Reklamı Kapat

Gelenekçi-Yenilikçi ayrışmasında medyanın tarafı-III

Gelenekçi-Yenilikçi ayrışmasında Hürriyet, Milliyet, Radikal ve Cumhuriyet gibi gazetelerin demokrat, laik ve Batıcı görmelerinden dolayı Yenilikçiler...

Gelenekçi-Yenilikçi ayrışmasında Hürriyet, Milliyet, Radikal ve Cumhuriyet gibi gazetelerin demokrat, laik ve Batıcı görmelerinden dolayı Yenilikçileri desteklemesi anlaşılabilir. Ancak İslâmî referansları kullanan Yeni Şafak, Akit (Vakit) ve Zaman gibi gazeteler hangi sâikle desteklemişlerdir? Zaman gazetesinin ve o taifenin rahmetli Erbakan Hoca’ya karşı hasmâne tavrı 28 Şubat sürecinde iyice ortaya çıkmıştı. Yeni Şafak ve Akit (Vakit) gazetelerinin tavrı ise bu ayrışmayla iyice gün yüzüne çıkmıştır.

Zaman’ın yazarı Ali Bulaç, genel merkezdeki çekirdek yapıyı eleştirmekte, tabanda var olduğunu iddia ettiği değişime iktidar koltuğunu kaybetme korkusuyla duyarsız kaldığını iddia etmekte ve şöyle demektedir: “Bu çekirdek yeni toplumsal güçlere, masum ve haklı taleplere geçit vermiyor; ama sorun da çözmüyor, tam aksine sorun üretiyor. Bu da ülkenin genelinin sürgit gerilim içinde yaşamasına, toplumun kutuplaşmasına ve kutuplar arası bir çatışmanın sıcak tutulmasına sebep veriyor. Güvertedeki bağrışmalara kulak tıkayanların her zaman “kriz politikaları”na başvurmaları boşuna mı?..”

Aynı gazetenin yazarı İlnur Çevik, “Neticede, bir türlü Fazilet’in elini yüzünü ve bilhassa beynini düzeltip Türkiye’deki sisteme entegre etmek lazım. Bu aynı zamanda din ile sistemi barıştırma yolunda önemli bir adım olacaktır. İşte onun için pazar günü yapılacak olan Fazilet kongresi büyük önem taşıyor. Bu kongreden başarılı çıkacak bir parti, yalnız sıkıntı çeken milyonlarca insanın anamuhalefet sesi olmayacak, aynı zamanda Türkiye’de 28 Şubat ve hatta ondan önce bozulmuş olan dengelerin yeniden tesis edilmesine ve taşların yerlerine oturmasına yardım edecektir…” demekteydi.

Zaman gazetesi yazarı Mustafa Ünal, “FP’deki mücadele Erbakan ve Asiltürk’ün son hamleleriyle normal bir yarış olmaktan çıktı, kıran kırana vuruşmanın yaşandığı boks maçına döndü. Başkan adayları Recai Kutan ve Abdullah Gül’ün bütün yumuşak mesajlarına ve çabalarına rağmen ‘centilmenlik sınırı’ aşıldı (…) Toplum da tasfiye etti. Kamuoyu desteğinden bu denli mahrumiyet de ‘Asiltürk’ün başını çektiği gelenekçi kadroların’ sadece sistem tarafından değil toplumca da tasfiye edildiğini gösteriyor…” demekteydi.

Yeni Şafak yazarı Nazlı Ilıcak ise gazetelerin Yenilikçileri desteklerini şöyle anlatmaktaydı: “Gazeteleri okuyunuz... Akit’ten Hürriyet’e, Zaman’dan Sabah’a, Radikal ve Yenibinyıl’a kadar, bütün gazeteler ve köşe yazarlarında yenilikçi rüzgârı esiyor. Belli ki medya, Abdullah Gül’e avans verdi. Aslında, bu, Fazilet Partisi’ne verilen bir avans. Barışma ve diyalog arzusunu yansıtıyor aynı zamanda…”

Yeni Şafak yazarı Ahmet Taşgetiren, Yenilikçilere desteğini şöyle dile getirmektedir: “Ben bu soruda da, FP camiasının çok çok büyük bir kesiminin, ‘hayır, bir yenilenme kaçınılmazdır’ cevabını vereceğini düşünüyorum. Abdullah Gül’ün yanında olmayan, aksine ‘vefa’dan yana görüş bildiren birçok insanla konuştum, onlar da bir ‘yenilenme’yi olmazsa olmaz bir zaruret olarak görüyor. Fakat onlar da ‘şimdi erken... Abdullah Gül acele etti’ diyorlar. Ben hemen, Türkiye’deki demokrasi ertelemecilerine karşı geniş kitlelerin çağrısı ile soruyorum: -Şimdi değilse ne zaman, Abdullah Gül değilse kim?..”.

Bu tartışmalarda en farklı yorumu Cumhuriyet yazarı İlhan Selçuk yapmış ve şöyle demişti: “Cihanı âlem bal gibi her şeyi biliyor; Hoca Necmettin yasaklandı ya, fırsattan bilistifade Abdullah Gül koltuğu kapacak, vaktiyle biat eyleyip elini öptüğü Hocasını arkasından vuracak... Müslümanlıkta var mı böyle şey abi?..”

Gelenekçi-Yenilikçi ayrışmasında basının tavrının özetini anlattık. Elbette Yenilikçilere destek bunlarla sınırlı değil. Nasip olursa ileride tekrar değiniriz. Bugün Yenilikçilerin partisi AK Parti’ye muhalefet eden bazı kişilerin o günlerde iştahla destekledikleri notunu düşelim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?