Reklamı Kapat

İyi ve kötü zan

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Düşünce disiplini ve güzelliği kişiyi olgunlaştırır ve kâmil insan yapar. Beşeri münasebetlerin yönlenmesinde, toplum vicdanının oluşmasında ve sosyal hayatın şekillenmesinde güzel ve kötü zannın büyük bir yeri ve etkisi vardır. Bir ülkeyi idare eden yöneticiler güzel zan sahibi olurlarsa o ülkede insanlar huzur içinde yaşarlar. İyi zan, yöneticiyi ve kişiyi diğer insanlar hakkında kötü düşünce, kötü niyet, kötü zan beslemekten, kinden ve nefret duymaktan, düşmanlık etmekten koruduğu için en güzel bir ahlak ve ibadettir. İslam, iyi zannı esas alır ve suçu kesinleşene kadar kişiyi suçsuz kabul edilir. Batı kaynaklı düzenlerde, insanların potansiyel suçlu olduğu kötü zannı bulunulur ve kanunlar bu suçluluk zannına göre yapılır. İslam ile batı sistemleri arasındaki farklardan birisi de budur. Batı düzenlerinde, çağdaş toplum, çağdaş hukuk, herkese eşitlik, insan hak ve hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti gibi söylemler aldatmacadan ibarettir. İyi zan, imanın kemalinden ve ahlâkın güzelliğindendir.

EMNİYET

Emniyeti sağlayan durumlardan birisi de şudur: “Kim bir Müslüman’ın dünya sıkıntılarından bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Kim güç durumda olan bir Müslüman’a kolaylık sağlarsa, Allah ona hem dünyada hem de ahirette kolaylık ihsan eder. Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse, Allah onun dünya ve ahiret ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında oldukça, Allah da onun yardımında olur.” (Müslim) Yardımlaşan fertlerden oluşan bir toplum, saadet yolunu bulmuş ve kıskançlık, çekememezlik, güvensizlik, çekişip didişmek, birbirlerinin malına, makamına göz dikmek, el koymak gibi kötü huyların önünü kesmiş olur. Babanın evlada, evladın babaya, kardeşin kardeşe, komşunun komşuya itimat etmediği bir ortamda emniyet olmaz. Faiz emniyeti yıkar. Birbirine itimat etmeyen fertler aynı çatı altında toplansalar, aynı safta hizaya girseler de, kalpleri dağınık olduğu ve birbirlerine karşı emin olmadıkları için hakikatte paramparçadırlar. Kalplerde birlik sağlanmadığı müddetçe, bedenlerin bir arada durması hiçbir mana ifade etmez. Fakat fertler arasında güçlü bir itimat varsa, emniyet ortamı sağlanmış olur.

KÖTÜ ZAN

Kötü zan idarecileri ve kişileri yavaş yavaş kötülüklere, çirkinliklere, kargaşalara taşır. Bir kişi Müslüman kardeşi için kötü zan ederse bu ikisi arasında bir soğukluğa sebep olur, gönül kapıları birbirine kapanır. Artık birbirini anlamazlar ve hatta her konuştukları söz ve her yaptıkları hareket birbirlerini rencide etmeye başlar, kendilerine göre çok değişik manalar çıkarır ve yorumlar yaparlar. Artık bu kişiler birbirini sevmek şöyle dursun işi nefrete kadar götürürler.

Yardımlaşma biter, itimat yok olur. Emniyet yerini emniyetsizliğe bırakır. Allah ve Resulüne itaat bir hayal olur. Kafa tutmalar başlar, iç âlemlerinde bir kargaşaya düşülür, sonra bu dışa vurur, topluma sirayet eder ve artık huzur hayal olur. Toplum, bir bunalım ve kargaşa toplumu olup çıkar. Bu noktadan sonra hayırlı hizmetler, faydalı çalışmalar zoraki ve göstermelik yapılır ve bereket kalkar. Kişiler birbirlerinin kusurları ile meşgul olmaya, hata ve kusur araştırmaya en büyük hazine olan zamanı dedikodu, gıybet, lüzumsuz ve gereksiz çekişmelerle israf etmeye başlarlar. Kötü zan, sözün en yalanıdır. Başkalarının mahrem konuşmalarını yaymak, çirkinliktir. Ayıpları araştırmak, gereksiz rekabete girmek, kıskanmak, kin tutmak, kötü zannın ürettiği ahlaksızlıklardır.

KALBİ KORUMAK

Benim kalbim temiz demekle kalp korunmaz. Kalbi korumak, kötü zandan ve ahlaktan korunmakla olur. Bir insan kalbini bütün kötü zanlardan korursa, diğer azalarını da korumuş olur. Çünkü kötülükler, fiile dönüşmeden önce kalpte, kötü düşünce ve kötü niyet olarak yer eder. Şayet kalpte iman ve iyi niyet yerleşirse, azalarda kötü fillerin yer bulması mümkün olmaz. Muhabbet ve merhametten mahrum bir kalp kararmıştır. Haset ve kinle kararmış kalpler, millet lehine sağlıklı bir düşünceye sahip olamazlar. Takva ile kalbini koruyanlar, Allah hakkında da iyi zanda bulunurlar. Çünkü Allah: “Ben kulumun zannının yanındayım” buyurmaktadır. Kul, Allah’ nasıl zannederse, Allah da o kuluna zannettiği şekilde muamele eder.

TEFEKKÜR

İnsan olan tefekkür eder. Tefekkür, yaratan Allah’ın yüce sıfatlarını düşünerek faniliğin şuuruna ermektir. Kul, kendi yaratılışındaki mükemmelliğin, kâinattaki uyumun farkına varmak durumundadır. Ancak o zaman yaratılış gayesini anlayacak, Adil Bir Düzen’in kurulması için Allah yolunda cihada yönelecektir. Allah yolunda cihat etmenin mukaddimesi tefekkürdür. Gökyüzüne bakıp şu muazzam kâinatı tefekkür etmek, Rabbimizin kudret ve azametinin sonsuzluğunu fark ettirir. Bunu fark eden insan ancak Milli Görüşçü olur. Çünkü tefekkür eden insan, itikat ve düzen olarak İslam’dan başka bir yerde karar kılmaz. İslam bir hayat nizamıdır. İnsanlık İslam’dan başka bir şey ile saadet bulamaz. Tefekkür müminin aynasıdır. Tefekkür, şüpheleri ortadan kaldırır. Şeytan ise insanı şüpheye düşürerek aldatır. Peygamberimiz uyarıyor: “Şeytan sizden herhangi birinize gelir ve gökleri kim yarattı diye sorar. O kişi, ‘Allah yarattı’ der. Sonra şeytan, ‘Allah'ı kim yarattı?’ diye sorar. Şeytan bunu sorduğu zaman o kimse: 'Ben Allah'a ve Resulüne iman ettim' desin.” Şeytan ve adamları bu tür sorularla yolumuzu vurmaya çalışıyor. Bir insan hakikaten, “La ilahe illallah” der ve bu tevhit ile kâinatı tefekkür eden herkes, hakikate erer. Karanlık bir çukur olan mezarı, mahşeri, hesabı, sıratı, cennet ve cehennemi düşünmek gerekir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?