Sünnetullah

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Türkiye, Osmanlı’nın mirasçısı bir ülkedir. Genellikle “ne olacak bu işin sonu” sorusu, en sık sorulan sorudur. Müslüman ve zimmet ehli Müslüman olmayan halk; gidişattan memnun değildir. Çünkü Türkiye gibi büyük bir ülkeyi idare edenler insana değil, faize ve faizciye, faizi bir silah olarak kullanan ırkçı emperyalizme hizmet ediyorlar. Bu ülkede ahlaki yozlaşmadan şikâyetçi olmayan var mıdır? Din ve ahlâk; toplumun her kesimi için bir ölçü olmaktan çıkarılmıştır. Bu vahim bir durumdur. En sıkıntılı alanlardan birisi de belki en önemlisi talim ve terbiye konusudur. Eğitim ve öğretimin temeli “muhteva” yani içeriktir. Okullarda okutulan kitaplarda, bu milletin inancı, tarihi, kültürü, bin yıllık müktesebatı, maneviyatı yoktur. Bu kitaplar, çocuklarımızın kabine Allah sevgisini ve korkusunu koymuyor. Materyalizm; ülkemizde yürütülen eğitimin muhtevasıdır. Bu, Türkiye gibi büyük bir ülke için “yüzkarası” bir muhtevadır. Sahi eğitimin muhtevası ile bu ülkede kaç aydın, ilim adamı, âlim, toplum önderi ve siyasetçi ilgileniyor. Adalet; adı var kendisi yoktur. Adalet mülkün temeli ise, temeli olmayan iktidar ayakta kalamaz. Ekonomi; borca dayalı para sistemi ile döndürülmeye çalışılıyor. 2021 yılı bütçesine, ben faize karşıyım diyenler tarafından 179,5 milyar faiz gideri konmuştur. Ekonomi; üretime, sanayileşmeye, tarım ve hayvancılığa dayanırsa insan ve topluma saadet getirir. Bugün ekonomi deyince akla faiz, haksız vergi, tüketim ve israf gelmektedir. İktidar, faizci kapitalist düzende ısrar ediyor. Bu yanlış bir tercihtir. Ne yapalım başka çare mi var diyenler olabilir. Onlara denilecek şey; siz “adil düzen” diye bir şey duymadınız mı? Dış politika; uluslararası ilişkiler, belli bir tarih şuuru ile yürütülmüyor. ABD ve İsrail stratejik ortaklığı bizim mayamıza uymuyor. Bizim inancımızda zalimlere meyletmek, onları sırdaş edinmek yoktur. Mülkün sahibi Allah’tır. Allah, kullarından iktidar verdiklerinden adalet, ehliyet, liyakat, bütün insanlara saadet getirecek hakkı, haklıyı üstün tutan ve toplumun refahını önceleyen bir düzen istiyor.

SÜNNET

Tarihte toplumların tercih ettiği yolun hareket ve etkinliğini ifade eden sünnet; âdet, gidiş, yol ya da takip edilmesi âdet olan iyi veya kötü yol anlamındadır. Kur’an’da sünnet; 1-Önceki ümmetlerin izlediği yol, 2-Önceki ümmetlere uygulanan hüküm, 3-Şeriat, 4-Öncekilerin yolları anlamında kullanılmıştır. Kur’an’da “Sünnetullah” ifadesi de kullanılır. Sünnetullah; Allah’ın kâinatı, canlıları ve toplumu yaratırken veya yönetirken izlediği yolu, metodu, kanun ve prensipleri ifade eder. Bu prensipler değişmeden devam eder. Fetih 23: “Allah'ın öteden beri süregelen sünneti budur. Allah'ın sünnetinde bir değişiklik bulamazsın.” İslam’dan sapan, azgınlaşan, fesada koşan toplumları Allah’ın helak etmesi, O’nun sünnetidir.

Sünnet bir kişiye nispet edildiğinde, onun sürekli olarak yaptığı iyi veya kötü davranışlarını ifade eder. Peygamberimiz, “Kim güzel bir çığır açarsa, kendisinden sonra onunla amel edilirse, o kimseye bu çığırla amel edenlerin mükâfatı kadar sevap yazılır. Amel edenlerin sevaplarından da bir şey eksilmez. Her kim de kötü bir çığır açar, kendinden sonra onunla amel olunursa, o kimsenin aley¬hine bu çığırla amel edenlerin günahı kadar günah yazılır. Amel edenlerin günahlarından da bir şey eksilmez” buyurmuştur (Müslim). Bireysel ve toplumsal yapıların hayatları ve yaşama tarzları, medeniyetlerin doğuşu, yükselişi ve yıkılışı gibi vakıalar da “sünnet” kavramı ile ifade edilir. Tarih içerisinde insan, Allah tarafından başıboş bırakılmamış ve her davranışı olumlu veya olumsuz bir karşılık bulmuştur.

ESASLAR

İnsan, sosyal bir varlıktır. Toplumlar canlı bir yapıya, hak veya batıl düzenlere sahiptir. Bu düzenlerde değişme olmaz. Toplumların da belirlenmiş ecelleri vardır ve hak ile batıl arasında gidip gelirler. Toplumların geleceği, davranışlarına ve tercih ettiği düzene bağlıdır. Bütün toplumlar, peygamberler aracılığıyla uyarılmıştır. Helak edilen bütün toplumlar, gönderilen peygamberi yalanlanmıştır. Toplumun liderleri, toplumdan sorumludur. Toplumların manevi yönleri, maddi yönlerinden önceliklidir. İnkârcı, müşrik ve münafık toplumlar varlıklarını sürdüremezler ve toplumlar hemen helak edilmezler. Allah bu toplumları, belki inanırlar diye sıkıntılar ve bolluklarla imtihan eder. İnkârcı, müşrik ve münafık toplumlar bu yanlış yoldan dönüp mümin olurlarsa Allah onları affeder. Azap geldikten sonra, inkârcı, müşrik ve münafık olanların inanması fayda vermez. Ataları körü körüne taklit etmek, toplumları felakete götürür. Avrupa medeniyetinden ve faizci kapitalist düzenden ve materyalist eğitimden hayır gelmez.

YERYÜZÜNDE

İnsanlar, yeryüzünde saadet içinde yaşamak istiyorlarsa bunun tek yolu itikat ve düzen olarak İslam’a teslim olmak ve yaşamaktır. İslam’a itikat ve düzen olarak inanan insana mümin, yaşayan insana da Müslüman denir. İslam, Allah’ın rızasıdır. Allah’ın, küfre, şirke, münafıklığa rızası yoktur. Yeryüzünde hâkimiyet kurmak, müminlerin görevidir ve buna cihat ile ulaşılır.

Allah, müminlerle beraberdir ve onlara yardım eder. Allah, itikat ve düzen olarak İslam’ın hayata ikamesi için çalışana yardım eder. Müminlerin hayatı, hak-batıl mücadelesinden ibaret bir imtihandır. Peygamberimiz, “Mekke’nin fethinden sonra artık hicret yoktur, fakat cihat ve niyet vardır. Allah yolunda cihada çağırıldığınız zaman hemen katılın” buyurmaktadır. Mazlumlar aya kalkmadan zalimler diz çökmez. Çünkü Allah, zalim inkârcılara, müşriklere ve münafıklara karşı müminlerin yanındadır. Zulüm, baskı, haksızlık ve günahlar yeryüzünde dengeyi bozar. Lüks, israf, fuhuş ve bozgunculuk edenler iflah olmaz. Bugün kurtuluşun adı Milli Görüş’tür. Saadet Partisi topluma bu yolu telkin ediyor. İnanan kurtulur. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?