Reklamı Kapat

Seçimi doğru yapmak

Bismillâhirrahmânirrahîm; Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz. Allah, yara...

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Allah, yarattığı insana bir irade vermiştir. İnsan bu iradeyle seçim yapar ve yaptığı her seçimden sorumludur. İnsana akıl verilmiştir, bu akılla hakkı batıldan ayırır ve iradesiyle ya hakkı seçer veya batılı tercih eder. Yine insan, temyiz eden bir varlıktır, iradesiyle ya doğruyu seçer ya da yanlışı tercih eder.

İnsan hayatı, gerçekten imtihandır. Bu imtihanda insanın istikbali, yaptığı seçimlerle şekillenir.

İyiyi, faydalıyı ve adaleti seçerse saadet bulur, kötüyü, zararlıyı ve zulmü seçerse rezil olur. Seçim deyip geçmeyin. Günlük işlerimizden, yaşantımıza yön veren itikadi, ahlaki, ameli ve siyasi tercihlerimize kadar bütün seçimlerimiz, karakterimizi yansıtır, toplum içindeki yerimizi belirler. Yanlış tercihler, kusurlu seçimler
kişiyi çoğu zaman telafisi zor sıkıntılara soktuğu gibi, kimi yanlış seçimler de sadece tercihi yapanı değil, bir toplumu, bir ülkeyi yıkıma sürükler. Eş, iş, arkadaş, meslek, yol ve düzen seçerken, bütün seçimlerimizde, inancınızın, ahlakımızın, zevkimizin, estetik anlayışımızın, sosyal ve kültürel yapımızın etkisi büyük olur. İnsan bütün seçimlerini Kur’an, sünnet ve salim fıkıh esaslarına göre yaparsa, seçimini doğru yapar. Böyle bir seçim ona dünya ve ahiret saadetini kazandırır. Şayet insan seçimini, materyalist ve kapitalist kabullere göre yaparsa, o zaman da her şeyini kaybeder, dünyada da ahirette de rezil ve zelil olur.

EŞ SEÇİMİ

Eş seçerken birçok özellik ararız. Güzellik, zenginlik, soylu bir aileden olmak veya bunların hiçbiri değil de sadece ahlâklı ve dindar olmak. Eş seçiminde emredilen şey, dindar ve güzel ahlak sahibi olan birisini tercih etmektir.

ARKADAŞ SEÇİMİ

Arkadaş tercihimiz bizim karakterimizi yansıtır. Kişi uyuşabildiği, ülfet edebildiği, birçok benzer yönlerinin bulunduğu insanlarla samimi, külfetsiz ve hesapsız bir arkadaşlık yapabilir. Arkadaş seçimindeki hata, zahire aldanış, kişiyi tanıyamayış hayatımızı zehir edebilir. Arkadaşımızın ihanetine uğradığımız, bir zaman sonra dost yüzlü bir düşman olduğunu fark ettiğimiz zaman kuvvetli bir iradeye sahip değilsek, bunalıma düşer, kahrederiz.

MESLEK SEÇİMİ

İlgi duymadığımız, sevmediğimiz, irademiz dışında, zorlanarak bir meslek seçersek, bir iş sahasına atılırsak, bu meslek ve işimizi değiştirmek imkânına da sahip değilsek, ömür boyu bir çileye mahkûm olur, diğer insanlara da zarar vermeye başlarız. Bir kimse severek yaptığı işlerde başkalarına faydalı olabilir.

KOMŞULUK

Atalarımız: “Ev alma komşu al” demişlerdir. Bir mahalleye, bir beldeye yerleşirken, kötü ahlâklı kişilerin oturduğu yerden ev alır, onlara komşu olursak, evimiz saray gibi olsa da bir işe yaramaz. Sarayda hapsedilmekle zindanda hapsedilmek arasında çok büyük fark yoktur.

BİR KISSA

Sadi Şirazi Gülistan adlı kitabında şöyle bir hikâye anlatır: “Bir adamın gözü ağrıdı. Baytara gitti. Gözüme ilaç yap dedi. Baytar hayvanların gözüne ne ilaç yapıyorsa, onun gözüne de onu yaptı. Adamın gözü kör oldu. Adamcağız kadıya gidip, şikâyet etti. Kadı: Gözün diyeti lazım gelmez. Eğer bu adam hayvan olmasaydı, baytara gitmezdi” dedi.

HAK VE BATIL

İnsanoğluna hak ile batıl, iman ve küfür yolu gösterilmiştir. Her insana; hak ve batılı, iman ile küfrü ayıracak akıl ve irade verilmiştir. Küfrü ve batılı tercih edip faizci kapitalist düzeni seçenler, hem dünyalarını, hem ahiretlerini harap etmişlerdir. İmanı ve hakkı tercih edip adil düzeni seçenler ise dünyalarını da ahiretlerini de imar etmiş olurlar. Görülüyor ki insan hayatı seçimlerle şekilleniyor. Ya huzur ve saadeti, ebedi hayatı kazanıyor, cennetin sonsuz nimetlerine nail oluyor, ya da ebediyen kaybediyor, cehennemin alevli ve kızgın ateşinde azaba mahkûm oluyor. Ferdi, ailevi, ticari, sosyal ve siyasi alanda yapılan seçimler bizi ya ihya ediyor, ya da imha ediyor. Başımıza gelen her türlü saadet veya felaket seçtiklerimiz yüzünden oluyor. “Nasılsanız öyle idare olunursunuz” esasını unutmamak gerekir. Hak ve
adalet kapısını Milli Görüş tutmuştur. Bu kapının bekçiliğini de Saadet Partisi yapmaktadır.

Hak ve adalet arayanlar, tercihini Milli Görüş’ten yana yapmak zorundadırlar. Bu onlar için doğru bir seçimdir. Milli Görüş’ü tercih etmek, Saadet Partisi’ne destek olmaktır. Zihniyet seçimini doğru yapmayanlar, kadro seçimini de doğru yapmazlar.

HZ. ALİ’DEN

Hz. Ali; Mısır valisi Malik bin Haris el-Eşter’e gönderdiği emirname ile şu nasihatlerde bulunur: “Memleketin yararına olan tedbirleri tespit etmek ve senden evvel, insanlara huzur, güven, doğruluk ve iyilik sağlayabilmiş şeyleri devam ettirmek hususunda, âlimler ve arifler ile sürekli olarak görüş ve istişare et. Bu ümmetin ileri gelenleri tarafından işlenerek herkesinbenimsediği ve halkın iyi bir şekilde tatbik ettiği güzel bir âdeti sakın kaldırayım deme. Bu güzel âdetlerin faydasını giderecek yeni bir şey oluşturmaya da asla kalkışma... Tayin edeceğin memurlar konusunda dikkatli ol. Çünkü en çok menfaat düşkünü kişiler, şahsi çıkarları için bu göreve isteklidirler. Sakın, şahsi yakınlık veya tesir altında kalarak hiçbir kimseye vazife verme. Çünkü bencillik ve tarafgirlik, zulüm ve hıyanete götüren iki sebeptir.
Bu işler için iyi halleri ile bilinen ailelerden gelen, iyi yetişmiş, tecrübeli, hayâ sahibi, İslâm’a hizmeti geçmiş kimseleri araştır. Zira ahlakı en dürüst, namus ve şerefi en sağlam olanlar,rantın cazibesine kapılmaz ve işlerin varacağı neticeleri en isabetli şekilde görürler.” Devlet idaresini elinde bulunduran kişiler; ehliyetsiz, liyakatsiz olur, adil düzen yerine faizci kapitalizmi tercih ederlerse zalim olurlar ve dünyayı yaşanmaz hale getirirler. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 08:12


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?