Yöneten ve yönetilen

Bismillahirrahmanirrahim;

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Cenab-ı Allah, insanı bir denge üzerine yaratmıştır. Dünya ve ahiret saadetini arayan insan, yaratıldığı bu dengeye uygun hareket etmelidir. Allah, insanı bunun için yeryüzünde iskân etmiştir. Araf 10: “Doğrusu sizi yeryüzüne yerleştirdik ve size orada çeşitli geçim imkânları verdik. Çok az şükrediyorsunuz.” Bu yerleştirmenin sebebini bize Rabbimiz haber veriyor. Enam 165: “Sizi yeryüzünün halifeleri yapan ve verdikleriyle sizi imtihan etmek için bazılarınızı bazılarınızdan derecelerle üstün kılan O’dur. Şüphesiz Rabbin cezalandırmayı hızlı yapandır ve O bağışlayıcı, rahmet edicidir.” İnsanın dengesi ve yeryüzünde imtihan edildiği hakikat İslam’dır. İnsan bu hakikati idrak etmelidir. Allah insanlara, bunun için peygamberler göndermiştir. Nahl 36: “Ant olsun her ümmet için de, ‘Allah’a kulluk edin ve tağuttan kaçının’ diye bir peygamber gönderdik. Onlardan kimini Allah hidayete erdirdi kimine de sapıklık hak oldu. Şöyle yeryüzünde bir dolaşın da yalanlayanların sonlarının nasıl olduğuna bakın.” Yani insanın geçici olarak hayat sürdüğü yeryüzünde yapacağı görev; Allah’a kullukta bulunmak ve tağuttan kaçınmaktır. Allah yeryüzünü şuurlu Müslüman kullarına emanet etmiştir. İnsan, bu emanetin hakkını, yeryüzünü adaletle yönetmesi ve hakkı üstün tutan bir medeniyet kurması ile verebilir. Bunu yapmak ise, ancak iktidar ve yönetim gücüyle olur. İktidar ve yönetim; yöneten, yönetilen ve hâkim olunan toprak ile sağlanır.

YÖNETEN

Emir sahibi olmadan iktidar ve yönetim olmaz. Bu emir sahibine bizim lisanımızda imam-ı kebir, halife, emirü’l müminin, sultan, başkan ve lider denir. Âlimlerimiz emir sahibini; ‘din ve dünya işlerini düzene koyan, adil bir şekilde yöneten devletin umumi başkanıdır’ diye tarif eder. İnsanların yönetilmesi, İslam’ın önemli gördüğü işler arasındadır. Bu olmadan dinin ayakta kalması zordur. İnsanların yararına olan işlerin gerçekleşmesi ancak bir araya gelmeleri ile mümkündür. Bunun için de onları yönetecek bir lidere, devlet başkanına ihtiyaç vardır. İlim ve fikir erbabı; Müslümanları ve zimmet ehlini yönetecek olan devlet başkanının taşıyacağı vasıflar olarak; Müslüman, hür, akıllı, ergin, erkek ve ehliyetli olması özelliklerini saymışlardır. Liyakatte maddi ve manevi yeterlilik birden aranmıştır. Maddi hususta reşit, sağlıklı olması gerekli görülürken, manevi olarak bu yükü taşıyabilecek ilim ve kabiliyete sahip olması esas alınmıştır. Lider ve devlet başkanı cesaret ve üstün bir feraset sahibi olmalıdır. İnsanların ona rıza göstermesi hatta bu hususta ittifak etmeleri gerekir ki ona saygılı davransınlar. Böylece o peygambere niyabet makamına zarar gelmemiş olsun.

GÖREVİ

Millet ve devlet işinden birinci derecede sorumludur. Hakkı üstün tutar ve hukuku çiğnemez. Halka zulmetmez, kin ve nefret beslemez. Hukuk karşısında vatandaştan farklı ve imtiyazlı değildir. Yargılanır ve denetlenir. İşlerini istişare ile yürütür. Allah’a karşı yerine getirmesi gereken inanç ve kulluk vazifelerinde titiz davranır. İtikat ve düzen olarak İslam’ı korumakla yükümlüdür. Toplumda emniyet ve asayişi sağlar. Cihat eder. Devlet gelirlerini meşru olarak toplar adil ve düzenli bir şekilde harcar. Maaşları adilane dağıtır. Kamu hizmetlerinin düzgün yapılmasını sağlar. Toplumun refahı için üretimi ve yararlı yatırımları teşvik eder, üreteni ve yatırım yapanı korur. Ezan, Cuma ve bayram namazları ile oruç ve hac ibadetlerini organize eder. Kamu düzenini sağlar. Etrafına etten duvar örerek ulaşılmaz olmaz. Milletin mal ve itibarını korur. Milletin malı emanettir, onda henüz tüyü bitmedik yetimlerin hakkı vardır. Bunlara ihanet eden asla iflah olmaz. Devletin itibarı, Müslümanların izzet ve şerefini temsil eder. O sebeple manevi değerleri ihya eder ve korur. Adaletten ve adil düzenden ayrılmaz.

YÖNETİLEN

Bir toplumda yöneten kadar, yönetilen de önemlidir. Bizin lisanımızda yönetilene tebaa, halk ve vatandaş denilir. Adil devletin halkı, Müslüman veya zimmî olsun devlet otoritesine uyar. Devlet demek hiyerarşi demektir ki bununla devlet ile halk karşılıklı hak ve vazifelerini ifa ederler. Bu da ülkede barış, huzur ve kardeşlik meydana getirir. Halkın temelde iki görevi vardır. Birincisi; emir sahibine meşru işlerde zorluk çıkarmayıp yardımcı olmak ve desteklemektir. Diğeri ise maruf olan işlerde itaat etmek, kötü olan işlerde ise uyarmak ve tavır koymaktır. Toplumun herhangi bir ferdi; Âdem ile Havva’nın çocukları olarak birbirlerine karşı herhangi bir imtiyaz hakkına sahip değillerdir. Cinsiyet, ırk, kan ve renk gibi farklılıklar üstünlük sebebi değildir. Allah katındaki üstünlük takva iledir. Bütün vatandaşlar, kanun önünde ve yargılamada eşittirler. Her vatandaş fırsat eşitliğine sahiptir. Hürriyet ise; insanın kabiliyetlerinin gelişmesi ve topluma faydalı olmak için ortaya konulacak yararlı eylemleri olarak başka bir haktır. Şahsi hürriyet, inanç ve ibadet hürriyeti, iş hürriyeti, mülk edinme hürriyeti, sosyal yardımdan istifade hakkı, yaşama hakkı, çalışma, ticaret yapma hakkı, eğitim-öğretim hakkı, mesken ve özel hayatın gizliliği ve dokunulmazlığı hakkı, bunlar aynı zamanda temel insan haklarıdır.

TOPLUMUNU AYAKTA TUTAN İLKELER

İslam’ın etkin olduğu ve yaşandığı toplum saadet toplumudur. Bunun sebebi İslam ile insan arasında dengeli ve adil bir ilişkinin ve düzenin kurulmuş olmasıdır. Helaller ve haramlar önemli ilkelerdir. Toplum, bu ilkelerinden saptığında fesada uğrar. Günümüzde bu ilkelere bağlılığın adı Milli Görüş’tür. Güçlü bir ülke, adil bir yönetim, refah seviyesi yüksek bir toplum, ancak Milli Görüş ile inşa edilebilir. Buna ulaşmanın tek çaresi ise Saadet Partisi iktidarıdır. İnanan kazanır, inanmayan kaybeder. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Doktirinel Teorisel - Abi milli gorüşle ilgili bir yazı yazsana, kimler milli gorüşçü olur mesela, milli gorüşçü ahlakı nedir; aydınlanmak istiyoruz. Tşkri derim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 11:34


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?