Reklamı Kapat

Su

Bismillahirrahmanirrahim Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz. Su hayattır....

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Su hayattır. Yeryüzünde insan, hayvan, bitki ve tüm canlılar sudan yaratılmış, yaşamaları için de suya muhtaçtırlar. Enbiya 30: “İnkâr edenler, gökler ve yer bitişik halde iken bizim, onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?” Yaşayan bütün varlıkların bedenlerinin yüzde 85 ile 90 arasında su içerdiği bilinen bir gerçektir. Nur 45: “Allah, bütün canlıları sudan yarattı” ayeti, bunun en açık delilidir. Su içeren insan hücrelerinin yapısı hakkında bilgilerin verdiği bilgiler, Kur'an’ın bilgileridir. Bu bilgiler, Kur’an’ın mucizesidir. Biyolojik olarak su, yaşayan maddenin ana unsurudur. İnsan vücudu, 60 ila 75 trilyon canlı hücreden oluşur. Yukarıda da ifade edildiği gibi bu hücrelerin ana yapısı sudur. Kur’an’a ve verdiği bilgilere iman eden herkes saadete erer. Rüzgârı da aşılayıcı olarak gönderen Allah’tır. Hicr 22: “Rüzgârları aşılayıcı olarak gönderdik; yukarıdan su indirdik de sizi onunla suladık. Yoksa siz onu (yeterli suyu) toplayamazdınız.” Bu ayette rüzgârın, yağmur yağmasında oynadığı etki anlatılmaktadır. Araf 57: “Rüzgârları rahmetinin önünde müjdeci olarak gönderen O'dur. Sonunda onlar (o rüzgârlar), ağır bulutları yüklenince onu ölü bir memlekete sevk ederiz. Orada suyu indirir ve onunla türlü türlü meyveler çıkarırız. İşte ölüleri de böyle çıkaracağız. Herhalde bundan ibret alırsınız.”  Nebatlar çift, hayvanlar, insanlar çift, gök ile yer, gece ile gündüz çift, yağmur bile biri artı, öbürü eksi yüklü bulutların birbirini aşılamasının eseri. Atomda bile artı ve eksi elektronlar var. Bunların hepsinin bilgilerini bize Kur’an veriyor. Bu bilgileri bize veren Kur’an; düzenimizin nasıl bir düzen olması hususunda bilgi vermez mi?

HAYAT VE ENERJİ

Su, insan için hayat ve enerjidir. İnsan vücudu bir göl veya deniz gibidir. İnsan, bedenindeki bu sudan her gün birkaç bardak harcar, parçalar, atomlarına ayrıştırır, kullanır ve vücudundaki artıkları temizler ve dışarı atar. Bu harcanmış su, her gün yerine konmalıdır. Hayat, sağlıklı yaşama, öncelikle bu esasa dayanır. Bu gerekli günlük su ihtiyacını yerine koyamayan insan, vücudunu oluşturan hücrelerin ateşten kavrulduklarını hisseder. Vücut yanmaktadır; içilen bir bardak su, bu yangını söndürürken, en büyük ferahlığı verir, inkârcıya, müşrik ve münafığa bile “ooh, çok şükür Allah'ım” dedirtir. Hayat ve enerji kaynağı olan suyun temiz olması gerekir. Su ve havzalarını korumak, insanlık için önemli bir görevdir.

DEVRİDAİM

Yeryüzünde hayatın devam etmesi için gerekli şartlardan biri de denizlerde, atmosferde ve toprakta belli miktarda suyun devamlı bulunması gereğidir. Su, canlıların vücutları için gerekli olduğu gibi, dünyanın ısı dengesinin korunması için de gereklidir. Suyun hayat üzerindeki etkisi bütün yönleriyle incelendiğinde, dünyadaki su deveranının ne derece faydalı ve insanı hayrette bırakan bir olay olduğu anlaşılır. Yağmurun yağması, yağan suların bir kısmının toprak ve bitki yüzeylerinde tutulup tekrar buharlaşması, bir kısmının ise toprak tarafından emilmesi ve geriye kalanın yüzey akışlarla deniz ve göllere taşınması, oradan buharlaşıp bulutları meydana getirmesi ilahi bir rahmettir. Bu bir devridaimdir ve atmosfer, toprak, deniz üçlü sistemi arasındaki su hareketi, hassas bir ölçü ve denge içinde cereyan etmektedir. Bu denge bir an bozulacak olsa, canlı hayat tehlikeye düşecek, belki de dengenin bozulma şiddetine göre tamamen kaybolacaktır. Bunun kıymetinin bilinmesi gerekir. Yeryüzüne her saniye ortalama 16 milyon ton su inmekte, aynı miktarda da yeryüzünden buharlaşmaktadır. Her sene, yeryüzüne inen su miktarı eşittir. Sadece, suyun indiği yerler muhteliftir. Su; İslamsız saadet olmaz gerçeğinin en güçlü delillerindendir.

YAĞMUR

Bakara 164: “Rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için (Allah'ın varlığına ve birliğine) deliller vardır.” Rüzgârın dindiği ve yağmur damlalarının toplu halde, yavaşça yere indiği bahar yağmurları ne kadar huzur vericidir. Yağmurun nasıl yağdığını bilenler, Allah’ın rahmet ve adaletinin karşısında boyun eğerler ve itikat ve düzen olarak İslam’ın adil düzenine teslim olurlar.

TEMİZLİK

Su, temizliktir. Allah su ile temizlenenleri sever. Müslümanlar için, manevi ve maddi kirliklerden temizlenmek su ve toprak iledir. Biz gusül ve namaz abdestini su ile alırız. Görünen pislikleri de su ile temizleriz. Su, bu bakımdan medeniyettir. Dünya Covid-19 salgını ile mücadele ediyor. Bu mücadelede öne çıkan tedbir temizliktir. Yalnız temizleyici olarak genelde alkol içeren temizleyiciler kullanılıyor. Su öneriliyor gibi yapılıyor, ama üzerinde önemle durulmuyor. Abdest müminin silahı sayılmıştır. Abdestli olan ve sürekli su ile temizlenen insan ve toplumlar bütün pisliklerden kendilerini korumuş olurlar. Su ile temizliğin yerini hiçbir şey tutmaz.

DÜŞÜNMEK

Su ile düşünmek; çeliğe su verince kuvvetlenir. Tohuma, çiçeğe su verince filizlenir, dallanıp budaklanır. Çölde kalmış bir yolcuya su verirseniz, hayat vermiş olursunuz. Kıraç topraklar, çöllenen yer, suya hasrettir. Yanan gönüller, çorak sineler, kuru gözler, kuruyan ruhlar, gökyüzünden bir meltem gibi yumuşak ve sessiz sessiz akacak rahmeti beklerler. Su ile düşünen her insan şuurlanır ve Milli Görüş’e bağlanır. Faizci kapitalist düzen yerine Adil Düzen’i tercih eder. Kur’an bilgisine koşar, Peygamberin sünnetine yelken açar. İnsanlar arasında yaşanan hak batıl mücadelesi bir medeniyet mücadelesidir. Batılılar, su ile temizlenmeyi sevmezler. İslam düzeni, su ile temizlenenlerin medeniyetidir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 08:15


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?