Reklamı Kapat

Dünya bir kararda durmaz

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Allah’ın verdiği mülk; iktidar ve zenginlik ile şımaran Nemrut’a, İslam gerçeğini görmeye ve yaşamaya çağıran Hz. İbrahim; “Benim Rabbim hayat veren ve öldürendir” dediğinde O da; “Hayır hayat veren ve öldüren benim” demiştir. Bunun üzerine Hz. İbrahim; “Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir” deyince inkârcı ve nankör Nemrut, çaresiz kalmıştır. Allah her zalime mühlet verir ancak yol vermez. İman; Allah’ın ilahlığını tasdik etmek ve emir ve yasakları karşısında boyun eğmektir. Allah, bu kâinatta muazzam bir nizam kurmuştur. Herkes bu nizama mecburen uyar. Kimsenin geceyi gündüz, gündüzü gece yapmaya gücü yetmez. Allah; gökleri ve yeri altı günde yaratmış, güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğdirmiştir. Yaratmak da emretmek de Allah’a mahsustur. Güneşi bir ışık, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmemiz için aya birtakım menziller takdir eden Allah; geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı insanların hizmetine vermiştir. Yıldızlar da Allah’ın emri ile hareket ederler. Bütün bunlar, aklını kullananlar için Allah’a inanmayı ve güvenmeyi sağlayacak delillerdir. Göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar Allah’a secde ederler. İnsanların bir kısmı da secde ederler. Ancak birçoğu da Allah’ın ilahlığını örtbas ederek, hidayetinden gazabına koşarlar. Allah, böyle kimseleri hor ve hakir kılar. Kendilerini faizci kapitalizm gibi kötülüklerden arındıran toplumlar, kurtuluşa ermiş, aksini yapanlar ise zelil ve hakir olmuştur.

FANİ DÜNYA

Bu dünya hayatı herkes için gelip geçicidir. Ne insanlar ve toplumlar gelip geçti, kimisi İslam’ca yaşadı, kimisi de inkârcı, müşrik ve münafık olarak ayrıldı bu dünyadan. Yanlışlar bilinir, onları değiştirip düzeltmeyi çok az insan düşünür ve başarır. Her insan, hesap gününde başkalarının değil, bu fani dünyadaki hayatının ve tercihlerinin hesabını verecektir. Nefis terbiyesi, bir kimsenin kendisini İslam ile ıslah etmesidir. Bunu başarabilen bir kimse başkalarının da ıslahına vesile olur. Değiştirmeye güç yetiremeyeceğin şeylerle gereksiz yere uğraşarak ömür tüketmek israftır. Sen kendini düzeltirsen, sana bakarak başkaları da değişim yoluna girer. Allah’ın hükmü değişmez, bu hüküm karşısında takınacağı tavra göre değişen insanın kendisidir. Yüce kitabımız Kur’an, dünya hayatı karşısında müminlerin nasıl bir tavır takınacağını açıklar. Dünya hayatının insanı aldatmaması için insanı sık sık uyarır. Bütün insanlar, yarın için ne hazırladığına, ölürken yanında “salih amel” olarak ne götüreceğine bakmalıdır. Dünya hayatı şüphesiz ki “bir gün” gibi çabuk sona erecek ve ahiret hayatı “yarın” başlayacaktır. “Salih amel” kapsamı içinde bulunan eylemler bütünlük arz eder. En değerli “salih amel” bütün insanlar saadet bulsun diye faizci düzenin yerine adil düzeni ikame etmek için çalışmaktır. Nisa 136: “Ey iman edenler; Allah’a, elçisine, o elçiye indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara inanıp güvenin. Kim Allah’a, meleklerine, kitaplarına, elçilerine ve ahiret gününe güvenmez, nankörlük edip inkârcı olursa, gerçekten o şiddetli ve derin bir sapıklığa düşmüştür.” Allah’a, elçisine, Kur’an’a inanıp güvenmek demek, Allah’ın emrettiği, peygamberin telkin ettiği, Kur’an’ın esaslarını açıkladığı adil bir düzeni esas almak demektir. Allah’a, peygambere ve Kur’an’a güvenen bir toplum; İslam Birliği yerine Avrupa Birliği’ni, Kur’an ahlakı yerine Batı ahlakını, adil düzen yerine faizci kapitalist düzeni, İslam’ca eğitim yerine materyalist eğitimi, Kur’an dili ve kavramları yerine Batı ve Doğu filozoflarının kullandığı Latin dilini ve kavramlarını, adaletin yerine zulmü tercih etmez. Ederse, nankörlük etmiş olur. Allah ise nankörleri sevmez.

İRADELİ İŞLER

Dünya hayatının yaratılış hikmetini kavrayan her insan, İslam’ca düşünür, tabi tutulduğu imtihanı kazandıracak Adil Düzen’in yolcusu olur. Allah’ın verdiği cüzi irade ile insan, dünya imtihanını yaptığı iradeli işlerle kazanır veya kaybeder. Allah faizi haram kılmışsa, bu haramı işlemenin veya faizci bir düzeni yürütmenin bahanesi olmaz. Her haram ve batıl yollar insanı Allah’tan, peygamberden, Kur’an’dan ve de İslam düzeninden uzaklaştırır. Abdestinde namazında olan bir kimse, diğer bir Müslüman kardeşine; “Biz sizden korkuyoruz, çünkü siz şeriat istiyorsunuz” derse, böyle bir kimse dünya imtihanını kaybedenlerden olur. Bir Müslüman için şeriat; Kur’an ahkâmı ve düzeni demektir. Bir kimse hem Kur’an okuyor, gözyaşı döküyor, hem de ahkâmına ve düzenine karşı çıkıyorsa, bu olmaz. Allah bizden böyle bir Müslümanlık istemiyor. Müslümanlık; mal, servet, makam ve mevki tutkusu, şöhret hastalığı, şehvetlere esir olma, lüks ve israf anlayışı, malla şımarma ve dünyalıklara köle olma akılsızlığı değildir. İslam; hayatın her alanını kuşatan, insan ve toplumun her ihtiyacına çare bir denge düzenidir. İnsanlar iradeli işlerinde üç ayrı davranış gösterirler. 1-Ahireti inkâr ederek, hayatı sadece dünyadan ibaret sayanlar. Materyalizm bu tercihte bulunanların dinidir. Enam 29: “Onlar, şu dünya hayatımızdan başka bir hayat yoktur ve biz yeniden diriltilecek değiliz, diyenlerdir.” Bunlar, ahireti unutup, dünya hayatının görünen yüzünü talip olmuşlardır. 2-Dünya hayatını yok sayıp bütün gayretlerini ahirete yönelten ve yeryüzünün imar ve ıslahı için bir şey yapmayanlar. Bunlar, cihat sorumluluğundan kaçanlardır. Hâlbuki Allah, kulundan yeryüzünü imar ve ıslah etmesini istemiştir. 3-Dünya ve ahiretin hakkını verenler. Peygamberlerin de dâhil olduğu bu topluluk, insanların en faziletlisidir. Milli Görüş, bu fazilete sarılmak demektir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?