur. Bu yolun son hak kitabı Kur’an, öğretmeni ise Hz. Muhammed’dir. 

KOVİD-19

Bela ve musibetler, ilahi ikazlardır. Haram, Allah’ın, koyduğu yasaklardır. Müslümanlar bu yasaklara uymak zorundadırlar. Allah; şirki, imanda ve amelde Allah’a ortak koşmayı haram kılmıştır. Allah; Allah’ı inkâr etmeyi, imanda ve amelde O’nu yok saymayı haram kılmıştır. Allah; münafıklığı, imanda ve amelde ikiyüzlülüğü haram kılmıştır. Allah, faizi, insanların mallarını haksız olarak yemeyi, içkiyi, kumarı, zinayı, israfı haram kılmıştır. Allah; kibri, riyayı, haddi aşmayı, yeryüzünde bozgunculuk yapmayı, kadını ve nesli bozmayı haram kılmıştır. Allah; ana babaya kaba davranmayı, akrabalık bağlarını koparmayı, komşuluk ilişkilerini askıya almayı da haram kılmıştır. Allah; hakka batılı karıştırmayı, müşrik Hıristiyanları, ırkçı Yahudileri veli ve sırdaş edinmeyi, Kur’an ahlakı yerine Batı ahlaksızlığını ikame etmeyi haram kılmıştır. Allah; kendisini Kur’an ve sünnetten müstağni sayan, aklını vahyin yerine koyup nefsini ilahlaştıran hiçbir kimseyi sevmez. Enam 42- 45: “Senden önceki ümmetlere de elçiler gönderdik. Ardından boyun eğsinler diye onları darlık ve hastalıklara uğrattık. Hiç olmazsa, onlara bu şekilde azabımız geldiği zaman boyun eğip tövbe etselerdi! Fakat kalpleri iyice katılaştı ve şeytan da onlara yaptıklarını süslü gösterdi. Ne zaman ki kendilerine yapılan ihtarları unuttular, üzerlerine nimet ve zevklerden her şeyin kapılarını açtık. Nihayet kendilerine verilen şeylerle sevince kapılıp şımarınca onları ansızın yakaladık. Artık o anda, bütün ümitlerini kaybediverdiler. Böylece zulmeden topluluğun kökü kurutuldu. Hamt, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.” Başa gelen bela ve musibetler, genellikle işlenen günahlar sebebiyledir ve bu durumda alınacak en büyük tedbir, tövbe etmektir. Tövbe, faizci kapitalizm günahından adil düzen sevabına dönmektir. Yaşanmakta olan Kovid-19 salgınını, Allah’ın bu asır insanlığına bir ikazı olarak görmek isabetli bir okuma olur. Bu ilahi ikaz; Kur’an, sünnet ve İslam ile insan arasına konulmuş engeller ve mesafeler sebebiyledir. Bu Ramazan ayını bu engeller ve mesafelerin ortadan kaldırılması için vesile kılabilirsek Allah’ın yardımıyla bu salgın illetinden kurtulabiliriz.

CEHALETTEN KURTULMAK

İnsan; İslam bilgisinden koparak, kendi zannıyla, ürettiği algılar ile hareket ettiğinde azgınlaşır. Kur’an’da “Tağa” kelimesi, “azgınlık yapmak” demektir. “Tağut” ise “azgınlık yapan insan” anlamındadır. Gerçek şudur: Yeryüzünde Allah’ın hükmü geçer. Buna dünyada hiç kimsenin itiraz imkânı olamaz. Ama azgın insan: “Allah gök işlerine karışır, biz yer işlerine karışırız” diye düşünür. Yani, “Allah kelamı Kur’an’a benim ihtiyacım yok, benim düşüncelerim Allah›ın kelamından daha iyidir” der. Günümüzde, “Batı’nın kanunları Kur’an ve sünnet ile bildirilen hükümlerden daha iyidir» diyenler, Ebu Cehil, Jean Calvin, Karl Marx, Adam Smith, John M. Keynes ile aynı şeyi söylüyorlar ve akıllarını ilahlaştırıyorlar. Akıllarını, kâinatı ve insanı da yaratan Allah’tan gelen vahyin üstünde görenler, sapıtmış, haddini aşan azgın kimselerdir. Ebu Cehil, Batı cahiliyesinin de fikir babasıdır. Cehaletin her türlüsüne karşı mücadele etmek Müslüman’ın temel görevlerindendir. Ramazan okulunda biz, cehalete karşı Kur’an ve sünnet ile mücadele etmenin yollarını öğreniriz. Ramazan okulunda alacağımız eğitimle faiz, zina, içki, kumar, bencillik, zulüm, riya ve yalan gibi kötülüklerden de korunmaya çalışırız. Karanlıktan aydınlığa çıkmak için yapacağımız tek şey, Kur’an’a ve sünnete tabi olmaktır. İşte bu bizim için milli bir duruş, uymamız gereken bir Milli Görüş’tür. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?