Reklamı Kapat

Selam

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.
Selam; barış, teslim olma, ayıp ve kusurdan uzak olma, barışa girme, hayır, iyilik ve emniyet içinde olma anlamındadır. Esselam; Allah’ın güzel isimlerinden biri olarak her türlü eksiklik ve noksanlıktan uzak olmak, başkalarına da barış ve huzur vermektir. Kâinatta her şey Allah’ın koyduğu düzene göre devam etmektedir.

Allah’ın bütün fiilleri bozukluk ve düzensizlikten uzaktır. Kur’an’da selam; huzur, kurtuluş ve tehlikeden emniyette olmaktır. Müminlere cennette selam vardır. Onlar bu selamdan sonra huzur ve barış içinde ebedi olarak cennetin kapısından içeri girerler. Zümer 73: “Rablerinden gelen esaslar istikametinde hayata yön vererek, kötü davranışlardan titizlikle sakınanlar da gruplar halinde cennete gönderilecek. Nihayet oraya vardıklarında, cennetin kapılarını kendileri için ardına kadar açılmış bulacak.

ve oranın bekçileri olan görevli melekler onlara, ‘Selam size, hoş ve temiz geldiniz. Haydi, sonsuza dek içinde yaşayacağınız cennete girin’ diyecekler.” Allah müminlere; cennette selam ve güvenle girmelerini söylüyor. Ve cennet selam yurdudur. Selam; kurtuluş yolunun adıdır. Allah, rızası olan İslam’a uyanları Kur’an ve sünnet ile selam yollarına ulaştırır, o insanları kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnsanlar; itikat ve düzen olarak İslam’ı yaşarlarsa, selama ulaşırlar. Böyle insanlardan oluşan bir toplum, selam toplumu, yaşadığı yerler ise selam yurdu olur. Selam, müminlerin şiarıdır. Bunun için Kur’an’da Allah: “Selam hidayete uyanların üzerine olsun” diyor.

İsar

İsâr; bir kimsenin, kendisi ihtiyaç içinde bulunsa bile sahip olduğu imkânları başkalarının ihtiyacını karşılamak üzere kullanması, başkasının yararı için fedakârlıkta bulunmasıdır. Bu, bir kişinin başkasının yarar ve çıkarını kendi çıkarına tercih etmesi veya bir zarardan, öncelikle onu korumasıdır. İsâr; iman kardeşliğinin en ileri derecesidir ve dilimizde diğerkâmlık kelimesiyle ifade edilir. Müslümanlar; öncelikle imanı gönüllerine yerleştirirler din kardeşlerine kendilerinden daha fazla imkân sağlanmasından dolayı içlerinde kıskançlık duymazlar. İhtiyaç içinde olsalar dahi din kardeşlerini kendilerine tercih eder, şahsi menfaatlerinden, zevklerinden fedakârlıkta bulunurlar. Bu cömertliğin en ileri derecesidir.

Ayetler

Araf 151: “Musa yalvarıp dedi ki: Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kat. Sen merhamet edenlerin en merhametli olanısın.”
Tevbe 11: “Eğer onlar tövbe edip namazı kılarlarsa ve zekâtı verirlerse, artık onlar sizin dinde kardeşlerinizdir. Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız.”
Tevbe 23-24: “Ey iman edenler, eğer imana karşı inkârı sevip tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi veliler edinmeyin. Sizden kim onları veli edinirse, işte bunlar zalimlerdir. De ki: ‘Eğer babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, az kar getireceğinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler, sizlere Allah’tan, O’nun Resulünden ve O›nun yolunda cihat etmekten daha sevimli ise, artık Allah›ın emri gelinceye kadar bekleyedurun. Allah, fasıklar topluluğuna hidayet vermez.”

İsra 27: “Saçıp savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır, şeytan ise Rabbine karşı nankördür.”

Hucurat 11: “Ey müminler, bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık; yoldan çıkma, ne kötü bir günahtır. Kim de tövbe etmezse işte böyle kimseler zalimdir.”

Haşr 10: “Bir de onlardan sonra gelenler, derler ki: Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma. Rabbimiz, gerçekten sen, çok şefkatlisin, çok merhametlisin.”

Hadisler

Ebu Davud: “Mümin, müminin kardeşidir.”

Buhari ve Müslim: “Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”

Buhari ve Müslim: “Zalim de olsa, mazlum da olsa mümin kardeşine yardım et. Bir adam: ‘Ey Allah’ın Resulü, kardeşim mazlumsa ona yardım edeyim ama zalimse nasıl yardım edebilirim’ dedi. Peygamberimiz: Onu zulümden alıkoyar, zulmüne engel olursun. Şüphesiz ki bu ona yardım etmektir” buyurdu.

Buhari ve Müslim: “Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Size, yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selâmı yayın.”

Ebu Davud: “Biriniz kardeşini, Allah için seviyorsa ona sevdiğini söylesin.”

Buhari ve Müslim: “Birbirlerine karşı sevgi, şefkat ve acımalarında müminler tek bir vücuda benzerler. Vücudun bir organı rahatsız olunca diğer organları da uykusuzluk ve ateş ile onun rahatsızlığını paylaşır.”

Tirmizi: “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve yardımı terk etmez. Her Müslüman’ın, diğer Müslüman’a ırzı, malı ve kanı haramdır. Kalbini işaret ederek: Takva buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi yeter.”

Ebu Davud: “Kim bir Müslüman’a zarar verirse Allah da ona zarar verir. Kim de bir Müslüman ile nizaya, husumete girerse Allah da onunla husumete girer.”
Ebu Davud: “Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için kızmaktır.”

Olunca olur

Kalabalıkları bir millet haline getiren en müessir şey İslam’dır. Milli Görüşçüler, İslamsız saadet olmaz esasına sıkı sıya bağlıdırlar. Milli Görüşçüler, hakkı üstün tutan, nefis terbiyesini esas alan ve maneviyatçı görüşü benimsemiş kimselerdir. Duvardan bir tuğla düşerse, diğer tuğlaların da yerinden oynamasına, binanın yıpranmasına sebep olur. Milli Görüşçüler hakikaten birbirlerini kardeşi olduğu gün Saadet’in zafer günü olacaktır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

iyildiz - "Milli Görüşçüler hakikaten birbirlerini kardeşi olduğu gün Saadet’in zafer günü olacaktır"...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Temmuz 14:37


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?