Reklamı Kapat

11 maddede Ermenistan yönetimi - Ermenistan ordusu sözlüğü!

Azerbaycan topraklarını 30 yıldır işgali altında tutan ve son olarak Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine hunharca saldırıp çocuk-yaşlı demeden katleden Ermenistan ordusunu, Ermenistan yönetimini nasıl, hangi kavramlarla tanımlamak lazım! Şu kelimelere dikkat;

1) Vahşet: Vahşî olma durumu, vahşîlik, yabanilik.

2) Vandalizm: Eski kültür ve sanat anıtlarını yakıp yıkma anlayışı, tutum ve davranışı.

3) Katliam: Topluca öldürme, toplu kırım.

4) Savaş suçu: Savaş suçu, askerî veya sivil, kişi veya kişilerin, savaş kanunları ihlâli için uluslararası ceza hukuku çerçevesinde cezalandırılabileceği suçtur.

5) Çakallık: Açıkgözlük, düzencilik, hilecilik, kurnazlık.

6) İhanet: Hâinlik etme, arkadan vurma!

7) Soykırım: Siyasal, ulusal, ırksal ya da dinsel bir nedenle, azınlık durumundaki bir insan topluluğunu soyca yok etmeyi amaçlayan toplu öldürme eylemi.

8) Küstahlık: Küstah olma durumu, küstahça, saygısızca davranış.

9) Şerefsizlik: Şerefini korumamış, şerefini zedeleyecek davranışlarda bulunmuş olan, onursuz, haysiyetsiz. Saygıdeğer bir tarafı bulunmayan, şeref vesilesi olmayan!

10) Terör, terörist, terörizm: Yıldırmak ve korkutmak maksadıyla yasalara karşı gelerek sistemli bir şekilde şiddet hareketlerine ve cinayetlere başvurma hareketi, tedhiş. Siyâsî emellerini kabul ettirmek için teröre başvuran, sistemli şekilde korkutucu ve yıldırıcı hareketlerde bulunan kimse, tedhişçi. Tedhişçilik, terör hareketleri.

11) Namert: Korkak, alçak, mert olmayan.

TÜRKÇENİN CENAZE TÖRENİ!

* Fevziye/Işık Okulları; Cumhuriyetin ilanı ile ilk kez hazırlık sınıflarından itibaren yabancı dil öğreten, henüz resmi okullarda uygulanmadan Arapça ve Farsçayı programdan çıkaran okullar olarak hafızamızda…

* Bu okullarla ilgili yapılan bazı yorumlar şöyle; “Bir nevi azınlık vakfı, ancak kimsenin azınlık propagandası yapmadığı, kimsenin kimseye karışmadığı, insanların rahatça ve özgürce eğitim hayatlarını sürdürdüğü köklü bir vakıf”, “Terakki Lisesi’yle birlikte Sabetaycıların kurduğu iki kaliteli okuldan biri!” 

* Dile getireceğim, anlatacağım isim, Fevziye Mektebi’nin bir başka adı olan Işık Lisesi’nden mezun. Buraya dikkat; Cemil Meriç’in öğrencisi…

* Çocukluğu ve ailesi hakkında hiçbir bir bilgi bulunmuyor! Kimin nesi belli değil! İlk ve orta öğrenimini Galatasaray ve Işık Lisesi’nde yaptığından başka hiçbir bilgi yok!

* Prof. Dr. Berke Vardar’dan söz ediyorum...

* Bu da kim diyeceksiniz? Biraz daha anlatmaya çalışayım; Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra Cemil Meriç’in de tasvibiyle Fransız filolojisine giriyor. Gerçekten dikkat çekicidir; Berke Vardar hemen her gün Cemil Meriç’in yanına gelir, saatlerce okur, Meriç bu enerjik öğrencisiyle yakından ilgilenmeye devam eder. Bir dikkat çekici husus daha; Cemil Meriç bu öğrencisinin dikkatini, sezgisini, enerjisini över!

* Berke Vardar, Cemil Meriç’in sekreterliğini yapmakla kalmaz, gerektiğinde her türlü işine koşturur. Asistanlık mülakatında fakülte hocaları Berke’nin Fransızcasındaki paylarını itiraf ettirmek isterler; “Sen bizden mezunsun değil mi?” “Evet, sizden mezunum ama Fransızcayı Cemil Meriç’ten öğrendim!”

* Fakat zamanla Berke Vardar, uydurukçulara kapılır. Celalettin Divlekçi’nin aktardığına göre, 1977’de Meriç’in, “Nedir bu uydurukça kepazeliği?” sorusuna şu cevabı verir; “Haklısın hoca! Benim yükselmem lazım! Senin gibi, hayatta muvaffak olamamış bir adam olmak istemiyorum!”

* Dediği gibi de olur! Prof. Dr. Berke Vardar, üniversitede basamakları birer birer tırmanır, hatta Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü bile yapar!

* Kendisine Fransız hükümeti tarafından 1985 yılında "Ordre National du Mérite" nişanının "şövalyelik" payesi verildi. “Palmes Academiques” nişanı (1978) ve officier” payelerine layık görüldü (1985).

***

Bütün bunları neden anlattım; Berke Vardar ilginçtir, “Dilbilim Terimleri Sözlüğü”nün hazırlanıp yayımlanmasını gerçekleştirdi. Bir dönem Türkçeye istikamet, yön veren isimlerden biri oldu.

***

* Hikâyenin çarpıcı başka yanları da var; bu ayrıntılar da, çok sayıda kitabının yanı sıra daha ortaokullu yıllarımda okuduğum, ‘Batılılaşma İhaneti’nin yazarı D. Mehmet Doğan’ın, “Türkçenin Cenaze Töreni - 1. Türk Dili Kurultayı” isimli kitabında… Mehmet abi sağ olsun imzalayıp bir kitabını da yolladı. Ayrıca teşekkürler.

‘Türkçenin Cenaze Töreni’ni okudukça şaşıracaksınız…

(Yazar Yayınları, Milli Müdafaa Cad. Müdafaa Apt. No: 10/12 Kızılay/ Ankara Tel: 0312 232 05 71-72 www.yazaryayinlari.com)

BANA GELEN KİTAPLAR

* Afrika Masumiyet: İstanbul Ticaret Odası (İTO), fotoğraf sanatçısı Coşkun Aydın’ın vizöründen Nijer ve Afrika’nın güneş yüzlü insanlarının fotoğraflarından oluşan “Afrika Masumiyet” isimli albüm kitabını kültür hayatına kazandırdı. Türkçe, İngilizce ve Fransızca kaleme alınan kitap, okuyucularını 250’den fazla fotoğraf eşliğinde Afrika'nın keşfine çıkarıyor. Büyük boy, lüks bir baskıyla 240 sayfadan oluşan kitaba, İstanbul Ticaret Odası’nın Eminönü’ndeki Kitap İstanbul isimli kitabevinden ulaşılabiliyor.

* Belge ve Fotoğraflarla Kars'tan Karabağ'a Ermeni Vahşeti: M. Emin Gerger’in 2. baskısı yapılan kitabı. Gerger kitabında sözde soykırım iddialarına karşı tarihte Ermenilerin yaptığı soykırım, vahşet ve katliamları belge ve fotoğraflarla ortaya koyuyor. Kitap 5 ana bölüm ve 331 sayfadan oluşuyor. (Mehmet Emin GERGER, Tarihçi, Araştırmacı, Yazar, Tel: 0532. 522 61 64)

* Evsiz: Özge Günaydın, yazar ve iş kadını. 20 yıllık iletişim sektörü geçmişine sahip. Brothers&Sisters Ajansın Başkanı, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu ve NEYAD (Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi. Ayrıca Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Üyesi. “Evsiz” son kitabı ve benim de zaman zaman bu köşede işlediğim ‘evsizler’in öyküsünü anlatıyor. Başka öyküler de var… Kitabın son bölümünde sizi bir Agatha Christie silüeti karşılıyor! (Özge Günaydın Yayınevi, Sultan Selim Mah. Lalegül Sok. Elmas Plaza No: 7 Kat: 2 Daire: 27 Kâğıthane/ İstanbul. Tel: 0212 280 04 02)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?