Reklamı Kapat

Yalnız değiliz-2

      İhsan şuuru; hem hukuki hem de ahlaki aykırılıklardan bizi korur. Haramlardan, ahlaksızlıklardan alıkoyar. Maddi ve manevi müeyyideye ihtiyaç duyulmaz. Bu toplumda; barış, sevgi, paylaşmak, dayanışmak, güven, refah, huzur, adalet egemendir. Olsa da gitsek!? Böyle bir toplum örnek ve şahit toplumdur (vasat ümmet-Bakara/143). Tüm insanlara örnektir ve şahittir. Bu ideal toplumdaki güzelliklere şahit olan insanlar davet de beklemeden İslam'a koşarlar. En etkin davet (çağrı) "fiili" olanıdır. İslam'ın uygulanması, yaşanıyor olması, örnekliğinin gösterilmesidir. Yoksa bugün biz Müslümanların yaptığı gibi değil. Söylemde Müslümanlık, eylemde, ahlaktaysa aykırılıklar... İslam’dan habersiz insanlar bizim bu çelişkilerimizi kötü örnekliğimizi görerek bizden de belki İslam'dan da kaçıyorlar...

     Namazda, ticarette, siyasette, sokakta, eğitimde her alanda, her yerde, her zamanda ihsan şuuruna çok muhtacız. İhsan mertebesindeki mümin ne günah işleyebilir, ne de ahlaksızlık/edepsizlik yapabilir. Başkalarının yanındayken de, yalnız kaldığında da. Çünkü yalnız olmadığının bilgi ve bilincindedir. Suçlulukların, ahlaksızlıkların, tüm kötülüklerin temelinde imansızlık, inanç bozukluğu, ahiret, hesap kaygısının olmayışı, Allah korkusunun olmayışı vardır.

     Hayatımızın her alanını kuşatan İslam, bölünemez bir bütün. İnancıyla, ilmiyle, ahlakıyla, hukuku ile.

     Bunlar da:

     İnanmamız gerekenler (iman), bilmemiz gerekenler (ilim), yapmamız gerekenler (emirler/farzlar/ amel), yapmamamız gerekenler (haramlar/yasaklar).

     Emirlerde zahiri olanlar (namaz, kelime-i tevhit, oruç, zekât, cihat, hac...) kalbi olanlar (iman, sevgi, ihlâs, cömertlik, paylaşmak, isar, kanaat, iffet...).

      Haramlarda zahiri (açık) olanlar (içki, kumar, faiz...) haramlarda kalbi olanlar (şirk, haset, hırs, cimrilik, kin, dünya tutkusu, kibir...).

      Hukuk ve ahlaka uyulduğunda yararlar, uyulmadığındaysa zararlar vardır. Değerler de hukukla korunabilir. Faizin, haksız kazancın, yolsuzluğun, israfın olmadığı; zekâtın, infakın yaşadığı bir toplumda refah da, zenginlik de olmaz mı? Bu ise barışı, adaleti, huzuru ve güveni sağlar.

      Hayat kitabımız Kur'an-ı Kerim'de insan olarak yalnız olmadığımızla ilgili birçok ayet-i kerimeler var. Bunlara her ayet gibi kesin/şüphesiz inanıyoruz. "...Allah, kullarını hakkıyla görendir" (Al-i İmran/20). "O (c.c.) her şeyi görmektedir" (Mülk/19). "O Allah ki, göklerin ve yerin hükümranlığı O’nundur. Ve her şeye şahittir" (Buruc/9). "Nerede olursanız olun, O (c.c.) sizinle beraberdir. Yaptıklarınızı da görendir" (Hadid/4). "Rabbin her an gözleyip durmaktadır" (Fecr/14). "Göklerde ve yerde hiçbir şey O'ndan gizli kalmaz" (Al-i İmran/5). "Allah, gözlerin hain bakışını da, göğüslerin gizlediği şeyleri de bilir" (Mümin/19). "Her şeyi hakkıyla işiten ve görendir" (Mümin/20). "Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde Rakib'dir" (Nisa/1). "Allah, her şeye şahittir" (Maide/117). "Allah, her şeyi gözetlemektedir" (Ahzab/52). "Kullarının günahlarından haberdar olarak ve görücü olarak Rabbin yeter" (İsra/17). "O (c.c.) gaybı da görünenleri de bilendir. Çok büyük ve yücedir" (Rad/9). "Ne tuhaftır ki onlar günah işlerken insanlardan çekinip gizleniyorlar da Allah'tan utanıp, gizlenmiyorlar" (Nisa/108). "Her insanın amel/ hayat defterini boynuna astık. Kıyamet günü herkese onu, önünde (açılmış) olarak bulacağı bir kitap halinde çıkartırız. Oku kitabını, bugün sana hesap görücü olarak kendi nefsin yeter (diyeceğiz)" (İsra/13-14). "Biz de (yaptıkları) her şeyi, bir kitaba/deftere birer birer kaydetmişizdir" (Nebe/29). "Unutma ki ( insanın) sağında ve solunda oturan iki kaydedici (melek, onun söz ve hareketlerini) kaydedip durur" (Kaf/17). "(O) bir söz söyleyedursun, kesinlikle yanında (yazmaya) hazır bir gözcü vardır" (Kaf/18). "Hâlbuki sizin üzerinizde elbette (yaptıklarınızı) hıfzeden, şerefli kâtipler vardır (ki) onlar, yaptıklarınızı bilirler" (İnfitar/10-12). "Amelleri (yazılı) kitap (önlerine) konulmuştur. Artık o günahkârları görürsün ki, onun içindeki (yazılı) şeylerden korkarak: ‘Eyvah bize! Bu kitap da ne acayip! Küçük büyük hiçbir şey bırakmayıp, sayıp dökmüş’ derler. Onlar (tüm) yaptıklarını hazır bulmuşlardır. Rabbin kimseye zulmetmez" (Kehf/49). "O gün (kıyamette) insanları önderleriyle çağıracağız; kimin kitabı (amel defteri) sağından verilirse onlar, kitaplarını (sevinerek) okurlar ve kıl kadar haksızlığa uğratılmazlar" (İsra/71). "Her kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun karşılığını görecek. Kim de zerre ağırlığınca bir şer işlerse onu görecektir" (Zilzal/7-8). "O gün onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını elleri söyler, ayakları da şahitlik eder" (Yasin/65). "Allah muhsinleri sever" (Ali İmran/134). "Allah adaleti, ihsanı emreder..." (Nahl/90).

      Layık olduğumuz şekilde yönetiliyoruz. Ulema ve ümera düzelmedikçe, düzelemeyiz. Hukuk ve eğitim düzelmedikçe de düzelemeyiz. "Ey ümmet-i Muhammed istiğfar ve tevbe edelim ki kurtulalım" diyecek baştan da mahrumuz...

       İslam hukuku ilga edilince, ahlak da tüm değerler de (din, can, akıl, nesil, mal...) korumasız kaldı. Ve bugün yaşadığımız şikâyetçi olduğumuz durum ortaya çıktı. Hem suçluluk, hem ahlaksızlık giderek yaygınlaştı. Buna bağlı olarak da tüm maddi, manevi sorunlar bizi kuşattı... Karanlıkta şaşkın çırpınıyoruz. İki yüz yıllık Batılılaşma/İslam'dan uzaklaşma/kıble/yol/yön değiştirme; medeniyet, hukuk, kültür/kimlik değiştirme çabalarının tehlikesini yine de fark edememek ne büyük felakettir, musibettir. İki yüz yıllık yol batıldır, yanlıştır. Aradıklarımız, iki yüz yıldır terk ettiğimiz yolda. Tevbe kapısı hep açıktır. Yeniden imana, yeniden İslam'a mecburuz... Tarik-i müstakim olan İslam'dan başka yol, çare yoktur. Vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Rami̇z Gi̇der - Rabbim kendi adaletiyle idare edilmeyi ve idare etmeyi nasip etsin İnşaAllah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 18:23
02

Serkan - Allah razı olsun Allah’a emanet olun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 08:14
01

Serkan - Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun inşallah

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 07:31


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?