Reklamı Kapat

Hocamız Erbakan, İslam’ı anlatıyor       

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Erbakan Hoca’mız, ömrünü İslam’ı anlatmaya ve tanıtmaya adamıştır. O, İslam’ı sadece anlatmak ve tanıtmakla kalmamış, anlattığı ve tanıttığı İslam’ı yaşayarak herkes için örnek bir Müslüman olmuştur. O, İslam’ı, kendi orijinal kavramlarıyla anlatmıştır. Şimdi onu dinleyelim:

“İslam beş temel üzerine bina edilmiş bir hakikat sarayıdır ve hayat programıdır. Yoksa sadece bu beş şeyden ibaret zannedilmesi hatadır. Zira sadece bir kısmına inanmak ve yaşamak İslam değildir. İslam’ın dışında, hiçbir hak ve hakikat kaynağı yoktur. Fen ve hikmet, sanat ve sanayi dahi, İslam’ın içindedir ve onun bir şubesidir. İlhamını Kur’an’dan almayan hiçbir ilim ve teknik asla hayırlı ve faydalı olamaz, şerden ve zarardan arınmış sayılamaz. Mutlaka yeterli ve yararlı olduğu savunulamaz. Felsefelerin ve filozofların birbirini inkârı, ideolojilerin devamlı çatışması, beşeri kanun ve nazariyelerin eskimesi ve değişmesi, hatta yapılan ilaçların bile, bir müddet sonra yan tesirlerinin anlaşılması, hep bu yüzdendir. İslamsız saadet olmaz. İslam’ı, ırkçılık gibi batıl ve bozuk şeylerle karıştırmak esasına dayanan sentezcilik düşüncesi de, itikadi bir sapıklıktır. İmanla küfür bir kalpte birleşmez ve barışmaz. Her gece en son kıldığımız vitir namazındaki Kunut duasını okurken, Allah’a şu sözü vermeden başımızı yastığa koymuyoruz: ‘Ya Rabbi, facir ve fasık kimselerle bütün bağlarımızı kestik ve senin dinini yıkmak isteyenleri terk ettik’ diyoruz. Facir: itikadı bozuk, görüşü batıl olan kişilerdir. Fasık: ameli bozuk, ahlâkı berbat kimseler demektir. Acaba biz Müslümanlar, Allah’a verdiğimiz bu sözü tutuyor muyuz? İslam en yücedir ve ondan yüce hiçbir şey yoktur.

Kelime-i Şahadet getirip iman etmekle her işimiz bitmiyor, tam aksine, kulluk imtihanımız yeni başlıyor, yani Kelime-i Şahadet, bir nevi, Kur’an programıyla yapılan kulluk imtihanına, giriş belgesidir.” 

BİR ANI

70 öncesi yıllarda Erbakan Hoca’mız bir ilde verdiği “İlim ve İslam” konferansını dinleyen bir hoca efendi, daha sonra özel sohbeti sırasında hocamıza dönerek: “Sizi can-ı gönülden tebrik ederim. Çok güzel ve önemli konulara temas ettiniz. Bendeniz de yıllardır vaazlarımda, ‘dini ve ahlaki ilimleri bilmenin yetmeyeceğini, Avrupa’nın fennini ve tekniğini de öğrenmek gerektiğini’ hep söylerim” deyince, hocamız ona: “Aman hoca efendi herhalde sürçü lisan ederek, yanlış bir ifade kullandınız. Çünkü ‘İslami ilimler yetmez, Avrupa’nın fen ve tekniğini de almamız lazımdır’ sözü, bilerek söylenirse, tecdidi iman gerektiren bir inkâr lafzıdır. Zira bu söz, Kur’an’daki en son indirilen, ‘Artık dininizi kemale erdirdim. Hiçbir eksik bırakmadım maddi ve manevi nimetlerimi tamamladım’ mealindeki ayete ters düşmektedir. Sizin düşüncenize göre; ‘İslam’da fen, teknik ve müspet ilimler yoktur. Bunları Avrupa’dan almaya ve öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Dolayısıyla bu yönüyle İslam eksiktir’ manası anlaşılır ki bu, farkında olmadan, ‘Bugün dininizi ikmal ettim, maddi ve manevi hiçbir eksiklik ve kusur bırakmadım’ buyuran Cenab-ı Hakk’ı yalanlamak manasına gelir ve elbette yanlıştır. Doğrusu ise, maddi ve müspet ilimlerin de kaynağı Kur’an ve bugün Batılıların elindeki bütün ilimlerin temel esaslarını ortaya koyan İslam âlimleri olmuştur. Elbette hikmet; fen ve sanat Müslüman’ın yitik malı gibidir. Nerede bulsa alır ve kullanır. Ancak İslam’ın müspet ilimlerle ilgisi ve bilgisi yok diye düşünmek tamamen yanlıştır ve yanıltıcıdır” demiştir. Bu olayda İslam’ca düşünmeye çalışan herkes için önemli dersler vardır.

İSLAM NEDİR, KUR’AN NEDİR?

Erbakan Hoca’mız, Gizli Dünya Devleti kitabı için yazdığı giriş kısmında bu sorunun cevabını özetle şöyle verir: “İlk insan Âdem’den (a.s.) beri gelen bütün peygamberlerin hepsi aynı gerçeği yani İslam’ı tebliğ etmişlerdir. Allah indinde din tektir, o da İslam’dır. İnsanlık tarihinin gelişmesine uygun olarak gönderilen peygamberlerin tebliğ ettikleri dinde inancın temel esasları aynıdır. Amentü ile bu esasları ortaya koyuyoruz: 1. Allah’a, 2. Meleklere, 3. Kitaplara, 4. Peygamberlere, 5. Ahiret gününe, öldükten sonra dirileceğimize, 6. Hayır ve şerrin Allah›tan olduğuna inanıyoruz. Zamandan zamana değişen sadece o devrin gereklerine uygun olarak bildirilen ibadetlerin şekilleridir… Son Peygamber Hz. Muhammed’dir (s.a.v.). Ve onun getirmiş olduğu Kur’an; bütün insanlığa saadetin yolunu göstermek için gönderilmiştir. Kıyamete kadar saadetin tek yolu, Cenab-ı Hakk’ın Cebrail (a.s.) vasıtasıyla Hz. Muhammed’e (s.a.v.) gönderdiği ve onun vasıtasıyla insanlara tebliğ ettiği Kur›an’dadır. O Kur›an’ı iyice anlayabilmemiz içi Cenab-ı Hak kitabından başka, ayrıca kendi sevgilisini yani Peygamber Efendimizi de bize ‘en güzel örnek’ olarak göndermiştir. Zaten yol gösterme de en mükemmel şekil kitap ve örnek ile yani sünnet ile olabilirdi. Böyle de yapılmıştır. Kitap ve sünnetle bize bildirilen İslam bir haritaya benzer. Cenab-ı Hakk’ın insanlara verdiği akıl nimeti ise bir pusulaya benzer; saadet içi hem İslam hem de akıl lazımdır… İslâm; Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Hakk’ın bu sıfatlarından dolayı, insanların dünya ve ahiret saadetine ulaşabilmesi için onlara gönderdiği saadet yoludur. İnsanlar bu saadet yolunu kendilerine esas alırlarsa bu saadet yoluyla gösterilmiş olan hak ve adalet ölçülerine dayanan bir düzen kurarlarsa ve Hz. Peygamber’i (s.a.v.) kendilerine ‘en güzel örnek’ edinirlerse bu takdirde dünyada da ahirette de saadet bulurlar. Yok, eğer İslâm’dan, Kur’an’dan, sünnetten sapacak olurlarsa bu takdirde dünyaları da, ahiretleri de ıstırap ile dolu olur.” Bir kez daha Erbakan Hoca’mızı rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?