Reklamı Kapat

Din, ekmek kapısı değildir

İslami eğitim verirken, İslam’a davet ederken,  irşat görevi yaparken, insanların cebine bakmayın, gönlüne konuşun.

Onlardan maddi yarar sağlamayı aklınızdan geçirmeyin, yoksa o niyet, ağzınızdan çıkan kelimeleri kirletir.
Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerin tebliğinden bahsedildiği zaman: “De ki: Bu yapmış olduğum tebliğ karşılığında sizden ücret istemiyorum” buyrulur.

Bütün peygamberlerin ha­yatı anlatılırken bu ücret istememeden bahsediliyor. De­mek ki yaptığımız İslami faaliyetlerin sonucunda insan­lardan bir çıkar sağlamayı düşünmeyeceğiz.
İnsanların ce­bine değil, gönlüne bakacağız.

İnsanların kafasına ve gönlüne bakıp, “Bu adam, İslâm’a ne güzel hizmet eder ve canını cehennemden kurtarır” diye düşüneceğiz.

Meselâ çok çok zengin bir adam gelse:
“Namaz kılmaya hiçbir engelim yok ama kılmak istemiyorum. Onun yerine sizin vakfa milyonlarca parayı devamlı versem Allah beni afveder mi?” sorusuna, “Afvetmez” de demeyin ama siz teklifi kabul etmeyin.
“Namazını kıl, yardımını da yap deyin.”

Böyle bir olayla karşı karşıya kalsanız, adamı biraz sıkar; ben o parayla ne hizmetler yaparım diye düşünürsü­nüz. Oysa adama namaz kılmayı öğretebilirsen, onunla dost ol­dun demektir.
Ondan sonra ona bir milyarı vermek vız ge­lir. Onun için hayatta insanların cebine elinizi uzat­ma­maya dikkat edeceksiniz.

Peygamberimiz, amcası Ebu Ta­lip’e yük olmamaya çalışmış.
Çobanlık yapmış. Biraz daha büyüyünce ticaret kervanlarıyla Şam’a kadar gelmiş ve ti­caret yapmış.
Mekke’de ticaret yapmış. Kendi geçi­mini kimseye muhtaç olmadan temin etmiş. Hele evle­nince Hz. Hatice’nin sermayesini daha iyi işletmiş ve hem kendi ge­çimine, hem de fakirlerin, yetimlerin geçimlerine katkıya devam etmiş, verici olmuş.

Hatta bir hadisinde, “Biz Pey­gamberler topluluğu bir dinar veya dirhem miras bı­rakmayız” diyor. (Ahmet, Müsned 2/463.).

Pey­gamberimiz, vefat ettiğinde, kızı Fatıma’ya oturmuş olduğu minderi, yatmış olduğu yastığı, hasırı, bir ibriği, bir leğeni bıraktı.

Yani maddi ola­rak başka hiçbir şey bırakmadığı rivayet edilir.
Ama gü­nümüzde ki bir kısım liderler öldüğü vakit yedi ceddi değil sülalesi bir daha fakirlik görmüyor, ada­mın köşeyi dön­mesi için bir yıl makamda kalması yeti­yor, sonra yan gel yat; bir yılda her şeyi hallediyor. “Ben çalmadım” diyen de orkestra şefi gibi başkalarına çaldırı­yor.

Ama Peygambe­rimiz kendisi bir devlet kuruyor ve geride bıraktıkları or­tada.
“Efendim, o zaman mal yoktu, mülk yoktu, fakir­lerdi” dersen, hiç de öyle değil. Son za­manlar ganimetler akmaya başlamıştı ve kendine göre bir zenginliği vardı. Aynı dönemde İran’da da devlet vardı ve hazinesi ağzına kadar doluydu. Mekke’de zengin insanlar vardı, meselâ Ebu Cehil gibi.

Mekke fethedildiğinde bun­ların mallarına ve toprağına el konulabilirdi; harp kanunu buna müsaade eder.
Peygamber Efendimiz de bütün Mekke’yi yağmala­yabilirdi. Ama bunu yapmıyor ve “He­piniz hürsünüz” di­yor. “Her türlü varlığınıza sahip olun” diyor. Bu hürriyet, sonunda zamanla onların Müslüman olmasına sebep olmuştur.

Bugün toplumda zenginlerin ayağına hep para almak için varıyoruz.
Hiç İslâm’ı anlatmak için varmadık ve para veren zenginlere karşı boynumuz büküktür.
İnsanların ce­bine elinizi uzatacak olursanız hiçbir zaman dilinizi uza­tamazsınız. İslâmi hizmet verenler, halkın eline bakma­malıdırlar.

Bir kişiye parasından dolayı hürmet edilmez, insan olduğundan dolayı, dininden dolayı hürmet edilir.
Kâfir bile olsa, insan olduğu için hürmet edilir.

Onu Rabbim ya­ratmıştır, kötü olan onun inkârcılığıdır. Yoksa Al­lah’ın (c.c.) yarattığı, bedeni, ruhu kötü değildir.

O leke­lenmiştir, kirlenmiştir. Altın çamura, çirkefe düştüğünde yıkayıverince tertemiz olur.
İşte kâfirin de durumu budur, onu temizlemek de bizim görevimizdir. Bu sebeple de onu aşkla dine çağırmalıyız.

Yoksa şu kâfiri İslâm’a çekersek, acaba dinimize ne kadar faydalı olur veya “Ne kadar para verebilir?” gibi gayelerle gidecek olursak, bunun faydası olmayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

09

Toprak - İşte yazı, işte olması gereken... Duyan ve uygulayan olmazsa da uyarı yerinde ve çok güzel...

Sağ olun!..

Kaleminiz körelmesin, yüreğiniz yorulmasın...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 21:22
08

Hadra - Mahmud Hocamızdan Cenabu Hak(CC) ve Yüce Peygamber(SAV) Razıdır inşallah. Boşuna Şifa Tefsirini yazmadılar Okuyalım Okutalım İnşallah, Allah(CC) bu Yüce Dava ve Hizmette nice hayırlı Ömürler nasip etsin inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 19:32
07

ADALET PEŞİNDE - Değer verdiğim ve severek ve inanarak dinlediğim nadir alimlerden biridir!

Parayla hocalik yapanlarda zati şuur ve maneviyat olamıyor zati!

Para için NAMAZ KILDIRANIN ARKASINDA Namaz kılınırmı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 19:16
06

Mi̇kai̇l - Rabbim sizden razı olsun.Gönlü güzel insanlara o kadar ihtiyacımız varki dinimiz islamın tam olarak nasıl bir din oldugunu ve günümüz dünyasında bazı kendini bilmiş kişilerin yanlış anlatımlarıyla islama ne kadar zarar verip insanları ötekileştirmek vicdan yoksulu ve şuursuz bir yapıya dönüştürme çabası içinde oldukları manidardır.Rabbim cmlemize hidayet ihsan eylesin.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 17:36
04

Ömer - Hocam Allah razı olsun . Güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş . Maalesef her şey madde ile ölçülür oldu . Camiye gidiyorsun para isteniyor bu olmaz dini hizmet olacaksa başka türlü olmalı cami önlerinde yardım toplamak doğru değil . Tabii ki istisnai durumlar hariç .

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 15:49
03

4+4 Omosay - Hocamın yazısı için teşekkür ederim, hemde son zamanlarda cemaat ve cemaatlerin içinde bulunduğu uygunsuzlukların üzerine, güzel bilgi ve nasihatleri bu zamana denk gelmesi hoş oldu.Hocamın güzel sunumundan şunu da anladık, hiç bir cemaat, hiç bir şeyh e olan biat, tabi olma, bizim günahlardan kurtulduğumuz anlamına gelmiyor. Onların da işlediğimiz günahları affeden, affedilmesini sağlayan bir mekanizma, makam olmadıklarını anlıyoruz. Toplumu ve Devleti yönetenlerin günahlarını, hırsızlıklarını aklayan cemaat ve dini otoritelerin de yanlış ve günahkar olduklarını da Elhamdülillah anlamış olduk.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 15:31
02

Atak Tosya - Saygılar hocam ne güzel tesbitler yapmış siniz yüreğinize sağlık afiyet versin inşallah selamlar ve dualarımla Allah'a emanet olunuz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 14:46


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?