Yönetim ve adalet

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Erbakan Hocamızın ifadesiyle; biz inananlar, İslam milletinin evlatlarıyız. İnancımız; yönetimde adaletin hâkim kılınmasını, en ücra yere kadar ulaştırılmasını emreder. Hz. Ömer: “Hz. Muhammed’i (s.a.s.) hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir kurt bir koyunu kapsa korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer’den sorulur” sözünü bu anlamda söylemiştir. Yönetim; amaç değil araçtır. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü bunun delilidir. İnsanı yaşatmak ancak İslam ile mümkündür. Materyalizm ve faizci kapitalizm ile insan yaşatılamaz. İslam’ı temel kabul eden bir yönetim; ilme, barışa önem veren üstün ve cihanşümul bir sistemdir. İslam; insanın temel hak ve hürriyetlerini korur, her ne sebeple olursa olsun zulme asla rıza göstermez. Devlet, yönetilenler arasında; huzur, barış ve kardeşliği, insan hakları ve hürriyetleri, adaleti, refahı, izzet, şeref ve onuru gözetirse adil olur.

ESASLAR

İnsanı yaşatmayı gaye edinmiş bir yönetim, şu esaslara bağlı kalır: 1-Tevhit, 2-Emanet, 3-Adalet, 4-Liyakat, 5-Şura, 6-Meşruiyet. Bu esaslara riayet eden bir yönetim ile devlet “kerim devlet yani gardiyan değil garson devlet” olur. Tevhit; Allah’tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed onun resulüdür inanışıdır. Bu esas, hakkı üstün tutan bir yönetimin muharrik gücüdür. Peygamberimizin, kurduğu devlet ile farklı şartlar ve farklı usullerle verdiği mücadele, tevhit esası gereği hak ve adaleti hâkim kılma seferberliğinden başka bir şey değildir. Emanet; her halükârda titizlikle korunması gereken maddi veya manevi değerlerdir. Emanetler, ehline verilir ve o da onları canı pahasına korur. Devletin hizmet makamları da emanettir, dolayısıyla asla ihanet edilemez. Nisa 58: “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.”  İnancımıza göre yönetim sadece yönetenlere emanet edilmemiş, yönetenlerin denetlenmesi sorumluluğu da kamuya emanet edilmiştir. Adalet; mülkün temelidir. Allah mülkünde yönetim emanetini teslim ettiği kimselerden adalet ister. Toplumda sosyal ve iktisadi hayatın, maddi ve manevi kalkınmanın temini, adalet ile gerçekleşir. Yönetimde adaleti korumanın iki teminatı vardır. Bunlar; Kur’an’ın telkin ettiği güzel ahlak ve denetimdir. Yönetim işi bir liyakat işidir. Bu ise, bilgi ister, tecrübe, hidayet, feraset, dirayet, şuur ve vizyon ister. Toplumu yönetmek bir emanet olarak görülmüş ve bunun liyakat sahiplerine verilmesi istenmiştir. İstişare; yönetimde yanılmaları önler. Devleti yönetenler, idari kararları şura ile alırlar. Müslüman yöneticiler, bu esasa titizlikle riayet ederler. Yönetenlerin ferdi kararları istibdat olur. Meşru yönetim; bireylerin hak ve özgürlüklerini koruyarak hak ve adalet ilkeleri çerçevesinde hizmet edendir. Yöneticinin meşruiyetini sağlayan esaslar ise; huzur, barış ve kardeşliği, insan hakları ve hürriyetleri, adalet, refahı, izzet, şeref ve onuru korumaktır.

ÖZELLİKLER

Milletleri birbirinden ayıran bir takım farlılıklar vardır. Bu farklılıklardan biri de milletlerin yönetim tarzlarıdır. Batı zulüm ile yönetir. Müslümanlar ise adalet ile yönetir. Müslümanların benimsediği adil yönetimin temel özellikleri ise şunlardır: 1-Hürriyet: Köleliğin zıddıdır.

Yani insanın yaratılmışlara köle olmaması, herhangi bir maddi gücün onun üzerinde etkisinin bulunmamasıdır. Hürriyet, insan şeref ve haysiyetinin ayrılmaz bir unsurudur. 2-İlim: Adil bir yönetim, ilim ve ifanla gerçekleşir ve en önemli etken unsurdur. Cehalet ile yönetim olmaz. 3-Özgürlük: Adil yönetimde esas olan zorlama değil, ikna etmektir. İnsana verilen cüzi irade, hayır ve şerden birini tercih etme kabiliyetidir. İnsanların saadeti hayırdadır. Şerde insan için bir hayır yoktur. Adil bir yönetim, özgürlüğün teminatı adil düzeni yürütür, özgürlükleri kısıtlayan faizci kapitalizmi reddeder. 4- Merhamet, sevgi ve şefkat: Adil bir yönetimin temel özelliklerinden birisi de; merhamet, sevgi ve şefkat yönetimi olmasıdır. Eşref-i mahlûkat olarak yaratılmış olan insanı, bütün kötülüklerden korumanın derdini taşımak adil yönetimin şiarıdır. 5-Hizmet: Adil bir yönetim, insanların refahını sağlayacak işler yaparken din, dil ve ırk ayrımı gözetmez. Halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak kabul eder. İnsanlara kötülükleri teşvik edip yürütmekle hizmet olmaz. Faiz, içki, kumar, zina gibi kötülükler adil bir yönetimin hizmet olarak sunacağı şeyler değildir. 6-Doğru hak anlayışı: Adil bir yönetim doğru hak anlayışını benimser. Bunun için insanlara doğuştan verilen haklar ile emekten, adaletten ve ikili anlaşmalardan doğan hakları korur. 7-Millilik ve yerlilik: Adil bir yönetim, milliliğe ve yerelliğe büyük önem verir. İslam; bizim milli görüşümüzdür. Bizim bütün işlerimiz buna göredir. Bu esasa uygun örf ve adetlere itibar edilir. 8-Evrensellik: Adil bir yönetim, bütün insanlığın saadetini ister. İnancımız, yeni bir saadet dünyasının kurulmasını sırtımıza bir sorumluluk olarak yükler. Hangi inanca sahip olursa olsun mazlumlar korunur. 9-Sulh: Adil bir yönetim çatışma ve kutuplaşmayı değil, barış ve kardeşliği esas alır. Batılılar, bütün savaşları zulüm ve sömürü için yapmışken Müslümanlar, barış ve adalet için savaşmışlardır.

ZİHNİYET

Adil bir yönetimin en belirgin vasfı tabi olduğu zihniyettir. Ecdadımız, tarih boyunca hep Milli Görüş zihniyetine tabi olmuştur. Türkiye’yi bugün idare edenler, Batı zihniyetini Milli Görüş’e tercih ettiklerinden, adil düzeni değil faizci kapitalizmi yürütüyorlar. Bu tercihlerinden dolayı adalet değil zulüm hüküm sürüyor. Türkiye, Batı zihniyetini bırakıp Milli Görüş’e dönmeden, Saadet Partisi’ni iktidara getirmeden adalete ve adil bir yönetime kavuşamaz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?