Erbakan ve Eğitim

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Hocamızın vefatının yıl dönümünde onu anmak ve anlamaya çalışmak. On senedir onu her fırsatta anıyoruz, onu hiç unutmadık, unutamadık.

Merhum Necmettin Erbakan; hocamızdı, liderimizdi, zulmün karanlığında kaybolmaya doğru giden İslam dünyasına hedef gösteren, yol çizen bir liderdi.

Erbakan Hocamız bir deha idi. İlim adamı olarak sahasında yenilikler bulan bir teknik adamdı. Siyaset adamı olarak etrafına güven veren, gerginliği yok edip birleştirmeyi ve birlikteliği sağlayan sağduyu sahibi bir lider idi.

Devlet adamı olarak milletin ve devletin menfaatlerini bütün menfaatlerin üstünde gören, kalkınma için üretimin olmazsa olmaz olduğunu bilen ve bunun için gecesini gündüze katıp çalışan yorgunluk kelimesini lugatından çıkartmış bir millet ve devlet adamıydı.

BİR VEFA VE NEZAKET ABİDESİ İDİ

Vefalı bir arkadaş olduğu kadar etrafındakilere ve millete karşı müşfik bir baba gibi duyarlı, en zor zamanlarda dahi nezaketinden ödün vermeyen bir vefa ve nezaket abidesi idi.

Kalkınma için sanayileşmenin ve üretimin olmazsa olmaz olduğuna inanırdı. İktidarda ortak olduğu her dönemde ve iktidar olduğu zaman ağır sanayi hamlesi, tarım ve hayvancılıkta üretimin artırılması için yaptığı çalışmalar unutulması mümkün olmayan çalışmalardır.

Devletin gelirlerini artırmak için çok çalıştı ve artan geliri milletin evlatlarının onurlu bir hayat yaşamaları için millete geri verdi. Devlet sektöründe, sanayide, özel sektörde ve tarımda çalışan herkese, geliri olmayan fakir fukaraya adaletli bir şekilde devletin imkânlarını dağıtıp milletin evlatlarının onurlu hayat sürmesine vesile oldu.

Devletin ve milletin maddî olarak kalkınması için çalışırken her zaman bir meseleyi daha çok önemsedi. O meselede tüm kalkınma çalışmalarının temelindeki insanın eğitimidir.

HAYATIN TEMELİNDE EĞİTİM OLMASI GEREKTİĞİNİ HEP HATIRLATTI

Hayatın temelinde eğitimin olması gerektiğini hep hatırlattı. Eğitim derken hiçbir zaman Batı’nın materyalist eğitimini alıp çocukların ve gençlerin materyalist yetiştirilmesini önermedi. Eğitimin Hakk’a dayanması gerektiğini, her meselede olduğu gibi eğitimde de Hakk’ın temel alınması gerektiğini vurguladı. Çalışmalarında da bu esas üzere oldu.

Hak ve adaletin olmadığı yerde menfaat ve zulmün hâkim olacağını her zaman hatırlattı etrafındakilere. Milletin geleceğinin iyi eğitimli gençlere teslim edilmesi için elinden geleni yaptı hayatı boyunca.

Maarif bir milletin geleceğini şekillendirmektir. Maarifin milletin inanç, kültür ve ahlak değerlerine dayanması gerekir.

Erbakan Hoca hep şunu hatırlattı milletin evlatlarına: “Milletimiz büyük ve şerefli tarihi boyunca ilim ve bayrağı olmuştur. Büyük âlimler yetiştirmiştir. Bütün dünyaya ilim ve irfan saçmıştır. İlmin, fennin, ahlak ve faziletin kısacası maddî ve manevî medeniyetin bayrağı olmuştur.” “Manevî ilimlerde dünyaya ışık saçan müstesna yerimizin yanında müspet ilimlerin de kurucuları olmuşuz.”

Son iki yüzyılda hep önümüze ilimde, teknikte ve insan hakları anlayışında örnek olarak konan Batı’ya karşı insanımızın kendi tarihini iyi öğrenmesi ve geçmişinden güç ve örnek alarak kendine güvenmesi gerektiğini hatırlattı.

“Asırlarca bütün insanlığa ışık tutmuş bir millet olduğumuz halde gittikçe kendi çıkmazları içinde bulunan ve imdat isteyen Batı’nın yetersiz dünya görüşünü gaye imiş gibi göstermeye özenen şahsiyetsiz, mukallit, cüce, sun’i hedefler önümüze çıkmaya başladı.” diyerek düşünen herkesi uyarmaya çalıştı. Kurtuluşumuzun maddî kalkınma kadar manevî kalkınmanın da önemsenmesine bağlı olduğunu söyledi.

Manevî kalkınmanın önemini anlatabilmek için siyasetinin temeline önce ahlak ve maneviyat ilkesini koydu.

Maddî kalkınmanın gereğince sağlanabilmesi, gelir dağılımının ve hukukun adil olması için manevî olarak iyi yetişmiş insana ihtiyaç olduğunu her zaman hatırlattı.

Kendi sahasında iyi ustanın, iyi sanayicinin vb. her meslekte işini iyi bilen insanın yetiştirilmesi önemlidir, bunların yetiştirilmesi kolaydır. Asıl meselenin bu işinde iyi olan insanların vicdanları ile hesaplaşan adil ve merhametli olmalarının da sağlanması olduğunu unutmamak gerekir. İnsanların yaptıkları işi sadece kendi menfaatlerine yarayacak şekilde iyi yapmayı değil, milletin de menfaatine yarayacak iyilikte yapmaları gerekir.  

“Eğitimde asıl mesele çocukların kalbine ne koyduğunuzdur”

Bunu sağlamanın yolu da milletin çocuklarını eğitirken çocukların sadece zihinlerine doldurulan malumat yığınlarına değil, milletin çocukların kalbine ne konduğunun önemsenmesi gerekir. Merhum Erbakan Hoca bunu, “Eğitimde asıl mesele çocukların kalbine ne koyduğunuzdur.” diyerek formülleştirmişti. Ve Millî Görüş’ün eğitim anlayışını, “Bugünkü maddeci esasa göre kurulmuş mektepleri ahlak üzerine, maneviyat üzerine, hayâ üzerine iffet üzerine yeniden kuracaktır.” diyerek açıklamış…

“Maarifte gayemiz manevî kalkınmamızın sağlanması ve milletimizin muasır medeniyetin her bakımdan üzerine çıkabilmesi için büyük ve şanlı tarihimizle iftihar eden mazisine bağlı anane ve örflerini hürmet ve saygı ile muhafaza ve her türlü taklitçilikten uzak millî şahsiyetini müdrik, her gün bir öncekinden daha ileri olma iman ve azmi ile şahlanan bir şuura sahip ve yeni nesilleri yetiştirmek maarifte ana gayemiz olacaktır.” derken hem Millî Görüş’ün millî eğitimdeki hedefini ortaya koymuş hem de Millî Görüşçülere nasıl bir şuura sahip olmaları gerektiğini anlatmıştır.

Ve biz Millî Görüşçüler merhum Hocamızın vefasını, azmi, dirayetini, nezaketini elden bırakmadan yolundan gitmeye, ahlak ve maneviyatın önceliğine sahip olarak milletin ve memleketin her türlü kalkınma hizmetinde olmaya, iman, ahlak ve faziletle yoğrulmuş bir hayat yolculuğunda yaşanabilir Türkiye’yi ve yeni bir dünyayı kurmaya azimliyiz. 

Allah (c.c.), Erbakan Hocamıza ve dâr-ı bekaya irtihal etmiş çalışma arkadaşlarına rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Bizlere de davasını daha ileri taşıma azmi, gücü ve kuvveti versin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Sürücü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?