Mücahit Lider Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Anıları (Allah rahmet eylesin)

Bismillahirrahmanirrahim

Kâinatın mutlak mülkiyeti ve hâkimiyeti elinde bulunan yüceler yücesi, bütün iyilik ve bereketlerin kaynağı Allah’a hamdolsun. O’nun her şeye gücü yeter. O ki, hanginizin daha güzel işler yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. Kudreti daima üstün gelen ve günahları çok bağışlayan yalnız O’dur.

Sevgili Peygamberimiz, önderimiz ve imamımız Hz. Muhammed’e (S.A.V.) sonsuz salât ve selam olsun.

Onlar, Allah’ın nurunu ağızlarıyla (kuru laf kalabalığıyla) söndürmek istemektedir. Oysa Allah, kendi nurunu tamama (başarıya) eriştirecektir; kâfirler hoş görmese bile. O ki (elbette) elçisini hidayet ve hak din üzere gönderendir; öyle ki onu (Hak din olan İslam’ı) bütün dinlere karşı üstün ve galip getirecektir; müşrikler hoş görmese bile (bunu gerçekleştirecektir).  (Saf Suresi, 8. ve 9. ayetler)

Erbakan ismini ilk olarak, Medine İslam Üniversitesi’nde öğrenciyken, 70’li yılların başında medyadan duydum. Osmanlı Devleti’nin içindeki hainlerin, sömürgeci Siyonist ve Haçlı partilerinin, İslam’a karşı kurdukları planlarına yardım etmesiyle birlikte Osmanlı Hilafeti’nin çökmesine, Türkiye’deki İslam ışığının sönmesine ve bazı Müslümanları umutsuzluğa düşmesine sebep oldu.

Daha sonra, gücünü siyasi ve askeri olarak sabitleştirmiş olan laiklik kalesini yıkmak amacıyla, Bediüzzaman Said Nursi (Allah rahmet eylesin), sufilik çerçevesi içinde ‘Nur’ hareketini organize etme girişiminde bulundu. Bunu takiben, Türkiye’yi İslami karakterine döndürmek ve yeniden ümmetin önderliğine koyulması için yapılan her girişimi engellemek ve laik bir Türkiye’yi savunmak adına, Türkiye’de askeri bir darbe yapıldı ve sonuç olarak Batılı tarzı demokratik bir şekilde göreve gelen Adnan Menderes idam edildi.

TÜRKİYE’DEKİ İSLAMİ UYANIŞA LİDERLİK EDEN ROL MODEL

Sonra Profesör Doktor Necmettin Erbakan geliyor. Allah ona rahmet eylesin, Türkiye’deki İslami uyanışa liderlik eden rol model. O, motor mühendisliği profesörlüğü ile tanınan bir karakterdir. İslami uyanışın barışçıl bir şekilde gerçekleşmesine ve kolonyal gecelerde uyuyan Müslüman hükümdarların hüküm sürdüğü, cehaletin ve sömürgenin kuşattığı bir dönemde bir lider olarak ortaya çıkmıştır. İslam, içeride ve dışarıda bekleyen düşmanların tuzağına düşen Müslümanların arasında başladığında garipti.

“Onlar, Allah’ın nurunu ağızlarıyla (kuru laf kalabalığıyla) söndürmek istemektedir. Oysa Allah, Kendi nurunu tamama (başarıya) eriştirecektir; kâfirler hoş görmese bile. O ki (elbette) elçisini hidayet ve Hakk din üzere gönderendir; öyle ki onu (Hakk din olan İslam’ı) bütün dinlere karşı üstün ve galip getirecektir; müşrikler hoş görmese bile (bunu gerçekleştirecektir).”  (Saf Suresi, 8. ve 9.  ayetler)

Erbakan, Allah’ın (C.C.) din anlayışını, yine Allah’ın (C.C.) yüce kelamıyla aktarmıştır.

“Ey iman edenler! Sizi hem bu dünyada, hem de öteki dünyada şiddetli bir azaptan koruyup kurtaracak bir alışveriş göstereyim mi size? İnanırsanız Allah’a ve Peygamberine ve savaşırsanız Allah yolunda mallarınızla, canlarınızla; işte bu, bilseniz, size daha da hayırlıdır. Eğer böyle yaparsanız, Allah günahlarınızı bağışlayacak ve sizi öteki dünyada içinden ırmaklar akan bahçelere ve bu sonsuz mutluluk bahçelerindeki güzel köşklere sokacaktır. İşte bu büyük bir kurtuluştur. Allah size seveceğiniz bir iyilik daha verecektir ki, o da düşmanlarınıza karşı her zaman size yardım etmesi ve yakın bir zamanda nasip olacak ülkelerin fethidir ki, ey Muhammed! Mü’minlere bu fethi ve yardımı şimdiden müjdele.” (Saf Suresi, 10-13 ayetler)

Erbakan Hoca’nın siyasetteki içtihadı, laikliğin silahını laikliğe karşı kullanmak oldu. Türk siyasi arenasında önce ülkeyi içeriden aleni bir şekilde eğiterek, her türlü yasağa rağmen, kapanan parti ardından bir parti daha açarak, adeta kora kor bir mücadeleyi fiilen uyguladı. Bilgelik, müminin kayıp mülküdür, bu yüzden onu bulan, onu daha çok hak edendir.

Erbakan Hoca’dan uzun zaman içinde kendim için çok şey öğrendim çünkü o benim siyasi işlerde hocamdır ve benimle onun arasında iman sevgisini ve İslami hareketin birliğine inandım. Kendisine ilk hayranlığım, Mısır’da El Ezher’de öğrenciyken, solcularla koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı görevini almış olduğu haberini okuduğumda oldu.

BİLGELİĞE ERENLERDEN BİRİ DE ERBAKAN HOCA’DIR

Allah-u Teala şöyle buyuruyor:

“Dilediğine hikmet bağışlar ve her kime hikmet bağışlanmışsa, doğrusu ona en büyük servet verilmiş demektir. Ama derin kavrayış sahipleri dışında kimse bunu düşünüp anlayamaz.” (Bakara, 269. ayet)

Bu bilgeliğe erenlerden biri de Erbakan Hoca’dır. Olgun meyveler vermeyen Arap Baharı’nı gördüğümüz gibi, sert ve acil yöntemlerin milleti yine içeriden yok ettiği kanıtlanmıştır. İslâm yurtlarında yatan düşmanların, aynı kıbleye mensup insanlar arasında savaş fitilini ateşlemeleri daha zararlı ve ağırdır.

Erbakan Hoca’dan uzun zaman içinde kendim için çok şey öğrendim çünkü o benim siyasi işlerde hocamdır ve benimle onun arasında iman sevgisini ve İslami hareketin birliğine inandım. Kendisine ilk hayranlığım, Mısır’da El Ezher’de öğrenciyken, solcularla koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı görevini almış olduğu haberini okuduğumda oldu. Ancak hükümetteki hassas rolü çok büyüktü ve bu dönemde Kıbrıs adasında zayıf durumda olan Müslüman Türkleri kurtardı. Müslümanların yararına adanın bir kısmını geçici olarak özgürleştirdi. Ardından koalisyon hükümeti, anayasal laikliği savunmak adına askeri bir darbeyle devrildi. Darbenin ilk hedefi ise Erbakan Hoca’nın, Türkiye’yi ileriye taşımasını engellemekti.

ERBAKAN HOCA’YLA  TANIŞMAM

Serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra Erbakan Hoca’yı Ankara’da halen sınırlı ev hapsindeyken ziyaret. Refah Partisi’nin geçici başkanı Prof. Ahmet Tekdal ile görüşmemin ardından, bir Türk gazetecinin yardımıyla kendisine ulaştım. Partinin gençleri Erbakan Hoca’yı evinde ziyaret etmeme yardım etti ve muhabbetimiz tanışmamızın hemen başında gerçekleşti.

Erbakan Hoca, tüm İslam ülkelerinden, Amerika’dan Avustralya’ya, Asya’dan Afrika’ya, İslami azınlık örgütlerinden, dünyadaki İslami hareketlerin liderlerini bir araya getirdiği Türkiye’deki tüm İslami konferanslara bizi katılımcı olarak davet etti. Bu konferanslar sayesinde İslam liderleri ve ülkeleri, aralarındaki işbirliğini geliştirerek, uluslararası çalışmalar koordine edildi.

Erbakan Hoca’nın, İslam ümmetinin sorunlarının uluslararası birliklerle çözme azmini ve kendisinde olan özgüvenini, onunla birlikte temasta olduğumuz konferanslar ve tüm bir araya gelişlerimizde hissettim.  İslam ve Müslüman düşmanı insanların sert tavırlarıyla yüzleşmesindeki ısrarını ve sabrını ondan öğrendim. Erbakan Hoca’nın kişiliğinde, Resulullah’ın (S.A.V.) şu hadisi belirdi: “Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olan kimsedir.”

1996 MALEZYA ZİYARETİ

Erbakan Hoca’ya dair unutmadığım hatıralar arasında 1996 yılında Malezya’yı ziyaret etmesiydi. Erbakan Hoca o dönem başbakanlık görevini icra ediyordu. Erbakan Hoca D-8 isimli ve sekiz İslami ülkeyi içeren uzun vadeli bir İslami proje kurdu. Erbakan Hoca ile Kuala Lumpur’da buluşmamız birtakım kurnaz yöntemlerle engellendi ve Hoca ile görüşemeden ülkeden ayrıldı. Yaşamış olduğu askeri darbeye rağmen ilişkilerimiz daha güçlü ve daha sevgi dolu oldu. Daha sonra beni konferanslara davet etti ve tüm toplantı ve seminerlerde yanına oturmamı emretti. Daha sonra Hocamız Necmeddin Erbakan ile aramızdaki ilişki adeta öğretmen-öğrenci ilişkisi şeklinde güçlenerek devam etti. Erbakan Hoca’nın vefat haberini derin bir üzüntüyle aldık, ama Allah bizim onu sevdiğimizden daha çok sevdi. Can veren de, can alan da Allah’tır. Çünkü biz O’na aitiz ve yine O’na döndürüleceğiz. İslam dini ve din kardeşleri için çalışanlardan biri olan Erbakan Hoca için dua ediyoruz. İslami işlerdeki deneyimleri, söyledikleri ve yazdıklarından yararlanabilecektir. Cennette bizi peygamberler, salih kullar ve şehitlerle buluşturması için Allah’a dua ediyoruz. Amin. Hamd âlemlerin Rabbi olan  Allah’a mahsustur.

*Malezya İslami Parti Başkanı, Malezya Başbakanı’nın Ortadoğu İşleri Özel Temsilcisi Bakanı Millî Gazete için yazdı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Hadi Awang Muhammed - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?