Erbakan Hoca’nın Entelektüel Proje Özellikleri

Erbakan Hoca çeşitli baskılara ve uygulamalara maruz kalmış, hapishanelere düşmüştür. Ancak her seferinde yüzünü millete dönerek, ‘Bana böyle yaptılar ama ben yılmayacağım ve yoluma devam edeceğim’ diyerek, gücünü tekrar halktan alarak, hiçbir zaman yılmadan siyasi katılımda devam etmiştir. Tavırları net, tutumları ve ilkeleri belli olan büyük bir siyasi şahsiyetti...

Alemlerin Rabbi Allah’a hamd, Efendimiz Muhammed (S.A.V.) Aleyhisselam’a, ailesine, ashabına salat ve selam olsun.

Necmettin Erbakan’ın hayatı birçok ibret ve derslerden oluşmaktadır. Her ne kadar kendisi ahirete göçmüş olsa bile, Sevgili Peygamberimiz bize şunu hatırlatıyor: “Bir kişi öldüğü zaman şu 3 şey ondan kesilmez; sadakayı cariye, bırakmış olduğu faydalı ilim ve ona dua eden salih evlatlar.” Kendisine baktığımda ardında salih evlatlar bırakmış, torunlar bırakmış. Bu ümmetten birçok insan onun evladıdır.

MÜSLÜMANLARIN MESELELERİYLE DERİNDEN İLGİLENDİ

Erbakan Hoca’nın ardından insanlar ona dua etmektedirler. Erbakan Hoca’nın ardından bıraktığı ilim, ders ve hayırlar onun için bir sadakayı cariyedir. Kendisi Müslümanların meseleleriyle derinden ilgilenmiş, dünyada saadeti ve refahı hedeflerken, ahirette de amelleriyle, kamil mü’min olmanın bütün gereksinimlerini yerine getirmiş bir şahsiyettir. Bunu sadece Türkiye içerisinde değil, Türkiye çevresinde komşu ülkelere ve bütün dünyaya yönelik yapmıştır.

Erbakan Hoca’nın kendisi siyasetin ne kadar önemli olduğunun farkındaydı. Dolayısıyla, tarihi süreç içerisinde demokrasiyle İslami düşünce arasındaki uzlaşının gerçekleşmesi için elinden geleni yapıyordu.  Gerçek demokrasiye bağlanarak, mücadele ederek kendisi siyaset içerisinde aşama kat etmiş, insanlara, ümmete ve vatanına hizmeti amaçlamıştır.

Erbakan Hoca’nın yapmış olduğu en büyük icraatlerden biri eğitimdi. Erbakan’a göre eğitim siyasetin direğidir. Arap dünyasında yaşanan gelişmelere bakarak, İslam dünyasının iyi, kaliteli ve eğitimli siyasetçilere ihtiyacının olduğunu söylemeliyiz.

Çünkü siyasetin de Allah’a bağlı ilkeler dışında olması da büyük tehlikeler anlamına gelmektedir. Siyaset içinde medcezirler, muhalefetler olabilir ancak burada kalıcı olması gereken şey reform içerisinde iyi insan yetiştirmenin asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

BÜYÜK BİR SİYASET EĞİTİMCİSİYDİ

Dolayısıyla Erbakan Hoca’nın düşüncesi içerisinde en önemli husus da budur. Yani bugün ‘İslami hareketler siyaseti kullanarak kendilerini nasıl geliştirebilirler’ ‘Daha iyi nasıl hizmet edebilirler’ konusuna akıl yormuş, bu bağlamda gerçekten de yorulmuştur. Bu bakımdan siyasetin eğitimini vermiş, büyük bir siyaset eğitimcisiydi.

Erbakan Hoca’nın bir diğer büyük düşüncesi ise siyasi katılımdı. Siyasi katılım, alternatifi olmayan hayırlı bir seçenekti ona göre... Bazı kesimler ‘acaba demokrasi helal midir haram mıdır?’, ‘Siyasetin içinde bulunmak caiz midir değil midir?’, konusunu tartışırken, Erbakan bu tartışmaları bir kenara bırakmış, İslam’a karşı olan projelerin karşısında durabilmek amacıyla kendisi siyasi arenada bir Müslüman’ın yer almasının ve Parlamento’da olmasının zorunlu olduğunu göstermiştir. Bizler, onun ne kadar samimi, hizmete bağlı olduğunu gördük.

YILMAYACAĞIM, YOLUMA DEVAM EDECEĞİM

Tabi bu süreçte, Erbakan Hoca çeşitli baskılara ve uygulamalara maruz kalmış, hapishanelere düşmüştür.  Ancak her seferinde yüzünü millete dönerek, ‘Bana böyle yaptılar ama ben yılmayacağım ve yoluma devam edeceğim’ diyerek, gücünü tekrar halktan alarak, hiçbir zaman yılmadan siyasi katılımda devam etmiştir. Tavırları net, tutumları ve ilkeleri belli olan büyük bir siyasi şahsiyetti...

Şu an Arap dünyasında bulunan İslami hareketlerin durumunu görüyoruz. Tunus’ta, Libya’da, Mısır’da ve bizler de Fas’ta yer almaktayız. Şunu unutmamalıyız ki, bizler eğer bir reform gerçekleştirmek istiyorsak, her zaman karşımızda sert duvarlar göreceğiz ve engellerle karşılaşacağız. Bunların bizi yıldırmaması gerekiyor. Aslında bu engelleri görmek demek, doğru yolda ilerlemiş olduğunuzun bir kanıtıdır. 

İslam ülkelerindeki İslami hareketlerin kendilerine yapılan uygulamalardan ve engellemelerden asla rahatsız olmamaları, bundan dolayı olumsuz tepkiler vermemeleri gerekiyor. Siyasi arenadan çekilme gibi bir yanılgının içine girmemeleri gerekiyor. Her durumda siyasi katılımı sağlamaları gerekiyor. Bir hedefimiz var ve o hedef tüm İslam aleminin birleştirilmesidir.

Bugün farklı İslam beldelerinde, Erbakan Hoca’nın düşüncelerini, aydın bakış ölçüsünü kullanarak, mevcut durumu çok iyi bir şekilde uygulayabiliriz. Erbakan Hoca’nın uygulamalarına bakacak olursak, D-8’i görüyoruz. Ülkelerinde yönetime geçen İslami hareketler olarak, Erbakan’ın projelerini İslam ülkelerinde hayata geçirebiliriz. D-8 ve benzeri projelerin İslam’a ve ümmete çok büyük faydalarının olacağına inanıyoruz.

Erbakan Hoca’nın kendisi siyasetin ne kadar önemli olduğunun farkındaydı. Dolayısıyla, tarihi süreç içerisinde demokrasiyle İslami düşünce arasındaki uzlaşının gerçekleşmesi için elinden geleni yapıyordu.  Gerçek demokrasiye bağlanarak, mücadele ederek kendisi siyaset içerisinde aşama kat etmiş, insanlara, ümmete ve vatanına hizmeti amaçlamıştır.

İSLAM DÜNYASINDA REFORM VE DEĞİŞİKLİK

Erbakan Hoca, tüm söylemlerinde bütün Müslümanları katılıma davet etmiştir. Kendisi İslam dünyasında reform ve değişimi öngörmüştür. Savunma değil atak ilkesini benimsemiştir. Dolayısıyla bugün bizlerin üzerine düşen, İslam ülkelerinin çatışmaya değil birleşmeye gitmesini sağlamaktır. Artık korku, savunma ve kabuğuna çekilme durumundan çıkıp, reform, ıslah ve atak durumuna geçmemiz gerekiyor. Erbakan Hoca’nın da zaten metodu buydu.

Öncelikle Erbakan Hoca, fikri düşünceleriyle, İslami değerlerle demokrasi arasında bir uzlaşı tesis etmiştir. İslam’a karşı medyanın, alçak saldırılarını da bertaraf etmek için uğraşmıştır. Erbakan Hoca demokrasiyi önemli bir araç olarak görmekte ve demokrasiyle gerçek uzlaşıyı tesis etmek için çalışmaktaydı. Erbakan’ın her kesime yönelik mesajları ve önerileri bulunmaktaydı. Her şeyden önce bir müceddid olarak karşımıza çıkmaktaydı.

İkinci bir husus ise bilim ile sanat arasındaki uzlaşı... Dolayısıyla dine bağlı olmak, bilimden ve sanattan uzak olmak demek değildir. Erbakan Hoca bu konuyu da özellikle vurgulamaya çalışmıştı. Özellikle Almanya’daki eğitimden sonra, Türkiye’ye gelerek bu düşünceleri etkin bir biçimde ortaya koyduğunu görmekteyiz.

Erbakan Hoca ayrıca ahlak ve siyaset arasındaki uzlaşı üzerinde de durmuştur. Yani İslami ahlaka sahip bir insanın, siyaseti en layık şekilde yaşayabileceğini ortaya koymuştur. İlkeler ve amaçlar bağlamında da ciddi adımlar atmıştır. Erbakan’ın hayatına baktığımız zaman, birçok tutumunun ilkeli olduğunu görmekteyiz. İlkeleri olan, hedefleri olan, amaçları olan ancak bunları gerçekleştirirken de belli bir esnekliği kabul eden bir şahsiyetti. Hiçbir zaman ilkelerinden geri adım atmayan bir yapıya sahipti. Her ne kadar ılımlı gibi görünse de ilkelerinden asla taviz vermeyen bir liderdi.

ZULME KARŞI DİRENİŞ

Devamlılıkta ısrar, zulme karşı direniş ve diktatörlere karşı başkaldırı, sivil yaşam ve sosyal uzlaşı arasındaki uyum, Erbakan Hoca’nın hayatı içinde görülen en önemli noktalardandır. Erbakan Hoca hedeflerini hayata geçirirken, karşılaştığı tali ve ikincil münakaşalardan da bütün insanların uzak durması uyarısında da bulunuyordu.

Refah Partisi kapatıldıktan sonra, TV kanalına çıkan Erbakan Hoca, partisi kapatılmasına rağmen iyimserliğini nasıl koruduğuna, halkın gücünü tekrar alıp iktidara geleceğiz mesajını vermesi bizlere adeta ibret oldu. Erbakan Hoca her ne kadar büyük sıkıntılar yaşamış olsa da, amaçlarını ve hedeflerini asla gizlemedi. Şüphesiz bizler, Erbakan Hoca’nın hayatından, mesajlarından ve icraatlarından çok büyük ibretler aldık.

 Şu an aktif siyasette olan liderler, kurulan partiler ve kurulacak olan partiler Erbakan Hoca’nın siyasi hayatını bir örnek ve bir ibret olarak almalıdırlar. Erbakan’dan çok şey öğrendik ve gelecek kuşaklar da Erbakan Hoca’nın hayatından ve geride bıraktığı ilimlerden çokça faydalanacaklarından eminim.

Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

*Mühendis Muhammed Hamdavi Millî Gazete İçin Yazdı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mühendis Muhammed Hamdavi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?