Tevhit teklif ve tercihtir -1-

Cennetten bu dünya gezegenine indirilerek burada zorunlu, geçici bir konaklama/yolculuk sonunda Rabbimize döndürülüyoruz. “Halife” (Bakara/30) “ahseni takvim” (Tin/4) hasletleriyle “kulluk” emanetini üstlenmişiz (Ahzab/72). Ruhlar âlemindeyken Rabbimizle “kulluk sözleşmesi” yapmışız (Araf/172). Dünyada O’nun (C.C.) rızasına, emir ve yasaklarına uygun bir hayat yaşayacağımıza/sadece ve ancak O’nun hükümranlığına (iradesine, hükümlerine) boyun eğip, teslim olacağımıza; yaratıklara kulluk yapmayacağımıza; bize emir, tavsiye ve teklif ettiği “tariki müstakim”i tercihle o yolda yürüyeceğimize, aykırı yollara da sapmayacağımıza söz vermişiz. Ve bu sözümüzle sınavdayız/deneniyoruz (Mülk/2, İnsan/2). Tağutlara, şeytana, heva ve heveslere “lâ/hayır” diyecek, mabut/rab olarak ancak Allah-u Teala’yı tanıyacağız. O’nun dini/yolu/İslam/tevhit/tariki müstakim üzere yaşayacağız. Bu (istikamet) kolay değildi. Zorluklarla, engellerle, tuzaklarla çevriliydi. Bu nedenle, “Hud Suresi beni kocattı” (S.A.V.) buyurmuş, Efendimiz.

Tevhit/istikamet/İslam üzerinde bulunmak en büyük nimettir. Namazda günde beş vakitte kırk kez Fatiha ile yaptırıldığımız, “Bizi dosdoğru yoluna hidayet et... Öteki sapık yollardan da koru” dualarındayız.

Bu yol, Rabbimizin yoludur (Hud/56, En’am/126, 153, Yasin/61).

Bu yol, Resulünün (S.A.V.) üzerinde bulunduğu/yürüdüğü yoldur (Yasin/4).

Bu yol, Allah-u Teala’nın Resulüne ve müminlere emrettiği yoldur (Şura/15, Hud/112, Yasin/61).

Bu yol, Resulullahın (S.A.V.) müşrikleri, ehl-i kitaba çağırdığı yoldur (Şura/13, 15, Müminun/73, Ali İmran/73,64).

Bu yol “kendilerine nimet verilenlerin yoludur” (Fatiha, Nisa/69).

Bu yol “ihtilaf, tefrika mukadder iken, rahmete nail olanların yoludur” (Hud/118-119).

“Gerçekten bu Kur’an, doğru yolu gösterir...” (İsra/9).

“(İblis): ...İnsanları saptırmak için Senin yolunda onlara(pusu kurup)oturacağım” (Araf/16).

* Ahzab Suresi’nin 73 ayet oluşu, Müminun Suresinin 73. ayeti ve ümmetim 73 fırkaya ayrılacak hadis-i şerifi, çok anlamlı gelmiyor mu? Rabbimiz “tariki müstakim”in dışındaki; Rum/32; Nahl/9; Hud/118-119; Şura/13; Al-i İmran/103, 105 dünyadaki tüm yollara sapmayı, ayrılmayı, tefrikayı, bidati (itikatta) yasaklıyor (Fatiha/son; En’am/153,159; Nisa/115). İstikamette olanları da müjdeliyor (Fussilet/30; Ahkaf/13).

* Allah-u Teala kendisinden başkalarını (peygamber, melek, liderler vb.) rab edinmemizi yasaklıyor (Tevbe/31; Nas/1) “Lâ rabbe illallah”.

* Rabbimiz şeytana tapmayı yasaklıyor (Yasin/60-61, Nisa/117-119, Araf/27, Zuhruf/36-37).

* Rabbimiz tağutları reddetmemizi, onları veli/mabut/rab edinmememizi emrediyor (Bakara/256, Maide/60, Zümer/17, Nahl/36, Nisa/60). Yahudi ve Hıristiyanları, kâfirleri veli edinmemizi yasaklıyor.

La veliyyye, la rabbe, la mabude... İllallah.

* Rabbimiz heva ve hevesimizi ilah edinmemizi yasaklıyor (Kehf/28, Sâd/26, Casiye/23, Şura/15).

*Rabbimiz kendisine kullukta şirk koşulmasını affedilmez bir günah olarak yasaklıyor (Nisa/48,116 En’am/151, İsra/23, 39, Zariyat/51, Lokman/13, Zümer/65, Müminun/117, Kehf/110).

Allah-u Teala kendi dini/İslam/tevhit/tariki müstakim dışındaki (muharref) veya beşeri hiçbir dini/düzeni/yolu geçerli saymayacak/kabul etmeyecektir. “Hak”, “doğru”, “halis” din, Allah’ın dini İslam’dır. Ötekiler ise tümüyle batıldır, sapıklıktır, bidattir (Maide/3, Al-i İmran/19, 85, 83).

Rabbimiz şirki, tefrikayı, dalaleti, bidatleri (itikatta) yasaklıyor; tevhitte vahdeti, istikameti emrediyor. Hüküm, emir/haram ve helal kılma/yasama yetkisi ancak Allah-u Teala’ya ve Resulüne mahsus bir hak ve yetkidir. La hükme illallah! Hiçbir makamın, kimsenin haramları helal, helalleri de haram yapmak yetkisi yoktur. Bunun gibi, hiçbir kimsenin dinde ekleme, eksiltme veya tahrif/reform (bidat) hak ve yetkisi yoktur (Maide/3). İçtihat yolu ise açıktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Muhammed Güney - Allah Sizlerden Razı Olsun, Hayırlı Uzun Ömürler Versin, Sözlerinizi Tesirli Eylesin.

Bizlerede,Anlayıp, İdrak Edip, Yaşamayı Nasib Etsin İnşâAllah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 04:38


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?