Reklamı Kapat

Berat gecesi ve önemi

Üç aylara girmekle başlayan arınma yürüyüşümüzü gün be gün sürdürerek en büyük hayır ve bereketlerle dolu olan Ramazan-ı Şerif’e giderek yaklaşmakta ve yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaktadır. Ramazan-ı Şerif’e ulaşmadan önceki en önemli duraklardan birisi de Berat Gecesi’dir. Berat Gecesi Şaban ayının on beşinci gecesidir. “Berat” kelimesi Arapça “berâe-berâet” kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Hâ-mîm. Apaçık olan kitaba and olsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız” (Duhan, 1-3).

Çoğu tefsir âlimlerinin görüşüne göre, ayet-i kerime ile kast edilen bu mübarek gece, Kadir Gecesi’dir. Ancak Hz. İkrime (r.a.) ve daha başkaları bu gecenin Şaban’ın ortası gecesi olduğunu söylemişlerdir. Bu takdirde Kur’an-ı Kerim’in tamamının Berat Gecesi Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indiği, Kadir Gecesi’nde de ayetlerin peyderpey yeryüzüne inmeye başladığı şeklinde bir yorum ortaya çıkmaktadır. Şaban’ın yarısı gecesinin dört adı vardır. “Mübarek gece”, “Berae gecesi”, “Sakk gecesi” ve “Rahmet gecesi”. Berae ve Sakk gecesi denilmesi hakkında denilmiştir ki, haraç vergisi tamamen alındığı zaman kendilerine beraetlerini (temize çıkmalarını) dile getiren bir sakk (bir senet) yazıldığı gibi, Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarına beraet yazar. (Hak Dini Kur’an Dili, V/4293-4295).

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâlâ -rahmetiyle- Şaban’ın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar” (Tirmizî, Savm, 39; İbniMâce, İkāme, 191).

“Şaban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyurmuştur. (İbniMâce, İkāme, 191).

Usame b. Zeyd (r.a.) diyor ki Resûlüllaha (s.a.v.): “Ey Allah’ın Resulü! Şaban ayında tuttuğun oruç kadar başka hiçbir ayda tutmadığını görüyorum” dedim. Buyurdu ki: “Bu Recep’le Ramazan arasında bulunan ve insanın (kıymetinden) gafil olduğu aydır. Bu amellerin âlemlerin Rabbine yükseldiği aydır. Ben, amelimin oruçlu olduğum halde yükselmesini seviyorum.” (Sünen-i Nesai)

Berat Gecesi’nin beş ayrı özelliği vardır.

1. Bütün hikmetli işlerin ayırımına başlanması.

2. Bu gecede yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olması.

3. İlahi rahmetin bütün âlemi kuşatması.

4. Allah’ın af ve bağışlamasının coşması.

5. Peygamberimize tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması. (Hak Dini Kur’an Dili, 5/4295)

Bu gece affa uğramayacak olanlar:

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz ilahi rahmetin adeta yağmur gibi yağdığı bu gecede bazı kişilerin affa uğramayacaklarını şöyle haber vermiştir:

“Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur, ancak kâhin, sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana-babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna.” (et-Tergîbve’t-Terhib, 2/118)

“Allah Teâlâ Şaban’ın on beşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar.” (İbniMace, İkametü’s-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38)

Bu gece nasıl ihya edilir?

Berat Gecesi eskiden beri Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirilmesi, bu gecede daha fazla ibadet edilmesi âdet halini almıştır. Âlimlerimiz bu geceyi namaz kılarak, Kur’an okuyarak ve dua ederek geçirmenin sevaba vesile olacağını söylemişlerdir. Bu gecede sâlih amel cinsinden herkes takatinin yettiği kadar taatle meşgul olmalı ve bol sadaka vermelidir.

Resûlüllah (s.a.v.) bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:

“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınırım, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin.” (et-Tergibve’t-Terhîb, 2, 119, 120).

Âlimlerimiz bu gecede şu şekilde dua edilmesini de güzel görmüşlerdir:

“Allah’ım! Şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü sen buyurdun ki, Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz O’nun katındadır.”

Mübarek gün ve geceleri bu gecelerle ilgili rivayetlerin sıhhatini tartışarak değil, bu geceleri ihya ederek geçirmeye gayret edelim. Zira ibadet ve taatler hangi zamanda yapılırsa yapılsınlar mutlaka mükâfatları vardır. Özel zamanlarda yapılanlara ise o zamanın kıymetine göre değeri daha da artar. Ama hiçbir gayret boşa gitmez. “Senin Rabbin hiçbir şeyi unutmaz” (Meryem, 64).

Rabbim Berat Gecemizi, beraatımıza vesile kılsın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

TS-61 - Amiin Sn Hocam, Allahü teala sizden ebeden razı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mart 01:52
01

İnsan - cenab ı ALLAH razı olsun.Dünyaya dalıp ahireti unutuyoruz,her insanın gelip göçtüğünü göre göre ahiret hayatının sonsuz olduğunu bile bile aldanıyoruz dünya hayatına.HELAL YAŞAYALIM,ASLA ALIN TERİ DIŞINDA ŞÜPHELİ ŞEYLERE BULAŞMAYALIM...PİŞMAN OLACAĞIMIZ AHİRETTE KEŞKE YAPMASAYDIM DİYE İÇ ÇEKECEĞİMİZ,KEŞKELERİN FAYDA VERMEDİĞİ O GÜNDE BİZİ MAHVEDECEK HALLERDEN KAÇINARAK NEFSİN CİMRİLİĞİNDEN KURTULALIM,ALLAH YOLUNDA SEVDİĞİMİZ ŞEYLERDEN İNFAK EDELİM,HAK VE BATILI İYİ AYIRT EDELİM.BATILA ASLA YANAŞMAYALIM,KISKANMAYALIM,HASED OLMAYALIM....MÜMİNLERE KARŞI KİN BESLEMEYELİM,BİRBİRİMİZİ CENAB I ALLAH RIZASI İÇİN SEVELİM.KENDİMİZİ DÜZELTMEDEN DÜNYAYI KURTARMAYA ÇALIŞMAK GİBİ GAFLETE DÜŞMEYELİM.CENAB I ALLAH IN RAZI OLMADIĞI KAFİR MÜŞRİK MÜNAFIK YADA MÜSLÜMAN DÜŞMANLARI,TAĞUTU ÖNDER EDİNMİŞ,CENABI ALLAH IN KİTABININ HÜKÜMLERİ DIŞINDA TAM TERSİ BİR YAŞAMI MİLLETE ÜLKEYE KURGULAMIŞ KİŞİLERİ ÖNDER EDİNENLERLE DOST OLMAYALIM....BİZ MÜSLÜMANIZ UNUTMAYALIM KURAN I KERİM VE SÜNNETE UYGUN YAŞAMAYA GAYRET EDEN OLALIM,RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 24 Mart 22:38


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?