Reklamı Kapat

Geçim İttifakı

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerİn Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Milli Görüş’ün tek temsilcisi Saadet Partisi “Geçim İttifakı” diye anlamlı bir harekât başlatmıştır. Erbakan Hoca’mızın tabiriyle; toplumun geçim şartlarını zorlaştıran “gardiyan devlet” anlayışından, geçim şartlarını kolaylaştıracak “garson devlet” anlayışına geçiş milletimiz ile Saadet Partisi arasında kurulacak bu “Geçim İttifakı” ile mümkün olacaktır. Yalan ve hilelerle, önce manevi varlıkları elinden alındıktan sonra, faiz, haksız vergi, israf, üretimden çekilme, kumar gibi zulüm ve talan araçlarıyla maddi varlıkları da elinden alınan milletimiz, maddi ve manevi büyük bir krizin içine girmiştir. Bu kriz sebebiyle ülkemizde hayatın her alanında ve safhasında derin bir geçim bunalımı yaşanmaktadır. Bu, emeği ile geçinen herkesin ortak bir derdi olmuştur. Bu dert, evlerde biten huzurun, kaynamayan tencerenin, ay sonu ödenemeyen faturaların, ağır vergilerin, hayat pahalılığının ve ekonomik talanın getirdiği geçim derdidir. Milletimizin her bir ferdi bu ortamda, günü kurtarmaya çalışırken, mevcut iktidarın yürüttüğü yandaşa var, millete yok ekonomisi, ülkemizi yaşanılamaz ve geçinilemez hale getirmiştir. İktidar, üretilen algılarla yaşanılan ahlaki ve manevi yozlaşmayı ve geçim sıkıntısını gündemden düşürmeye çalışsa da, artık mızrak çuvala sığmıyor. “Pudra şekeri” olup biten her şeyi ifşa etmeye yetiyor. İktidarın bir seçim derdi var. Milletimizin de geçim derdi var. İktidar, kendi seçim derdi için oluşturduğu “seçim ittifakına” dâhil etmeye çalıştığı Saadet Partisi; “seçim” değil, “Geçim İttifakı”ndan yana olduğunu ilan ediyor. Saadet Partisi bu çıkışıyla AK Parti başta olmak üzere bütün partileri başlattığı “Geçim İttifakı” harekâtına davet ediyor. Milletimizin tek sağlam hücresi olan Saadet Partisi; başlattığı bu harekât ile ülkemizde yaşanan ahlaki ve manevi yozlaşmaya, materyalist eğitim cehaletine, hikmetsiz dış politika tercihlerine, yürütülmekte olan ekonomik yıkım politikalarının sebep olduğu geçim sıkıntısına parmak basmak istiyor. Saadet Partisi; dün olduğu gibi bugün de hakkın ve haklının sesi olabilmek, çare var demek, adil ekonomik düzen çözümünü telkin ve teklif etmek adına “Geçim İttifakı” kampanyasını başlatmıştır. Geçim İttifakı; esnafla, işçilerle, işsizlerle, memurlarla, sanayicilerle, çiftçi ve besicilerle, işverenlerle; ülkemizde geçim mücadelesi veren genç yaşlı, kadın-erkek herkesle yapılacak bir ittifaktır. Ahlaki ve manevi yozlaşmaya, materyalist eğitim cehaletine, hayat pahalılığına, adaletsiz gelir dağılımına, üretmeyen ekonomiye, işsizliğe, ağır vergilere, israfa, faize, kumara, yalana ve talana “hayır” diyen herkes “Geçim İttifakı” çağrısına kulak vermelidir.

GERÇEK

Gerçek şu ki, insanı yeryüzüne yerleştiren, orada geçim vasıta ve kaynaklarını var eden Allah’tır. Fakat insan bu gerçeği unutuyor, şükretmeyip nankörlük ediyor. Allah; biz insanları yeryüzünde yaratmış ve oraya yerleştirmiştir. Yeryüzünü bizim için kalacağımız, hayatımızı sürdüreceğimiz bir vatan, öldüğümüzde de içinde istirahat edeceğimiz bir karargâh kılmıştır.

Yeryüzünde hayatımızın devamı için gerekli olan yeme, içme, giyme ve barınma imkânlarını, her türlü ihtiyacımızı karşılayacak vasıtaları yaratıp ihsan eden yine Allah’tır. Rabbimiz yeryüzünde maddi ihtiyaçlarımız için geçim vasıtaları var ettiği gibi, manevi ihtiyaçlarımız için de geçim vasıtaları var etmiştir. Bunun için bir ülkede maddi ve manevi kalkınma dengeli bir şekilde yürütülürse toplum saadet bulur. Adil Düzen dışındaki kapitalist ve sosyalist düzenler maddi kalkınmayı kısmen sağlayabildikleri halde manevi kalkınmayı ihmal ettikleri için insanlığa faydalı değil zararlı olmuşlardır. Sağladıkları maddi kalkınma sadece zengin azınlığı daha zengin, toplumu ise da daha fakir hale getirmiştir. Sadece Adil Düzen, maddi ve manevi kalkınmayı birlikte ele alıp yürüttüğü ve refahı tabana yaydığı için insanlar, bu düzende saadet bulabiliyorlar. Adil Düzen kapısını Saadet Partisi tuttuğu için milletimize “Geçim İttifakı”nı telkin ve teklif ediyor.

GEÇİM

İnsan; yeryüzündeki geçici hayatını, Allah ve kitabı Kur’an ve elçisi Hz. Muhammed örneği ile yaşarsa mutlu ve huzurlu olur. Bunun dışında mutluluk ve huzur yolu yoktur. Rabbimiz buyuruyor: “Orada hem sizin, hem de rızkı size bağlı olmayan sayısız bitki ve hayvan türleri için hayatlarını devam ettirebilmeleri için nice besin kaynakları yarattık.” Allah; yeryüzüne hem bizim için, hem de diğer canlılar için geçim vasıtaları kılmıştır. Hepimizi, O rızıklandırmaktadır. “Yeryüzünde kımıldayan bütün canlıların rızkı yalnızca Allah’a aittir.” Geçim konusu da, insanlar için bir imtihan alanıdır. Allah, insana geçimini helal kazanç ile temin etmesini emretmiştir. Helal yollarla geçim, Adil Düzen ile mümkündür. Geçimin haramlar ile sağlanması ise kınanmıştır. İslam’da geçim yolları; cihat, ticaret, ziraat ve sanat olarak gösterilmiştir. Allah faizi, kumarı, hırsızlığı, insanların mallarını haksız olarak elinden alıp yemeyi, karaborsayı, rüşveti haram kılmıştır. Hak için yapılan savaşlarda elde edilen ganimeti, ticareti, ziraat yapmayı, sanat sahiplerinin elde edeceği kazancı ise Allah, helal kılmıştır. Allah, geçimde de insanları birbirine muhtaç kılmıştır. Allah yolunda infak, zekât, sadaka, akrabalar ve komşular arasındaki yardımlaşmalar, emredilen dayanışma alanlarıdır. Peygamberimizin, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisi, bu konuda önemli bir esastır. Geçimi haramlar ile temin etmek, Allah’tan, Kur’an’dan ve Peygamberimizin sünnetinden yüz çevirmektir. Rabbimiz buyuruyor: “Her kim benim zikrim, öğüt ve uyarılarım olan Kur’an ve düzeninden yüz çevirirse, işte onun için sıkıntılı, bunalımlı, bereketsiz bir geçim vardır. Hesap gününde ise, onu kör olarak diriltip huzurumuza getireceğiz.” Bu ayet; faizci kapitalist düzen ile bereketli, huzurlu bir geçimin mümkün olamayacağına işaret eder. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Komando - Bu zor zamanlarda;

Millet ce gelecek ilk secimi değil,gercek manada dayanışma modeliyle gecimi oncellemeliyiz!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 10:47


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?