Reklamı Kapat

Zelil olmak isterse insan

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kim İslam’dan başka, esaslarına tabi olacağı bir din, hayatını tanzim edeceği bir düzen ararsa bu insan zelil olur. Zelil olmak; acınacak durumda bulunmak, zavallı, alçak, aşağılık ve sefillerin en sefili olmaktır. İnkârcılar, müşrikler ve münafıklar zelildir, onların emrinde olmak, önlerinde eğilmek, paranın, makamın kulu olmak, Allah’tan başkasını rab ve hevayı ilah edinmek, zelil olmanın nedenleridir. Zillet; emanete hainlik etmektir. Zillet; şeytan ve adamlarının oyuncağı olmak, aşağılık duygusu ve şahsiyetsizliktir. Zalim karşısında sessiz kalmak ve kölesi olmak en büyük zillettir. ABD ve ırkçı emperyalizme meyletmek, Avrupa Birliği'nde ve faizci kapitalizmde saadet aramak insan ve toplumları zelil kılar. Müslümanlar; kâfirleri, müşrik veya münafıkları üstün göremezler. Münafıklara “efendim” demeyi inancımız yasaklamıştır. Dünya ve ahiret saadetimize engel olmak için var güçleriyle çalışan Haçlı zihniyetinin temsilcisi Batı’yı sevip onların değer yargılarını tercih etmek, onlara benzemek işbirlikçiliktir. Müminleri bırakıp inkârcıları, müşrik ve münafıkları veli edinenler, tüm izzetin Allah’a ait olduğunu unutanlardır. İnsan dünya ve ahiret saadetini istiyorsa, bu gerçekleri görmeli ve Kur’an’a ve sünnete; iman, ilim, ahlak ve ahkâm olarak tabi olmalıdır.

OLACAK OLAN

Allah, imanı ve cihadı ihmal edenlerin yerine müminlere karşı alçakgönüllü, kâfirlere karşı aziz ve insanların kınamasına aldırış etmeyen gerçek müminleri ortaya çıkarır. Allah’ın adamları, İslam yolunun yolcuları iki dünyada da en büyük izzete sahip olduğu halde, tağutların adamları, şeytan yolunun yolcuları zilletin her çeşidine muhatap olur. Devletleri, yönetimleri ve toplumları aziz kılan Allah’a bağlılıktır, İslâm’a teslimiyettir. Devletler ve toplumlar gibi bireyler de İslam’la izzete kavuşurlar. Ancak hiç kimse İslâm’a şeref katamaz. İslam’a katılanın kendisi şeref bulur. Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra yasaklı durumda olan Erbakan Hocamız ve arkadaşlarının yasakların kalkmasından sonra Saadet Partisi’ne katılma töreninde Süleyman Arif Emre Bey, “Bugün sevinçliyiz, Erbakan Hocamız ve arkadaşlarının bu katılımlarıyla davamız şeref bulmuştur” demişti. Erbakan Hocamız bu ifadeyi, “Süleyman Arif Emre Bey, bu sözü söylemekte mazurdur, ancak bizim davamız, bir insanın katılmasıyla şeref bulmaz, ancak bu davaya katılanlar şeref bulur” şeklinde düzeltmiştir. Mümin; izzeti korumak için, Müslüman’a yakışmayacak, insan fıtratı ile bağdaşmayan davranışlardan uzak durmalıdır ve aralarında çok merhametli ve alçak gönüllü olmalı, kardeşini kendi nefsine tercih etmeli, yol arkadaşlarını başkalarıyla değiştirmemelidir. Örneğimiz olan Peygamberimiz, samimi yol arkadaşlarını hiçbir zaman başkalarıyla değiştirmemiştir. Müminler aralarında, birbirlerine karşı merhametsiz, sert ve kaba olur, inkârcılara, müşrik ve münafıklara karşı yumuşak davranır, zulümlerine rıza gösterirlerse bu İslam’ca bir davranış olmaz. Müslümanları zafere taşıyacak halin “ancak müminler kardeştir” esasına samimiyetle bağlılık halidir. Kur’an’ın izzeti Müslümanların hakkı olarak göstermesi bir hakikattir. Ancak günümüz Müslümanlarının yaşayışları bu hakikate uygun değildir. Bireysel, sosyal ve siyasal olarak İslam’dan uzak yaşayan bir toplumun izzete layık olmadığı görülmelidir. Allah’ın küçülttüklerini gözlerinde büyüten ve dünyayı ahirete tercih etmenin alçaltıcı zilletini tadan birey ve toplumlar asla aziz olamaz. İslam’ı İslam’ın bütünlüğünü bilerek okuyanlar, bütün ahkâmı bilerek hareket edip, karar verenler yol alırlar. İslam’ı parçalı okuyanlar, birkaç hükmünü temel kabul ederek hareket edenler, kendilerine ve davalarına verdikleri zararın bedelini hem bu dünyada hem de öbür dünyada ağır bir şekilde öderler.

YIKILIŞIN SEBEPLERİ

Kur’an; toplumların yıkılış sebeplerini açıkça beyan eder. Bunlardan bazıları şunlardır.

1. Zulüm: Bakara 59: “…Biz de o zalimlerin yaptıkları bozgunculuğa karşılık, üzerlerine gökten iğrenç bir azap indirdik.”

2. Lüks, israf ve şımarıklık: İsra 16: “Biz bir ülkeyi yok etmek istediğimiz zaman, oranın bolluktan şımaranlarına emrederiz. Orada bozgunculuk yaparlar. Artık onun üzerine söz hak olur da, o ülkeyi kökünden darmadağın ederiz.”

3. Cinsel sapıklık ve fuhuş: Ankebut 28-29: “Hani Lut da kavmine şöyle demişti: …Siz erkeklere yanaşıyor, yolu kesiyor ve toplantı yerlerinizde çirkin işler mi yapıyorsunuz?” Allah bu toplumu yere batırarak helak etmiştir.

4. Günaha ve zevke dalma: Enam 44: “…Nihâyet, kendilerine verilen nimetlerle sevinip zevke dalınca da, azabımızla ansızın onları yakalayıverdik…”

5. İtaatsizlik, nankörlük: Nahl 112: “…Sonra Allah'ın nimetlerini, dinini, şeriatını inkâr ettiler, nankörlük ettiler. Allah da onlara, yapmaya devam ettikleri düzenbazlıklardan dolayı açlık ve korku gömleği giydirdi, huzursuz ve mutsuz hale getirdi.”

6. Hak Kitap Kur’an’ın bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamak: Bakara 85: “…Yoksa siz, Kitap’ın bir bölümüne inanıp da bir bölümünü inkâr mı ediyorsunuz? Artık sizden böyle yapanların dünya hayatındaki cezası aşağılık zeliller olmaktır. Kıyamet gününde de azabın en şiddetli olanına uğratılacaklardır…”

7. Hz. Peygamberin emrine muhalefet: Nur 63: “…O peygamberin emrine aykırı davrananlar başlarına bir belanın gelmesinden veya kendilerine acıklı bir azabın gelip çatmasından sakınsınlar.”

8. Önde yürüyenlerin ve salih kimselerin fesadı önlememeleri: Hud 117: “Rabbin, ahalisi, birbirini ıslah edip duran beldeleri haksız yere helak etmez.”

9. Ekonomik dengesizlik, vurgun ve soygunlar: Hud 84: “…Ölçüyü, tartıyı eksik tutmayın. Ben sizi bir bolluk içinde görüyor ve sizin hakkınızda çepeçevre kuşatıcı bir günün azabından korkuyorum.” Allah, ekonomiyi fesat eden bu toplumu da bir çığlıkla helak etmiştir. Bu asırda kurtuluşun kapısı Millî Görüş’tür ve bu kapıyı Saadet Partisi tutmuştur. Bunu gören saadet bulur. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?