Reklamı Kapat

Müteferrik meseleler

Türkiye gündemi hayli yoğun. Gün geçmiyor ki yeni bir vakayla uyanmayalım. Son bir haftadır LGBT, Eşek Adası, Berat Albayrak’ın eşine yapılan hakaret ve hükümetin fırsattan istifade sosyal medyaya yasak koyma girişimi.

LGBT yürüyüşleri:

Her yıl Haziran ayında LGBT’liler Onur Yürüyüşü adı altında dünya genelinde etkinlik yapar. Bu sene ülkemizde bazı firmaların buna destek olduğunu gördük. İslâmî kesimde hassasiyet kalmadığı için bu sapkınlara destek veren firmalara gerekli ambargo uygulanmadı.

İnsan onurunu ayaklar altına alan, fıtratı bozan, sırf bu kötü fiillerinden dolayı lanetlenen bir fiil ve onun failleri etkinliklerinin adına Onur Yürüyüşü diyebiliyor ya hayret etmemek elde değil.

Türkiye bu konuda Avrupa devletleriyle atbaşı gitmektedir. Rusya Devlet Başkanı Putin’in koyduğu tavrı maalesef ülkemizdeki iktidar koyamamaktadır. Türkiye’deki mevcut iktidar, LGBT’lilerin haklarını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’ne imza atarken Rusya bu sözleşmeye imza atmamıştır, onaylamamıştır. Hatta Devlet Başkanı Putin, eşcinsel evlilikler konusunda, “Bunu daha önce de söyledim, yine söylüyorum, ben devlet başkanı olduğum sürece bu gerçekleşmeyecek, bir ailede ebeveyn 1, ebeveyn 2 olmaz, anne ve baba olur” diyerek tavrını ortaya koymuştur.

Eşek Adası’nda Yunan gösterisi:

Milli Gazete, 24 Haziran 2020 tarihinde, “Bu ziyaret engellenmeli” manşetiyle Eşek Adası’na Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın yapacağı ziyarete dikkat çekmiş ve Türk makamlarına buna engel olması çağrısı yapmıştı. Hiçbir girişimde bulunulmamış olacak ki Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Aydın Eşek Adası’na gelerek adeta gövde gösterisi yaptı.

Lozan Antlaşması’nın 15’inci maddesinin ekindeki haritaya göre Eşek Adası’nın egemenliğinin Türkiye’de olması gerektiğini konunun uzmanları anlatıyor. Milli Gazete’de Abdussamet Karataş Bey bu konuda Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım’la görüşmüş ve detayları gazetede yayınlanmıştı.

Netice-i kelâm, Aydın Eşek Adası’nın Yunanistan’ın gövde gösterebileceği bir alan olarak kalması Türkiye için utançtır.

Berat Albayrak’a ailesi üzerinden saldırı:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a eşi Esra Albayrak hanımefendi ve yeni doğan çocuğu üzerinden sosyal medyada yapılan hakaretin asla kabul edilemez olduğunu sosyal medyadan ifade ettik ve kınadık, buradan da tekrar ediyoruz. Toplumun hemen her kesiminden insanlar da gerekli tepkiyi gösterdiler. Özellikle Milli Görüş camiasının da aile üzerinden kişiye saldırıya karşı duyarlı olduğunu gördük. Ancak bundan birkaç sene önce Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun eşi Ayşe hanımefendiye saliha bir mümine olmasına rağmen kökeni üzerinden yapılan saldırılara da aynı hassasiyeti göstermek gerekmez miydi?

İnsaflı bir insan kime yapılırsa yapılsın, ahlaksız bir saldırıyı kınamalıdır, karşısında durmalıdır. İslâm’ın en temel kaidelerden birisi, “Suçun şahsiliği prensibidir” ve bu artık uluslararası bir kural haline gelmiştir. Herhangi bir kişiye olan düşmanlığı ailesi üzerinden görmek İslâm’a göre merdûddur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?