“Furkan”sız fark edemeyiz -1-

Son ilahi kitap Kur’an-ı Kerim’in isimlerinden birisi de Furkan’dır. Bu, aynı zamanda 114 sureden birisinin adıdır. Ve Allah Teala, “Takva sahiplerine Furkan (hakkı batılı birbirinden ayırma kabiliyeti, iyiyi ve kötüyü ayırt eden nur) ihsan eder, affeder” (Enfal/29).

Dünyada olup bitenleri, insanları doğru okuyabilmemiz/değerlendirebilmemiz için akıl denen büyük nimet/değer yeterli değildir. Yeterli olsaydı vahye/Kitap ve elçilere ihtiyaç ve gerek olmazdı. Akıl nasıl ki anlamsız ve amaçsız değil... Bunun gibi “vahiy” de amaçsız ve anlamsız değil... Selim akıl ile vahiy arasında çelişki olmaz. “Akıl vahyin elçisidir.” (A. Rufai Hz.) İlimle vahiy arasında da çelişki olmaz.

Son kitap ve Elçisi’ne (S.A.V.) gözlerimizi kapatırsak, karanlığa batarak aradığımızı da bulamayız. Seçemeyiz, fark edemeyiz. Hep yanlış yaparız. Hakkı-batılı, adaleti-zulmü, yararlıyı-zararlıyı, hayrı-şerri, doğruyu-yanlışı, iyiyi-kötüyü birbirine karıştırmadan aklımızla ve Furkan’ımızla seçebiliriz.

Allah Teala her şeyi hikmetle, çift, zıddıyla, ölçülü, düzenli ve farklı yaratmıştır. Benzerlik olsa da aynılık yoktur. Hiçbir şey amaçsız ve anlamsız değildir. Bu gerçekleri biz hem kelam/tenzili ayetlerde (Kur’an), hem de kevnî/tabiat ayetlerinde görebiliyoruz, okuyabiliyoruz. Zıtlar arasındaki farkları da, benzerlikler arasındaki farkları da, insanlar, olaylar, yollar arasındaki farkları da olaylar arasındaki ilgiyi de fark edebiliyor, anlayabiliyor, seçebiliyoruz.

Özetle akılsız ve vahiysiz hiçbir şeyi fark edemeyiz, seçemeyiz, göremeyiz, anlayamayız. “Olmazsa olmaz” akıl ve vahiydir.

Birçok konuda ihtilaf eder, çekişip dururuz. Hepimizin farklı görüşleri var. Hangisi doğru? Ve ilim sahibi olmadan, doğru fikir/düşünce ve görüş/kanaat sahibi olamayız. Mutlak doğru vahiydir (kitap, sünnet). Vahiy, mutlak mizandır (terazidir de). Görüşlerimizi ona uyarlamak durumundayız. Yoksa şaşırırız, kölelikten kurtulamayız. Merhum N.F.K. ifadesiyle: “Doğrumuz İslam, yanlış ondan başka, ona aykırı her şeydir.” Dünyadaki olayları doğru okuyabilmemiz için bize doğru bilgi veren, ışık tutan kelam ayetlerinden/NUR’dan, Furkan’dan bazılarını paylaşıyoruz. Dünyamızı, olayları, insanları her şeyi anlamak için birlikte “oku”yalım.

Görmek hem aklın hem de vahyin ışığıyla mümkün. Anlamak da öyle... Gözlerimiz aklımıza, Güneş de vahye örnektir. Her ikisine de muhtacız. Bizi şaşı yapan da, Işığımızı karartan da günahlarımız... Zulmün, cehaletin karanlığı bizi sarıyor, boğuyor... O zaman her şeyi ters okuyoruz... Vahiy (Kur’an ve sünnet) bizim için NUR’dur, RUH’tur, FURKAN’dır. Kelâm ayetleriyle kevni/tabiat ayetleri çelişmez. Teşri kanunlarla tabiat kanunları da çelişmez, uyumludur. Biz kâinat/tabiat kitabını da “insan” kitabını da Kur’an-ı Kerim’le “oku”malıyız... Esasen Kur’an da, kâinat da insan için değil mi?

Hayat kitabımızda: “Her şeyin beyanı/açıklaması vardır” (Nahl/89). “Her şeyin misali vardır” (Kehf/ 54). “Eksiklik yoktur” (En’am/38). “Din ekmeldir (eksiği, fazlası yoktur)” (Maide/3). “Korunmuştur.” “Batıl ona sızamaz.” “Kitapta çelişki/eğrilik yoktur” (Kehf/1).

Nasslarla çelişen yasalar, ilkeler, fikirler, düşünceler, görüşler/kanaatler ve sözler batıldır.

Şeytanı, Siyonizm’i bilmeden, tanımadan dünyadaki zulümleri, bozgunculukları, olayları doğru olarak değerlendiremeyiz. İşte bozgunculuğun temsilcileri olarak “cin” ve “insan şeytanları”yla ilgili ayetlerden iktibaslar:

Kur’an-ı Kerim Fihristi/Nevzat Yüksel:

“İblis/Şeytan:

* İnsan ve cinden olabilir (En’am/112-113, Nas/6).

* Kibirlidir (Bakara/34). Cennetten kovuldu (Araf/11-18). Lanetlendi (Hicr/35).

* Mehil verildi (Araf/14-15). Tanrılığını ilan etti (Enbiya/29). İblis rahmetinden kovuldu (Nisa/118-119). Şeytan insana düşmandır (Bakara/168, 208-209).

* Kötülüğü, hayasızlığı ve Allah’a isyanı emreder (Bakara/169, Nisa/14, 118-119, Araf/200, Nur/21, En’am/128, Sâd/82-83).

* Şeytan insan kalbine vesvese verir (Nas/5). Şeytan insanı kuruntulara düşürür (Nisa/119-120, İsra/ 63-64, Araf/20-21). Şeytan fakirlikle korkutur (Bakara/268).

* İnsan ve cin şeytanları düşmandır (En’am/112).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?