Allah inananların velisidir

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Kur’an tek hak ilahi kitaptır. Kur’an’da bildirilen ne varsa hepsi haktır ver gerçektir. O, bütün insanlığa hakkın ve gerçeğin açıklamasıdır. İnananlar için de dünya ve ahiret saadetinin yolunu gösterir. Bakara 257: “Allah, inananların koruyucusu, yardımcısı ve velisidir; onları inkâr, şirk ve nifak gibi karanlıklardan aydınlığa, İslam’a çıkarır. İnkâr edenlere gelince, onların velisi de Allah’ın ilahlığını ve hükümlerini hiçe sayarak kendilerini ilahlaştıran insan ve cin şeytanları, yani tağutlardır. Bu azgın şeytanlar, onları aydınlıktan, İslam’dan, inkâr, şirk ve nifak gibi karanlıklara sürüklerler. İşte bunlar, cehennem halkıdırlar ve sonsuza dek orada kalacaklardır” Müminlerin velisi Allah’tır. Allah’ın halili olan müminler de müminlerin velisidir. Allah dostlarını veli edinen, Allah düşmanlarını düşman kabul eden kişi gerçekten velidir. Yoksa saman çöpü gibi su üstünde yü¬rüyen, sinek gibi havada uçan, İslam düşmanlarını görünce korkaklar tekkesine ka¬çanlar veli olamazlar. Veli; Kur’an, sünnet ve salim fıkha teslim olmuş, adil bir düzeni hayata ikame etmek için ömrünü iman ve cihada adamış kimselerdir. Onlar, karanlığın her çeşidinden İslam’ın aydınlığına hicret etmiş insanlardır. Ayette “nur” tekil, “zulümat” çoğul olarak kullanılmıştır. Demek ki doğru tektir, yanlış çoktur. İnsan, İslam’ın adil düzeninden bir çıktımı, her tarafa giden yola girmiş olur ve faizci kapitalist düzene ve diğer batıl zulüm düzenlerine hizmet eder. İslam’ın hak ve adalet ölçülerine inanmayan insan sayısınca yanlışlık vardır. Işığın hızının saniyede üç yüz bin kilometre olduğunu biliriz de, ka¬ranlığın hızını bilmeyiz. Karanlığın hızı da ışık hızı kadardır. Işığın çekildiği yere anında aynı hızda karanlık hâkim olur. İtikat ve düzen olarak İslam’ın çekildi¬ği alanlara anında zulüm düzenleri yerleşir. Günümüzde yaşayan muhafazakâr, solcu, ateist, komünist, feminist, anarşist insanlara küfretmek değildir görevimiz. Müslümanlar olarak bizim boş bıraktığımız sahaları onlar ka¬rartarak işgal ettiler. Evinizde veya bir salonda otururken elektriğinizin şalterini kapatıveren insana sabaha kadar sövseniz elektriğiniz yanmaz. Hiç küfretmeden kalkıp şaltere basacaksınız, engel olmak isteyen olursa engeli gidereceksiniz. Aydınlıkla karanlık aynı anda yaşayamayacağı gibi inkârcıların, müşriklerin ve münafıkların benimsediği faizci kapitalist düzen ile İslam düzeni aynı anda uygulamaya konamaz. İnkârcı emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin zahiri gücünün büyük¬lüğünü görerek, “Biz Müslümanlar, Siyonizm’in ve ABD’nin köle düzeni karşısında bir şey yapamayız” diyenler bilsinler ki kocaman bir salonun karanlığını küçücük bir lambanın ışığı kaçırmaktadır.

İYİ VE KÖTÜ İŞ YAPMAK

Kur’an’da bildirilen bir gerçek de şudur. Fussilet 46: “Kim iyi, doğru ve yararlı bir iş yaparsa, kendi iyiliği için yapmış olur. Kim de kötülük, yanlış ve zararlı bir iş yaparsa, zararı kendisinedir. Rabbin kullarına kesinlikle zulmetmez.” İyilik yapan kendine yapar, kötülük yapan da ken¬dine yapar. Salih amel; Kur’an’ı, Peygamberimizin yaşadığı gibi yaşamaktır. Salih amel; kendine göre veya insan fıtratına uymayan kabullere göre iş yapmak değildir. Ucuz faizli kredi vermek, bahis oyunları üzerinde kazanılmış paralar ile okul yaptırmak gibi şeyler salih amel sayılamaz. Kötülük yapanlar, mutlaka yaptıkları kötülüğün cezasını görürler. Ankebut 4: “Yoksa o kötülük yapanlar, elimizden kaçıp kurtulabileceklerini mi sanıyorlar? Ne kadar kötü ve ahmakça hüküm veriyorlar.”

Allah, kötülük yapanların Allah’tan asla kaçamayacağını, dolayısıyla gizli ve açık hiçbir kötülüğü yapmamaları gerektiğini ikaz ediyor. Müminin duası, her zaman şu olmalıdır. Bakara 201: “Onlardan öylesi vardır ki: ‘Ey Rabbimiz, bize bu dünyada da, ahirette de iyilikler ver ve bizi cehennem azabından koru’ derler.” Böyle dua eden ve İslam’ca bir ömür süren kazanır.

SALİM AKIL

Akıl, Allah’ın insanoğluna ikram ettiği büyük bir nimettir. Allah; aklı olanı mükellef kılmakta ve ona sorumluluklar yüklemektedir. Çünkü gerçekler ancak ve ancak salim akıl ile anlaşılabilir. Aklın kelime anlamı, menetmektir. İnsanı kötülüklerden meneden akıl, ayıp ve noksanlıklardan korunmuş akıldır. Hayır ile şerri, hak ile batılı birbirinden ayırt edemeyen bir akıl, salim akıl olamaz. Akıl, iki mühim hayır zuhur ettiği zaman, hangisinin daha hayırlı olduğunu temyiz eden melekedir. Salim akıl sahibi kişiler, Allah’ı ilah ve veli edinirler sürekli İslam’ca düşünürler. Allah’ın yüce kudreti karşısında acizliklerini idrak ederler ve sonsuz bir teslimiyet ve inkıyatla kulluk vazifelerini yerine getirmeye çalışırlar. Milli Görüş, salim akıl sahiplerinin benimsediği yoldur. Faizci kapitalist düzene hizmet etmekten kaçınıp, İslam’ın hak ve adalet esaslarına yönelen salim akıl sahibi toplumlar adil düzen için mücadele etmekten asla geri durmazlar. Günümüz Müslümanları, hesap gününü düşünmeden dünyalarını yaşarlarsa, İslam’dan ve düzeninden koparlar. Bugün yaşanılan sıkıntıların temelinde İslamsız yaşanılan hayat bulunmaktadır. Allah’ın rızası olan İslam’dan insanlar razı değillerdir ve başka yerlerde saadet aramaktadırlar. Bu ise başlarına bela ve musibet olarak geri dönüyor.

SÖZÜN EN GÜZELİ

Sözün en güzeli, Allah’ın kelamı ve Peygamberimizin sözleridir. Kim, Kur’an ve sünnete uyarsa, onlar hidayete ermiştir. Kurtuluş buradadır. Allah İslam’a itikat ve düzen olarak uyanları sever ve onlara yardım eder.  Allah’ın yardımına mazhar olanlar, İslam’ın itikat ve düzen olarak ortadan kaldırılmasına ağlarlar. Müslümanın sermayesi İslam’dır, ticaretini onunla yapar. Akıl ile hayâ malın sermayesidir. Adı Müslümanlar bu iki şeyle iyi bir ticaret yapmıyorlar. Kendisi ile amel edilmeyen ilim, kendisinden faydalanmayan akıl, fayda vermeyen ömür, içinde oturulmayan bir eve, bilinmeyen bir hazineye ve yenmeyen bir yemeğe benzer. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?