Reklamı Kapat

Fasıkın haberi

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Yalan; hak sözün düşmanıdır. Yalanın en kötüsü ise iftiradır. Müslüman, özünde, sözünde ve eyleminde sadık olan kimsedir. Müslüman, konuştuğunda hayır konuşur, hakkı savunur ve sadece haklının yanında yer alır. Yalan ve iftira ile haksız olarak makam ve mevki sahibi olmak istemez. Asrımız; saadet asrının sadık ve itaatkâr Müslümanları ile irtibatlı bu vasıftaki Müslümanlara muhtaçtır. Evet, en küçük bir dünya menfaati, değersiz bir maddi çıkar veya belki de kendisinin cehenneme sürüklenmesine sebep olabilecek basit bir mevki için durmadan yalan uyduran, iftira eden, fitne ve kargaşayı körükleyen kişileri görüp de üzülmemek mümkün değildir. Erbakan Hocamızın; “Davaya hizmet için kapımızın üstünde şu veya bu sıfatın yazması gerekmez” sözü, davasına sadık kimseler için önemli bir ahlaki esastır. Niyet, hakkın hâkim olması için cihat etmek ise, bu sorumluluğu yerine getirmek için hep beraber ve diğerine çelme takmadan, ötekileştirmeden hedefe doğru yürümek gerekir. Müslüman; nefisini terbiye eder, birbiriyle uğraşmak yerine, şeytan ve adamlarının; İslam ile insan arasına ördüğü duvarları yıkmanın mücadelesini verir. İslam'ın istikbalini gölgeleyecek, Müslüman’a yakışmayan söz, tavır ve işlerden uzak durmak inancımızın emridir. Her duyduğumuzu doğruymuş gibi delil edinmek, doğruluğunu araştırmadan onunla amel etmek, İslam’ın temel esaslarına uygun düşmez. Hucurat 6: “Ey iman edenler; eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın. Yoksa bir topluluğa yanlışlıkla bilmeden kötülükte bulunur, incitirsiniz de, sonra yaptığınızdan pişmanlık duyarsınız.” Evet, her zaman ve her devirde fitne ve bozgunculuk ateşini körükleyenler, riyaset hırsı ile mal ve makam sevdası ile nice kötülükler yapan, ümmeti olmadık felaketlere sürükleyen gafiller olagelmiştir. Bu sebeple inananların çok daha uyanık ve dikkatli olmaları şarttır. “Her duyduğunu haber vermek, kişiye günah olarak yeter” hadisi, inananların gözettiği önemli bir nasihattir.

FARE ASLAN DOĞURMAZ

Büyük dava adamları, millet ve devletleri yükselterek, hakkı üstün tutan medeniyetler inşa ettikleri gibi, temellerini hakkın hak ve adalet esasları üzerine bina etmiş millet ve devletler de büyük dava adamları ve kadrolar yetiştirir. Bu kazanımlar, hakkı üstün tutan bir zihniyetle elde edilebilir. Günümüzde Milli Görüş, hakkı üstün tutan zihniyetin kod adıdır. Milli Görüş zihniyetinin dışında kalan zihniyetlerden medet ummak, farenin aslan doğurmasını ummak gibidir. Fare, aslan doğurmaz. Kediye, gem de vursan at olmaz. Faizci kapitalist düzenin aslı bozuktur. Bu düzenin benimsediği materyalist eğitim, ruhsuz ve inkârcı bir eğitimdir. Böyle bir düzen ve eğitimden şahsiyetli ve liyakatli nesiller yetişmez. Şahsiyetli ve liyakatli nesillerin yetişmesi ancak Milli Görüş ile mümkündür. Bu bakımdan Milli Görüş kadrolarının; Adil Düzen’in kurulması ve hakkı ve maneviyatı önceleyen bir eğitim düzeninin inşası için çalışmaları mecburi bir görevdir. Bu büyük görevin yerine getirilmesi; 1-İttifak, 2-İhlâs, 3-İttika, 4-İyi ahlak, 5-İhsan, 6-İstişare, 7-İtaat, 8-İnfak, 9-Sadakat, 10-Nefis terbiyesi esaslarına sıkı sıkıya uymakla mümkündür. İslam’a uymak, nefsimizin arzularına İslam’ı uydurmak değildir. Erbakan Hocamızın dediği gibi, İslam bize uymayacak, biz İslam’a uyacağız. İçinde bulunduğumuz imtihanı başka türlü kazanamayız.

DOST YÜZLÜ DÜŞMAN

Müminler; birbirlerinin dostu ve velisidir. Münafıklar ise, dost yüzlü düşmanlardır. İnananlar olarak kendimizi bütün nifak işlerden korumalıyız. Dostumuzu, düşmanımızı tanımak ayrıca bir Müslümanlık görevidir. Müslüman; dostunun işini zorlaştıracak, düşmanının işini kolaylaştıracak eylemlerden kaçınmak zorundadır. Zalimlere meyletmek kişiyi zalim yapar ve bunun sonu pişmanlıktır. Furkan 27-29: “O gün zalim kişi ellerini ısırarak der ki: Ah keşke Peygamberle birlikte bir yol edinmiş olsaydım. Yazık bana; keşke filancayı dost edinmeseydim. Ant olsun o beni, bana geldikten sonra zikirden (Kur'an'dan) saptırdı. Şeytan da insanı yalnız ve yardımsız bırakır.” Bizim uyacağımız çok mükemmel esaslar vardır. Unutmayalım ki, kişi sevdiği ile beraberdir ve kişi arkadaşının dini üzeredir. Her birimiz, kiminle arkadaşlık yaptığımıza bakmamız gerekir. Mümine emredilen şey, sadıklarla beraber olmaktır. Bu beraberliğin en önemli ahlakı ise ülfet ehli olmak, dostunu Allah için sevmek ve düşmanına da Allah için kızmak ve tavır koymaktır.

MAHŞER

Mahşerin o dehşetli gününde, inkâr üzere ölen münafık ve kâfirlere ne dünyadaki malları ve ne de evlatları fayda vermeyecektir. Ancak mümin olanların Allah yolunda harcadıkları malları ve yetiştirdikleri hayırlı, iman ve cihat ehli evlatları kendilerine fayda verecektir. Bir de kalbi İslam ile selamet bulmuş, her türlü şüphe ve şirkten, yalan, iftira ve arabozuculuk gibi kötü ahlaktan arınmış bir kalp ile huzura varanlar kurtulacak ve ebedi saadete ereceklerdir. Bu bakımdan bizler, Milli Görüş’ün kıymetini bilmemiz gerekir. Bizler, birtakım hatalı davranışlar ile bütün hasenatını boşa çıkartanlar gibi olursak, kendimize yazık etmiş oluruz. Müslüman, hayatın bütün safhalarında, iman ve cihatta, siyasette, ticarette, ilimde sadıklarla beraber olmak, onlarla istişare etmek durumundadır. Peygamberimizin, “İnsanların en kötüsü, başkasının dünyası uğruna ahiretini satandır” sözü, bütün inanlar için önemli bir uyarıdır.

SELAM OLSUN

Hakkı üstün tutanlara, nefsini terbiye edenlere, ahlak ve maneviyata sarılanlara, bütün insanlığın saadeti için cihat edenlere selam olsun. Adil Düzen’i ve yeni bir saadet dünyasını kurmak için saf bağlayarak gecesini gündüzüne katan kadroya, hayırda yarışan Milli Görüşçülere selam olsun. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?