Reklamı Kapat

İslamsızlık ve insanlık krizi

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Ülkemizde ve yeryüzünde yaşanan krizin adı İslamsızlık ve insanlık bunalımıdır. İslam, adalettir ve yeryüzünde bütün anlamları ile adaletin yerine zulüm ve cehalet düzeni hâkim kılınmıştır. Yaşanılan kriz, bir yerde zihniyet bunalımıdır. Türkiye’de ve dünyada yaşanmakta olan manevi, ahlaki ve ekonomik çöküşün temelinde kuvveti üstün tutan ırkçı emperyalist ve materyalist zihniyet bulunmaktadır. Yaşanılan insanlık bunalımı ise, ırkçı emperyalist ve materyalist zihniyetin yaptığı insan tanımıdır. Onlara göre insan ya evrime uğramış bir maymun, ya da günahkâr olarak doğan sınıf dışı kıymetsiz bir varlıktır. Günahkâr olarak doğan her insan, bu zihniyete göre karanlığın çocuğudur. İnsana böyle bakan bir zihniyetin eline bırakılmış bir dünyada zulümden başka ne olabilir ki! Yeryüzünde fesada koşan, ekini ve nesli yok olmaya mahkûm eden bu zihniyettin iktidarını elinden almadan, insanlığın huzura, barışa ve refaha kavuşması söz konusu olmayacaktır. Irkçı Yahudilerin, müşrik Hıristiyanların, inkârcı filozofların birlikte inşa ettikleri Batı medeniyeti; ilah anlayışıyla, insana ve çevreye bakışıyla, benimsediği hak anlayışıyla hastalıklı bir medeniyettir. Bu medeniyetin ürünü olan düzenlerden kurtulmadıkça yaşanılan bunalımdan kurtulmak hayal olacaktır. Tedavi için doğru teşhise ihtiyaç vardır. Türkiye ve İslam âleminin her bakımdan Batı’yı taklit ederek, yaşadığı sıkıntılardan kurtulması imkânsızdır. Kurtuluşun tek yolu vardır. O da Milli Görüş, Adil Düzen, Yeniden Büyük Türkiye, İslam Birliği ve Yeni Bir Dünya yoludur.

DEVLET BAŞKANI

İslam medeniyetinde devlet başkanı İslam’ın izzet ve onurunu temsil eder. Bunun için yapacağı her iş, attığı her adım İslam’ın telkin ve teklif ettiği hak ve adalet esaslarına uygun olur. Mümin bir devlet başkanı, her durumda sadece Allah’ın rızasını gözetir. O da her mümin gibi Allah’a karşı sorumludur ve hayatının hesabını sadece Allah’a vereceğine inanır. Çünkü kullarına iktidar imkânını veren de alan da Allah’tır. Sebepler bu gerçeği ortadan kaldırmaz. Allah, iktidar verdiği kimselerden sadece adalet ve merhamet ister. İktidar nimetini zulüm için kullanan devlet başkanları ise ilahi gazaba uğrarlar. Bizim müktesebatımıza göre devlet bakanının görevlerini, dini ve siyasi olmak üzere iki başlık altında ele almak mümkündür.

DİNİ GÖREVLER

Devlet başkanının dine karşı görevleri şunlardır: a-İslam’ı ve hükümlerini muhafaza etmek. Devlet başkanı, İslam’ı ve hükümlerini korumak mecburiyetindedir. Usulünce verilen cezaların infazını sağlar. Dinin ruhuna ve şekline yönelik saldırılara mani olur. b-Zalimlere ve kötülüklere karşı cihat etmek. Fert ve toplumun saadetini elinden almak isteyen zalimler ile fert ve toplumun saadetine zarar veren bütün kötülükler ile mücadele etmesi devlet başkanının temel görevlerindendir. c-Vergi ve zekâtı toplanmak. Devlet başkanı vergi ve zekâtları toplar; fert toplumun refahı, ülkenin imarı, savunma harcamalarının karşılanması için kullanır. d-Fert ve toplumun ibadet ihtiyaçlarını karşılamak. Devlet başkanı, inanç hürriyetinin bütün koşullarını temin eder.

SİYASİ GÖREVLER

Devlet başkanının siyasi görevi hem yürütmeyi, hem de yargıyı düzene koymayı içine alır. Bu görevler şunlardır: a-Devletin güvenliğini ve kamu düzenini korumak. Böylelikle insanların günlük hayatlarında geçimlerini temin etmeleri için rahat bir çalışma ortamı hazırlanır. Can ve mal güvenliği sağlanır. Kişilere devletin her yerinde ve her türlü şartlarda dolaşma ve çalışma imkânı verilir. b-Ülke savunması. Devlet başkanı, yerli üretimlerle her türlü ihtiyacının karşılandığı, savunma gücüne sahip bir ordu ile devletin sınırlarının güvenlik altında tutulmasını sağlar. c-Kamu işlerini düzene koymak ve işleyişi kontrol etmek. Devlet başkanın bizzat devletin işlerini kontrol etmesi, bu işleri gören bürokratların durumlarını ve çalışma şekillerini yakından takip etmesi gerekir. Böylelikle fert ve toplumun idaresini ve iş ahlakının korunmasını sağlamış olur. d-Yargıyı adil hale getirmek. Devlet başkanı, her türlü hak gaspını önleyecek, zulmü engelleyecek bir adalet sistemini kurmak zorundadır. e-Merkezi bütçeyi yönetmek. Devlet başkanı, devlet bütçesinin, fert ve toplumun saadet ve refahı için harcanması konusunda gereken hassasiyeti gösterir. f-Bakanların, askeri ve sivil bürokratların vali ve kaymakamların atamasını yapmak. Devlet başkanı, devlet hizmetlerinin görülmesi ve devlete ait malların korunması konusunda, güvenilir, dürüst, ehliyet ve liyakat sahibi, samimiyetle görev yapacak ve hainlik yapmayacak kimseleri işin başına getirir. Devlet başkanı, bütün bu görevleri; iman ettiği hak kitabın, örnek olarak benimsediği hak peygamberin sünnetinin ve salim fıkhın ortaya koyduğu esaslara uygun olarak yapar. Bu esaslar; adalet ve zulüm, helal ve haram, hak ve batıl, ıslah ve fesat gibi kavramlarla ifade edilmektedir.

GÜNCEL YANILGI

Gerçek; İslamsız saadet olmaz esasıdır. Milli Görüş, bu esasa bağlılığın ifadesidir. Bunun için Milli Görüş, önce ahlâk ve maneviyat diyor, Adil Düzen, Yeniden Büyük Türkiye, İslam Birliği ve Yeni Bir Dünya diyor. Güncel yanılgı ise; Milli Görüş gömleğini çıkarmış, kendilerini muhafazakâr demokrat olarak tanımlayan kadroların eliyle yürütülen Avrupa Birliği projesinin, faizci kapitalist bir düzenin, ABD ve İsrail stratejik ortaklığına dayanan bir dış politikanın da bizi saadete taşıyabileceği inanışıdır. Bu inanış, güncel bir yanılgıdır ve sonu yok olmak olan bir çılgınlık ve sapmadır. Milli Görüş’ün= Saadet Partisi’nin yaptığı şey, milletimizi bu güncel yanılgı uykusundan uyandırmaktır. Milli Görüş herkes ile sevap ortaklığı yapabilir, ancak hiçbir kimseyle günah ortaklığına dayanan bir beraberlik içinde olmaz, olamaz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?