Reklamı Kapat

Tebliğ ve davet

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

İnsan, faydalı okumalarla yol alır. Bizim camiada sorulan en çok sorulardan birisi de, “Saadet Partisi toplumdan niçin oy alamıyor?” sorusudur. Bu sorunun cevabı, uygun okumalarla verilebilir. Biz Saadet Partisi olarak ne istiyoruz ve toplum bu isteğimizi nasıl algılıyor? Saadet Partililer olarak bizim referansımız İslam’dır. İslam, ilimle yaşanır, tebliğ ve davet ile de ferde, topluma ve siyasete hâkim hale gelir. İlahi emir böyledir. Ali İmran 104: “Sizden, hayra davet eden, marufu emreden ve münkeri meneden (İslam’ı emredip faizci kapitalizmi men eden) bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” Bu, İslam ümmetinin üzerine yüklenmiş önemli bir görevdir. Ali İmran 110: “Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; çünkü marufu emreder, münkeri meneder ve Allah’a iman edersiniz.” Allah, bu ayetlerle öncelikle Müslümanlar arasında, insanları itikat ve düzen olarak İslam’a davet eden bir topluluğun olmasını emrediyor. Yine marufun emredilmesi ve münkerden menedilmesi işini İslâm ümmetine farz kılıyor. Marufu emreden, münkerden alıkoyan müminler, dünyada en güzel ahlakla yetişmiş bir ümmet olurlar. Fussilet 33: “İnsanları Allah yoluna çağıran, doğru dürüst iyi ve faydalı işler işleyen ve ben Müslümanlardanım diyenden daha iyi sözlü kim olabilir?” Müslümanlık bir aksiyon dinidir. Bu dinin aksiyonu, tebliğ ve davet, irşat, nasihat, marufu emretmek, münkeri menetmek, ıslah ve eğitim, hakkı ve sabrı tavsiye, cihat ve hisbedir. Müslüman bir toplum, bu aksiyonları gerçekleştirmeden hedeflediği Adil Düzen’i hayata ikame etmeye muvaffak olamaz. Toplum; Saadet Partisi’nin telkin ettiği Adil Düzen’e, İslam Birliği’ne ikna olacak ki, bu konuda bir adım atabilsin. Toplumun değişmesini isteyen bizler, bu dönüşümü sağlayacak telkin ve teklif, tanıtma, eğitim ve toplumun siyaseten şuurlandırma görevini titizlikle yerine getirmek zorundayız. Bu olmadan olmaz. Milli Görüş topluluğu olarak ciddi bir nefis muhasebesi yapmaya ihtiyacımız var.

İRŞAT

Rüşt; doğru yolda olmak, doğru yolu bulmak, doğru düşünmek, doğruyu yanlıştan ayırt etme gücüne sahip olmaktır. Rüşt; sapıtmanın, azmanın karşıtıdır. İrşat ise, yol göstermek, doğru yolu göstermek, uyarmak, Allah yoluna iletmektir. İslam rüşt yoludur. İnançlar ve düşünceler kitleler tarafından ne zorla benimsenir ne de kısa zamanda kabul edilir. İslam’a itikat ve düzen olarak bağlı olan kişiler, başkalarına inandıkları doğruları en güzel bir biçimde anlatır ve onları ikna ederler. Yanlıştan vazgeçirmenin yolu da budur. İnsanları irşat etmek; onların dünya ve ahiret saadetleri için çalışmak, çabalamak demektir. Biz Milli Görüşçüler olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. İslam’ın aksiyonunu beyan eden tebliğ, davet ve irşat gibi kavramları günün algılarına da kurban etmemeliyiz.

NASİHAT

Nasihat; iyi ve faydalı olana bir çağrı, kötü ve zararlı olandan arındırmaya bir teşviktir. Nasihat; İslam’a davetin bir parçasıdır. Peygamberler, görevli olarak geldikleri toplumlara nasihat etmişler, yani onları Allah’ın dine ve düzenine davet etmişlerdir. Hz. Nuh kavmine şöyle diyordu. Araf 62: “Size, Rabbimin vahiyle bildirdiklerini ulaştırıyorum, size nasihat ediyorum ve ben Allah katından sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorum.” Din nasihattir. Peygamberimiz buyuruyor: “Din nasihattir.” Sahabeler, “Kimin için ya Resulüllah?” diye sorunca; "Allah için, O’nun kitabı için, Resulü için, mümin yöneticiler ve bütün Müslümanlar için” buyurdular.

MARUF VE MÜNKER

Marufu emretmek, münkeri menetmek; itikat ve düzen olarak İslam’ı emretmek ve kötülük olan ne varsa ondan alıkoymak demektir.

Maruf, İslam’ın emrettiği; münker de, İslam’ın yasakladığı şeylerdir. Başka bir ifadeyle Kur'an ve sünnete uygun düşen şeye maruf; Allah'ın razı olmadığı haram ve günah olan şeye de münker denilir. Marufu emretmek, birine “şunu yap” diye emretmek değil, iyi olan şeylerin yaygınlaşması, ulaşabildiğimiz kişilere İslam’ın güzelliklerini öğretebilme, yaşatabilme çabasıdır. Münker, “şunu yapma” diye yasaklama değil, kötülüklerin azalması, kötü olan şeylerin ahlak ve gelenek haline gelmemesi için çalışmaktır. Marufu emretmek, münkerden alıkoymak sorumluluğunun ağır bir yük olduğunu Peygamberimizin şu buyruğu ortaya koymaktadır: “Bana hayat bahşeden Allah'a andolsun ki, siz ya marufu emreder münkeri menedersiniz ya da Allah kendi katından sizin üzerinize bir azap gönderir. O zaman dua edersiniz, fakat duanız kabul edilmez.” (Ebu Davud). Bir toplumda marufu emreden, münkerden menedenler olmazsa giderek münker olan işler birer kural, bir yaşama biçimi haline gelirler. Şeytanlar hak ile batılı karıştırır, doğruyu bozarlar; insanlara Allah'ı unuttururlar. Hz. Lokman'ın oğluna öğüdü her zaman ve mekânda uyarıcının halini beyan eder. Lokman 17: “Yavrucuğum, namazında duyarlı ve devamlı ol, marufu; doğru ve yararlı olanı emret, münkerden; kötü ve eğriden vazgeçir, her zaman için uğradığın sıkıntılara karşı dayanıklı ol. Çünkü bu işler mutlaka yapılması gereken işlerdir.” Bu görevin yerine getirilmesinde ana ilke her Müslüman’ın ahirette hesap vereceğini bilmesi şuurudur.

CİHAT

Cihat; çaba göstermeyi, gayret etmeyi, yoğun çalışmayı ifade eder. Cihat; İslam ile insan fıtratını buluşturmaktır. Cihat, hakkı tebliğ etmektir. Erbakan Hocamızın, “Biz siyaset yapmıyoruz, cihat ediyoruz” sözü önemli bir gerçeği ifade eder. Siyasi güç, hakkın ve haklının yanında ve emrinde olmaz ise insanlığın saadetini temin etmek söz konusu olmaz.

Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya ancak sağlam bir iktidar gücüyle kurulabilir. Bunun için de toplumun ikna edilmesi gerekir. Bu ikna ise ancak tebliğ ve tanıtma ile yapılabilir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

TS-61 - Ve aleyküm selam Sn. Hocam, Allahü teala sizden ebeden razı olsun.! Şu beyni yıkanmış insanlara birşey anlatamıyoruz, anlamak istemiyorlar ki.! Rabbimiz hidayet versin inşaAllah.!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Eylül 20:19
01

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Eylül 16:12


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?