Reklamı Kapat

Oluşturulmuş karizma

Günümüzde hemen her alanda “Oluşturulmuş karizma” örneklerini görmek mümkün. Özellikle siyasette kendini gösteren, algı yönetimiyle oluşturulan karizma artık günümüzün vazgeçilmezi haline gelmiştir.
Eğer elinizde algı yönetimini yapabileceğiniz aygıtlarınız varsa, sıradan bir insanı da karizmatik hale getirebilirsiniz. Bunun hızı, algı yönetimini yapabilecek aygıtlarınızın etkinliğiyle doğru orantılıdır. Mesela, ülkedeki yazılı ve görsel medyaya hakimseniz, bu yetmez sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanabiliyorsanız, yeterli maddi gücünüz, yerli ve yabancı destekçileriniz varsa karizmatik bir lider oluşturmakta zorlanmazsınız.

Karizma oluştururken tüm bunlara ilaveten bilinmezliğe, gize ihtiyacınız vardır. Halkla az temas etmelisiniz. İnsanlar size kolay ulaşamamalı ki, sizin yüce ve ulaşılmaz olduğunuza inansınlar. Gösterişli törenler, ezberlenmiş cümlelerin yanı sıra denginiz olan kişilerle aynı ortamda bulunmamanız karizmanızın oturmasına yardımcı olacaktır.

Kitleleri ikna etmenin bireyleri ikna etmekten kolay olduğu artık sır değil. Tek tek bireylere tesadüf etmektense gösterişli toplantılarda kitlelere hitap etmek, kitle psikolojisini tetikleyecek ve bol alkış almanıza yardımcı olacaktır.

Kitleler, güçlü liderler ister. Daha da önemlisi, liderlerin güçlü olduğuna inanmaya meyyaldirler. Kendilerini sürükleyecek liderlerin güçlü olmasını istemesi küçük bir çocuğun babasını güçlü görme isteği gibidir. O halde lider, zayıf yönlerini gizlemeli, hep güçlü taraflarını ön plana çıkartmalıdır. Halkın arasında dolaşan, kendi alışverişini yapan, resmi kıyafetlerle dolaşmayan bir liderin karizmasını koruması zordur. Zaafları, eksikleri, zayıflıkları ortaya çıkar.

Gerçek karizma ise halkın arasında, halkın maruz kaldığı tüm zorluklarla mücadele ederken ideallerinden, mücadelesinden, motivasyonundan taviz vermez. Hayatın tüm zorluklarıyla mücadele ederken basit menfaatlere tenezzül etmez, zorluklar karşısında pes etmez, her hal ve hareketiyle örnek kişi olmaya devam eder. Hayat şartları, halkın içinde olmak gerçek karizmatik kişinin ancak karizmasını artırır.
Peygamberler, bütün özellikleriyle en karizmatik liderlerdir. Zira vahye muhatap olma vasfını haiz peygamberlerin karizmatik olmamaları eşyanın tabiatına aykırıdır. Peygamberler bizzat yaratıcının kontrolünde olduklarından insani özellikleri de en mükemmeldir. Peygamberlerin haricindeki karizmaları değerlendirecek olursak İslâm tarihi gerçek karizma örnekleriyle doludur. Bu cümleden olmak üzere Hz. Ömer (r.a) gerçek karizmaya en güzel örneklerden birisidir. Halkın içinde, İslâm halifesi olduğu kıyafetinden, gösterişli törenlerden değil, adaletinden anlaşılan bir lider.

Kudüs’ü fethettiği zaman orada bulunan komutanların giysilerini gösterişli bularak elinin içiyle göğüslerine vurarak uyaran bir lider. Halifeye bir şey arz etmek isteyen yabancıların kendisini halkın arasında bulduğu, makam, şöhret, kibir ve gösteriş sahibi olmayan, daima halkın arasında, onlarla birlikte paylaşan bir lider.
Gerçek karizma, halkın arasında onlar gibi yaşarken, bireysel becerileriyle, doğuştan gelen lider özellikleriyle, adaletiyle, paylaşmayı seven tavrıyla; kibirden ve gösterişten uzak hal ve hareketleriyle ön plana çıkar. Oluşturulmuş karizmalar ise doğuştan lider özellikli olmadığından, bireysel becerilerden yoksun olduğundan, kompleksleri kibre dönüştüğünden her türlü zaafa açıktırlar ve bu zaafları ulaşılabilir oldukları zaman kolayca açığa çıktığından halkın arasında yaşayarak karizmatik olamazlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?