Reklamı Kapat

Şeytan’ın düşmanları ve dostları

Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde Şeytan’ın insanın düşmanı olduğu ve kötülüğü emrettiği bildirilmektedir. Şeytan’ın düşman olduğu hakkında Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Ey insanlar! Muhakkak Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (şeytan) sizi Allah(ın affı) ile aldatmasın. Çünkü şeytan sizin düşmanınızdır. Siz de onu düşman tutun. Çünkü o, kendi taraftarlarını ancak cehennemlik olmaları için çağırır” (Fatır, 5-6).

Başka bir ayet-i kerimede de şöyle buyrulmaktadır: “Ey ademoğulları, Ben size “Şeytana kulluk etmeyin. Çünkü o, size açık bir düşmandır. Bana kulluk edin. Doğru yol budur, diye emretmedim mi? Böyle iken, yemin olsun ki o, sizin içinizden birçok kimseleri saptırdı. Hiç düşünmüyor musunuz?” (Yasin, 60-62).

Ebu’l-Leys Semerkandî, “Tenbihü’l-Gâfilîn Bostanü’l-Ârifîn” adlı kitabında Şeytan’ın düşmanları ve dostları hakkında bilgi vermektedir.

Vehb b. Münebbih (r.a)’in rivayet ettiğine göre:

Allah-u Teâlâ, “Muhammed aleyhisselama giderek O’nun soracağı sorulara cevap vermesini” Şeytan’a emretmiş.
Şeytan da elinde asâsı olan ihtiyar bir adam kılığında Peygamberimiz (s.a.v)’in huzuruna gelmiş.

Peygamberimiz (s.a.v) sormuş:

- Sen kimsin?
- İblis (şeytan)’im.
- Niçin geldin?
- Soracağın soruları cevaplamak üzere Allah’ın emriyle geldim.
- Ey mel’un, ümmetimden kaç türlü düşmanın vardır?
- On beş türlü düşmanım vardır:

“1- Baş düşmanım sensin. 2- Adaletle hükmeden devlet reisi, 3-Mütevazı (alçak gönüllü) zenginler, 4- Dürüst ticaret erbabı, 5- Allah’tan gerektiği gibi korkan âlimler, 6- Nasihat ehli, herkes için hayrı arzulayan müminler, 7- Kalbi merhametli kişiler, 8- Tevbe eden ve tövbesinde sebat eden kişiler, 9- Haramdan çok sakınanlar, 10- Daima abdestli bulunanlar, 11- Çokça sadaka verenler, 12- İnsanlar arasındaki güzel huylular, 13- İnsanlara faydası dokunan kimseler, 14- Kur’an-ı Kerim’i çok okuyanlar, 15- Geceleyin herkes uyurken kalkıp namaz kılanlar”.

Sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v) sorularına devam ederek sormuş:

- Ümmetimden dostların/yoldaşların kimlerdir?
Şeytan cevap vermiş:
Ümmetinden dostlarım/yoldaşlarım şunlardır:

“1- Zalim devlet reisi, 2- Kibirli zenginler, 3- Hain tüccar (ticarette insanları kandıran), 4- Sarhoşlar, 5- Koğuculuk (laf taşıyıcı) edenler, 6- Zina yapanlar, 7- Yetim malı yiyenler, 8- Namaz kılmakta gevşeklik gösterip önem vermeyenler, 9- Kendisine zekât farz olduğu halde zekât vermeyenler, 10- Uzun ve boş kuruntu sahipleri”.
Ne mutlu şeytanın düşmanlarına. Veyl olsun şeytanın dostlarına…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?