Reklamı Kapat

Sosyal yardımlaşma günü: “Kurban Bayramı”

Yüce dinimiz İslâm’ın müstesna zaman dilimlerinden birisi hiç şüphesiz bayramlardır. Müslümanların birlik ve beraberliğini, sevinç ve sıkıntılarını paylaştıkları, bir arada olma şuurunu edindikleri ve en önemlisi de yılda iki kere büyük cemaatler teşkil ettikleri bu mübarek günler, diğer müstesna günlere göre daha anlamlıdır.


Müslümanlar günde beş vakit cemaatle namaz kılarken hem Allah-u Teâlâ’nın huzuruna çağrısına icabet eder, O’na itaatini yineler, hem de kardeşleriyle birlikte olarak aslında birlik ve beraberlik görüntüsü verir.
Günde beş vakit yapılan bu ibadet ve toplantıların daha büyüğü Cuma günleridir ve bu günler, beş vakit namazdan daha ehemmiyet gösterilmesi gereken ve daha büyük kitlenin bir arada bulunabileceğini gösteren zaman dilimleridir.

Cuma gününün bu önemi hakkında Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır” (Cuma, 9) buyrulmaktadır. Müslim, Tirmizi ve Nesâi’de geçen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V.): “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. (Çünkü ilk insan) Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete kondu, o gün dünyaya indirildi, o gün tövbesi kabul edildi, o gün öldü ve kıyamet o gün kopacaktır” buyurmaktadır.


Yılda iki defa idrak ettiğimiz bayramlar ise Cuma günkü kitlesel hareketin yılda iki defa daha büyük ve geniş katılımla icra edildiği, Müslümanların her türlü dert ve sıkıntılarının tartışıldığı, çözüm yollarının aranarak çözümlendiği günlerdir asli itibarıyla. Hem yaratıcının emrine daha kitlesel şekilde itaatin hem de kardeşler arasındaki birliğin pekiştirildiği, sıkıntılara çare, teklif ve çözümlerin üretildiği günlerdir.
Müslümanlar, gerek beş vakit namaz, gerek Cuma günü gerekse bayramları Allah-u Teâlâ’nın çağrısına itaat ve O’na ibadetin yanı sıra sosyalleşme ve sosyal yardımlaşma aracı olarak görmelidir. Sadece bayramlar değil, sadaka ve zekat ibadetleriyle de Müslümanlar arasındaki yardımlaşma müessesesi tesis edilmiştir.


Gerek Ramazan Bayramı gerekse Kurban Bayramı Müminler arasındaki sosyal yardımlaşmanın zirveye çıktığı, fakir fukaranın, yoksulun ve akrabanın dertleriyle dertlenildiği, kardeşlerimiz arasındaki şefkat ve merhamet duygularının zirveye ulaştığı zaman dilimleri olmak zorundadır. Bu bize Rabbimizin emridir.
Müslümanlar, Kurban Bayramı’nda kurban ibadetlerini yerine getirirken kestikleri kurbanların kanlarının ve etlerinin Allah’a ulaşmadığını asıl amacın Allah’a gösterişten uzak amel ve ibadet olduğunun bilincinde olmalıdır. Zira bu konuda Kur’an-ı Kerim’de, “Bu hayvanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. İyilik yapanları müjdele” (Hac, 37) buyrulmaktadır.


İşte bu ayette Müslümanların Allah’ın emri ve Peygamber Efendimizin sünnetine bağlılığı, şer’i mükellefiyetleri yerine getirme konusundaki bilinç ve kararlılığı, sosyal sorumluluk bilinci, kısacası Allah’a karşı iyi niyetle, halis bir kalple itaat anlatılmaktadır.


Müslümanlar, sadaka, zekat ve kurban gibi ibadetlerle sosyal dayanışmanın en iyi örneğini vermekte, kardeşine yardımda bulunmakta, hayırlı bir hizmet etmektedir. Bu da kardeşler arasındaki birlik ve beraberlik, saygı ve sevginin oluşmasını sağlamaktadır.


Günümüzde Müslümanların birbirlerine karşı saygı ve sevgisindeki eksiklikler ile birlik ve beraberlikten uzak görüntülülerini örnek göstererek sadaka, zekat ve kurban İslâm’ın sosyal yardımlaşmayı düzenleyen ibadetleri hafife alınamaz.


İslâm ümmeti geçmişte nasıl birlik ve beraberlik içinde kutlu zaferlere ulaştıysa elbette bir gün bunu tekrar başaracaktır. Bunun ilk aşaması da en azından Cuma ve bayram günlerinde kardeşlik duygularımızı daha üst düzeye taşımaya çalışarak paylaşmayı arttırmalıyız ki aramızdaki ünsiyet bağları daha güçlensin.
İki bayramı birlikte yaşadığımız bu mübarek günün alem-i İslâm’a hayırlar getirmesi için hep birlikte dua edelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?