Dua

Bismillahirrahmanirrahim;

âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Dua; Allah’a yalvarmak, O’ndan dilekte bulunmak, O’na yakarmaktır. Mümin 60: “Rabbiniz dedi ki: Bana dua edin, duanızı kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar küçük düşürülmüş olarak cehenneme gireceklerdir.” Peygamberimiz buyuruyor: “Allah katında duadan daha şerefli bir şey yoktur” (Tirmizi). İnsan duasında samimi olmalıdır. Yunus 12: “İnsana bir darlık dokunduğunda yan yatarken veya otururken yahut ayakta bize dua eder. Ancak darlığını giderdiğimiz zaman adeta kendisine dokunmuş olan darlıktan dolayı bize dua etmemiş gibi hareket etmeye başlar. İşte aşırıya gidenlere yaptıkları böyle süslü gösterilmiştir.” Bir insanın duasında samimi olması takvasındandır. Mümin; sadece Allah’a ibadet eder ve sadece O’ndan ister. Duamız şudur: “Ey Rabbimiz; bize dünyada iyilik ve ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru. Ey Rabbimiz; sana sığınırız, senden yardım ve af dileriz. Ve bizi hidayete erdirmeni isteriz. Sana iman eder ve sana tövbe ederiz. Sana tevekkül eder ve bütün hayırlarla seni sena ederiz. Sana şükreder, hiçbir vakit nankörlük etmeyiz. Sana isyan edip inkâr edeni terk ederiz. Ey Rabbimiz; sana ibadet ederiz. Senin için namaz kılarız ve sana secde ederiz. Sana koşar, rahmetini ümit eder, azabından korkarız. Ey Rabbimiz; bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Ayaklarımızı adil düzen yolunda sabit kıl, bizleri ayakları kayanlardan eyleme. İşlediğimiz günahlardan dolayı bizi rahmetinle bağışla. Ey Rabbimiz; bize peygamberlerin vasıtasıyla vaat ettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi perişan etme. Ya İlahi; acizlikten, tembellikten, cimrilikten, bunamaktan ve kabrin azabından sana sığınırız. Faydasız ilimden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayacak duadan sana sığınırız. Ey Rabbimiz; nefsimizi, neslimizi, anne, baba ve ailemizi ve tüm Müslümanları itikat ve düzen olarak İslam’dan; adil düzenden ayırma. Nefsin, şeytan ve adamlarının, kötü çevrenin şerrinden bizleri koru. Kabir azabından, cehennem ateşinden muhafaza eyle. Hüsnü hatime ile huzuruna varmayı nasip eyle. Cennette cemalini görenlerden eyle. İmanımızı ve cihadımızı adil bir düzenin hâkimiyeti için vesile kıl. Hasta kullarına şifalar, dertli kullarına çareler ihsan eyle. Ey Rabbimiz; nasıl bir kul olmamızı istiyorsan bizi öyle bir kul eyle.”

TAVSİYELER

Nankörlerden değil, şükredenlerden olmak istiyorsak, Allah’ın rızası olan İslam’a itikat ve düzen olarak teslim olmamız gerekir. İslam’ı itikat ve düzen olarak yaşamaya karar vermiş herkes, hak ve temel kitabimiz Kur’an’ı lafız, ilim ve fıkıh olarak talim etmesi gerekir. Bunun için peygamberimiz, “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” buyurmuştur. Çünkü Kur’an; hak ile batılı ayıran Furkan’dır. Kur’an; dünya ve ahiret saadetinin yollarını bize açıklayan beyandır. Asırlar var ki, Kur’an’ın ilminden, ahlakından, medeniyetinden, telkin ettiği adil düzenden uzaklaştık. Müslümanlar olarak Kur’an’la yeniden tanışmak ve onun telkin ettiği esaslar ile yeniden dirilmek için O’nu talim etmek zorundayız. Kur’an’ı talim etmek, sünnete sarılmayı gerektirir. Sünnet; Kur’an’ın yaşanmış halidir. Peygamberimizin: “Kim kırk hadisi hıfz eder ve ümmetime naklederse kıyamet günü ben ona şefaatçi ve şahit olurum” müjdesi önemlidir. Akait ve ilmihal konularını bilip öğrenmek her Müslüman için farz-ı ayındır. Çünkü itikat ve düzen olarak İslam, bilinmeden yaşanmaz. Müslüman; Kur’an ahlakıyla ahlaklanmalıdır. Peygamberimizin ahlakı Kur’an idi ve O güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Müslüman; Kur’an’ın telkin ettiği ıslah siyasetini tercih etmeli, bu siyasetin icaplarını yerine getirmelidir. Bu siyasetin kapısını bugün Milli Görüş= Saadet Partisi tutmuştur.

AİLE

Aile; bütün toplumlar için temeldir. İslam’ca hayatın hâkim olduğu her ailenin her ferdi, hak ve vazifelerini iyi bir şekilde öğrenmelidir. Ailede helal lokma esas olmalıdır. Haram yollardan kazanç sağlamak ve ticaret yapmaktan kaçınılmalı ve aile efradına haram lokma yedirilmemelidir. Kadın kocası için, erkek de kadını için bir örtüdür. Aile içinde karı-koca haklarına riayet edilmesi, saadettir. Çocuklar Allah’tan bizlere bir emanettir. Onlar en iyi bir şekilde terbiye edilmeli, ahlâklı, dürüst, güvenilir, sağlam ve muttaki bir Müslüman olarak yetiştirilmelidir. Evlerimiz, “Darul Erkam” olmalıdır.

OLMAK İÇİN

Allah’tan mağfiret iste, Rabbini hamt ile tespih et. Kim bir kötülük yapar yahut nefsine zulmeder de, sonra Allah’tan mağfiret isterse o, Allah’ı çok bağışlayıcı ve esirgeyici bulur. Kim istiğfara devam ederse, Allah o kimse için her darlıktan bir çıkış, her üzüntüden bir sevinç yaratır ve onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır. Zikrin en faziletlisi; Lâ ilahe illallah, duanın en faziletlisi; Elhamdülillah’tır. İnkârın, şirk ve nifakın itibar gördüğü, iman ve ahlâkımıza yönelik her türlü tahribatın yapıldığı zamanımızda, “Lâ ilahe illallah” zikri ile imanımızı yenilemeye ne kadar muhtacız. Peygamberimize salât ve selam getirmek, önemli bir görevdir. Ahzab 56: “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salât etmektedirler. Ey iman edenler; siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.” Peygamberimiz buyuruyor: “Kimin işi zorlaşırsa üzerime salâvatı çok okusun. Çünkü bana okunan salâvat bütün sıkıntıları giderir. Rızkları çoğaltır. İşleri bitirir.” Müslümanlar olarak, ırkçı emperyalizmin ve faizci kapitalizmin zahiri gücü ve kuvveti karşısında zaman zaman tereddütler geçirebilir ve kendi zahiri zayıflığımıza hayıflanarak çalışmalarımızda gevşeklik gösterebiliriz. Güç ve kudret sahibi olan Allah’tır. Bunun için adil düzenin hâkimiyeti, faizci kapitalist düzenin izalesi için durmadan, dinlenmeden ve hiçbir engel karşısında yılgınlık göstermeden çalışmalıyız. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?