Hesap gününü unutmak

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimiz’e, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kâinatı varlığının bilinmesi için yoktan var eden Allah, hesap gününün de tek hâkimi ve sahibidir. Yerde ve gökte ne varsa Allah’ı tespih eder ve noksan sıfatlardan tenzih eder. Ahiret öncesi yaşanan dünya hayatında insan, sınavdan geçirilen bir varlıktır. Sınavın konusu itikat ve düzen olarak İslam’dır. Bütün insanların bilmesi gereken şey, İslam’ın saadet dini ve düzeni olmasıdır. İnsanın sınavı; yeryüzünü İlahi hükümlere göre düzene koymak, adil bir düzen kurmak, yeni bir saadet dünyasını inşa etmektir. Hesap günü, herkesi hesaba çekecek olan Allah, İslam ile yaşanmış bir hayattan başka hiçbir şeyi kabul etmeyecektir. Hesap gününü önemseyen herkes için İslam; itikat ve düzen olarak mecburi istikamettir ve İslam salim bir kalp ile yaşanır. Salim kalp; ucub, kibir, haset, mal ve makam sevgisi, riya ve benzeri kötü ahlaklardan temizlenmiş ve Kur’an ahlakı ile yücelmiş, imanın tadı ile takvaya ermiş kalptir. Allah’tan korkmayan, muhabbet ve merhametten mahrum, halis niyet taşımayan bir kalp, salim kalp olamaz. Peygamberimiz şöyle dua etmiştir: “Allah’ım, korkmayan kalpten, işitilmeyen duadan, doymayan nefisten, faydasız ilimden Sana sığınırım. Bu dört şeyden Sana sığınırım.” Allah’tan sakınmayan bir kalp başa beladır. Rabbimiz hesap gününde salim bir kalbin sahibine fayda vereceğini haber vermiştir. Şuara 88: “O gün; hesap günü ne mal fayda verir ne de evlat. Ancak o günde, Allah’a salim bir kalple gelenler kurtuluşa erer.” Salim bir kalbin alameti ise iman ve cihattır. İnsan hesaba çekileceği gün için İslam’ca yaşamalıdır. İslam’ca yaşamak, her işi yerli yerince ve Allah’ın rızasına uygun olarak yapmaktır.

KALBİN HALLERİ

Üç çeşit kalp vardır. 1. Ölü kalp, 2. Hasta kalp, 3. Diri kalp. Ölü kalp; kâfirlerin, müşrik ve münafıkların kalbidir. Hasta kalp; büyük günah işleyenlerin, azgınlık yapan ve haddi aşanların kalbidir. Diri kalp; takva sahiplerinin, iman ve cihat ehli sadıkların kalbidir. Kötü kalbin alametleri şunlardır. 1. Allah’a ibadet ve itaatten haz almamak, 2. Günaha düşmekten korkmamak ve sürekli günah ile yaşamak, 3. Ölümden ibret almamak, aksine her gün dünyaya daha çok bağlanmak. Kalp aklın karargâhı, imanın merkezidir. Bu bakımdan Allah insanların kalbine bakar. İnsan; küfrün, şirkin ve nifakın çirkinliklerinde kalbini temizlemedikçe, Kur’an ile kalbini aydınlatıp parlatmadıkça İlahi rızaya nail olmaz. Peygamberimiz haber veriyor: “Allah, sizin suretlerinize ve mallarınıza değil, kalplerinize ve amellerinize bakar.” İnsanın bütün azaları kalbe göre hareket eder, ona uyar. Kalp bozulursa gözün bakışları hainleşir, hak ve hakikati görmez. Bozuk kalp, batıla yönelir, dili yalanın, gıybetin, dedikodunun, iftira ve benzeri kötülüklerin mekânı yapar. Hakkı konuşmaktan, zalime karşı tavır almaktan nasibi yoktur. Kulak, doğru sözleri, hak kelâmı işitmekten, dinlemekten sıkılır. Eller, hayırlı işler yapmaktan, ayaklar Allah yolunda tozlanmaktan hiç mi hiç hoşlanmaz. Böyle insanlar, hesap gününü unutmuş kimseler olarak cehennem ehli olurlar. Kalp, salim olursa hakka teslim olur, inkârdan, şirkten ve nifaktan arınır, vücudun bütün azaları fıtrata uygun şekilde iş görür, haramlardan ve şüpheli şeylerden sakınmaya başlar. Böyle bir kalbe sahip olan kişi, hayırlı kişidir. Bu insanlar, hesap gününe inanmış kimseler olarak iman ve cihatları sebebiyle cennet ehli olurlar.

HESAP GÜNÜ

Ahiret sonraki hayattır. Dünya ise önceki hayattır. Dünya, önceki hayat olarak ahiretin tarlasıdır. Haşir; toplanmak, bir araya gelmektir. Haşir; Allah’ın insanları, kıyamet koptuktan sonra hesaba çekmek üzere bir araya toplamasıdır. Hesap günü, dünya hayatının hesabının Allah’a verileceği gündür. Ne yazık ki insanların pek çoğu hesap gününü unutmuştur. İnsanlar teklifsiz, başıboş ve kendi keyfine bırakılmamıştır. Onun yapacağı ve yapmayacağı işler İlahi hükümlerle bildirilmiştir. Dünya’da, iradesiyle Allah’a kulluk etmesi için insana her türlü imkân sağlanmıştır. Her insanın ahiret hayatı, dünyadaki ömrüne göre değil, dünya hayatında yaptığı işlere göre olacaktır. Ölüm ve hesap günü unutulmamalıdır. O halde ölmeden ölüme hazırlık yapılmalıdır. Bu hazırlık dünya hayatını ıslah etmekle olur. Dünya hayatını ıslah etmek, ondan her türlü kötülüğü, bozgunculuğu kaldırmak, bütün insanlar için iyilik ve adaleti gerçekleştirmek ile olur. Müslüman için dünya iman ve cihat yeridir. Dünya hayatını iman ve cihat esasına göre yaşamayan kimse imtihanı kaybetmiş olur. Bu insanın hesap gününde işi zordur. Kişi, hesap gününün tek sahibi olan Allah’ın huzurunda ilk yaratıldığı gibi yalnızdır. Dünyadaki yaşamı süresince her yaptığı, her düşündüğü Allah tarafından gözler önüne serilir. En ufak bir ayrıntı dahi unutulmaz. Allah, azamet ve şanına yaraşır bir ortam yaratır ve yarattığı kullarından hesap sorar. Ancak kimi dilerse rahmetiyle kurtarır. İnkârcıların kahredici bir pişmanlığa sürüklendiği bu günde müminler sevinçli ve coşkuludurlar. Hesap gününde herkes kendi derdine düşer.

Mahşerde herkes, dünya hayatında kime inanmış ve tabi olmuş ise onunla birlikte ve onun arkasından gider ve birlikte toplanırlar. Bütün insanlar, aracı olmaksızın Allah tarafından hesaba çekilecektir. O günde bizim adımıza iş görenler olmayacaktır, parayla kapılar açılmayacak, rüşvetler, mallar, çocuklar fayda etmeyecektir. Hesap verme şuuru ile yaşamak insanın aklını kullandığının emaresidir. Milli Görüş’ün benimsediği maneviyatçılık esası ahirete ve hesap gününe imanı içine alır. Bu, Milli Görüş’ü diğer görüşlerden ayıran özelliktir. Selam hidayete tabi olanlar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 08:14


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?