Hicreti anlamak

Hicret, sadece Mekke’den Medine’ye yapılan bir göç değildir. Sadece Hicri yılbaşı da değildir. Hicret, şirkten tevhide, günah ve isyandan tövbe ve itaate, ölü gönüllerden uyanmış gönüllere, nifak ve fısktan takva ve infaka, zamanı israf etmekten ve cehaletten ilim, cihad ve irşada, cimrilikten cömertliğe, dedikodudan tebliğ ve davete, kula kul olmaktan Allah’a kul olmaya, tembellikten cehd, gayret, irfan ve tefekküre, AB’ye geçme muhabbetinden İslam Birliği’ne ve İslam kardeşliğine, dünya sevgisinden ve vehn hastalığından ebedi saadet sevdasına ve ahiret hazırlığına, gafletten dirilişe ve uyanmaya, ihanetten sadakate ve sadık olmaya, bencillikten isara, her türlü zulüm ve haksızlıktan adalet ve iyilik yapmaya, ekonomik zafiyetten güçlü bir iktisadi hayata, dünyada söz dinlemekten söz dinleten bir konuma, cemaatten devlete ve cihan hâkimiyetine geçiştir.

Hicret, gerçek hayata göçtür, esaretten, nefsin esiri olmaktan kurtuluştur, Rabb’e kavuşmaktır; huzursuzluktan huzura, cehennemden cennete göçtür hicret.
Hicret bir milattır, bir miattır, bir işaret fişeği ve bir merhamet medeniyeti inşasıdır, ıslah ve ihya yurduna ilk adımdır, koca medeniyetin temelinin atıldığı yerden bir süreliğine İlahi fermanla ayrılmaktır ve büyük fetihlere kapı aralamaktır. Yesrib’i Medine’ye dönüştürmektir. İşgalden fethe geçiştir. Gönül ve mekânları eş zamanlı olarak fethetmektir.

Merhamet, paylaşım, sevgi ve affetme iklimine bir göçtür. Bu muazzam medeniyeti, bu güzide ortamı oluşturmak ve yeni coğrafyalara taşımaktır. Kibir ve riyadan tevazu ve ihlasa geçiştir hicret. Canlı canlı kızların öldürüldüğü bir vahşetten ayaklarının altına cennetin serildiği bir değere çıkıştır, bir zirveye, bir medeniyete yüceliştir, kızları ve kadınları zirveye taşımaktır hicret.

Kölelikten efendiliğe ve hürriyete geçiş ve kurtuluşa varıştır. Bilal’leri, Ebu Bekir’lere eşit kılmaktır, aynı haklara sahip hale getirmektir. Cahiliye âdetlerini, zulüm ve vahşet toplumunu nurlu İslam medeniyetine taşımaktır. Kast sisteminden ayrılmak, takva hariç eşitlik sistemine, adalet iklimine terfi etmektir. Bütün güzelliklere, maddi ve manevi bütün evrensel değerlere sevkiyatın adıdır hicret.

Hicret, büyük ve küçük cihadın adıdır. Bir suluk ve seyrüseferdir. İyiye, güzele ve hakikate kavuşmaktır. Hicret, istikameti bulmak ve hedefe kilitlenmektir. Selam ve tebessüm, hediyeleşme ve sıla-i rahim, hicretin kazanımlarındandır. Yaradılışın gayesini bilen, başkasına anlatan, yaşayan ve yaşatan bir olgudur, yüce bir davaya götüren ve ulaştıran yoldur.

Hicret, faizden helal ticarete, fani olandan baki olana, haramdan helale, şüpheliden ve mekruhtan takva ve azimete göçtür. Hicret, kardeşliğe, ensar olmaya giden yoldur. Hicret Habeşistan’a gidiştir, Necaşi’ye davettir, Taif’te bedel ödemektir, Addas’a (ra) hidayettir. Hicret, Mekke’yi, Medine’yi, Hicaz’ı… kurtarmaktır. Şefkat ve rahmet iklimini inşa etmektir. Ruh ve gönüllere inşirah vermektir. Dünyayı ve ukbayı birlikte ihya ve inşanın adıdır hicret. Ebedi saadet ve ebedi kurtuluşun yoludur hicret. “Radiyeten Merdiyyeh” zirvesinin adıdır hicret. “Ashabu’l-mukarrebin”i menzile ulaştıran yoldur. Sırat-ı müstakimdir, istikamet üzere bu yoldaki yürüyüştür hicret.

Hicret, miladi takvimden tekrar Hicri takvime gidiştir. Harf inkılâbından ve Latince harflerden Kur’an harflerine geçiştir. Cumartesi, pazar hafta tatilinden perşembe, cumaya dönüştür. Bölünmüş, paramparça olmuş, birbirine düşürülmüş ümmet-i Muhammed’in birliğine, hilafete gidiştir, geri dönüştür, hedefe götüren yoldur. Hicret, İslam tarihine dönüş, İslam coğrafyasına dokunuştur. Hicret, tarihe ve coğrafyaya yolculuktur, yürüyüştür. Tarih bilinci ve geçmişin mefkûresine yolculuktur… Köhnemiş Batı hukukundan mükemmel İslam hukukuna, Şeriat-i Ğarra’ya terfi etmektir. Hicret, öze özümüze, fıtrata, fabrika ayarlarına rücudur ve kendimize gelmektir, kendimizi ve Rabbimizi tanımaktır. Bütün kalbi hastalıklardan kaçış ve Muhammedî ahlaka varıştır. Rıza-i Bari’ye giden yol, ebedi huzur ve saadettir. Rabbim kavuştursun.

Amin... Selam ve dua ile...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdurrahman Sevgili - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?